referat-ok.com.ua

Для тих хто прагне знань!

Призначення та види устаткування для плавальних басейнів

1. Основне та додаткове обладнання для басейну

Безпосередньо біля басейну повинні бути передбачені душ з пристроєм для обмиву ніг проточною водою перед входом в басейн.

Біля басейну рекомендується влаштування теслярського тренажеру і паска з амортизаторами.

Територія навколо ванни басейну повинна мати водостійке покриття (гумове, синтетичні і полімерні матеріали, що використовуються в практиці обладнання і суднових плавальних басейнів; антикорозійні фарби), яке дозволяє проводити якісні механічну очистку, миття і дезинфекцію та запобігає можливості травмування купальників, а також бути обладнаною лавами.

Ванна басейну повинна мати огорожу висотою не менше 1 м і обладнана трапом з поруччям для входу купальників. Борт ванни басейну повинен підноситися над поверхнею палуби не менше, ніж на 30 см для запобігання попадання в басейн брудної води під час миття прилежної до нього палуби.

Ванна басейну по периметру повинна бути обладнана переливними жолобами на рівні не менше 15 см і не менше 30 см від верхнього краю ванни басейну.

Дно ванни басейну повинно мати уклін, який забезпечує повний злив води.

Ванна басейну повинна бути облицьована плиткою або покрита матеріалами світлих кольорів, які легко піддаються механічній очистці, миттю і дезинфекції.

Басейни повинні забезпечуватися протічною забортною (або приготованою) водою. Повна зміна води у ванні басейну повинна забезпечуватися протягом 2-х годин експлуатації.

Всі поверхні, що контактують з водою, що надходить в басейн, повинні бути виконані з корозійно стійких матеріалів, рівень міграції шкідливих речовин з яких не перевищує. Допустимий рівень для питної води. Ці матеріали повинні мати дозвіл Міністерства охорони здоров’я України для застосування в господарсько-питному водопостачанні.

В системі трубопроводів подачі води в плавальний басейн повинні бути передбачені:

— можливість промивання і дезинфекції системи подачі води в басейн після ремонту та інших робіт, пов’язані з порушенням її герметичності, а також збросу застійної води з трубопроводів при зупинці системи більше ніж на 5 годин;

— термометри для контролю температури води, що надходить до басейну;

— можливість підігрівання води, що подають в басейн до необхідної температури; є допустимим подавання підігрітої забортної води з других контурів систем охолодження головних двигунів чи головних та допоміжних конденсаторів при умові її відповідності вимогам цих СанПіН за санітарно-бактеріологічними показниками; температура підігрітої води повинна бути не вища 40 град С;

— відводи і крани для відбору проб води для досліджень.

Устаткування для басейну можна розділити на групи: основне, додаткове й допоміжне. Як правило, обладнання й/або блоки керування їм установлюються в технічнім приміщенні, яке так само необхідно побудувати й підвести туди всі необхідні комунікації. Будувати таке приміщення коштує лише після того, як буде визначено все обладнання басейну.

Основне обладнання для басейну, це те без чого не може існувати жоден басейн. Сюди можна віднести фільтрувальні установки, елементи обв’язки басейну – труби й фітинги, елементи забору й подачі води: скиммери, форсунки, донні зливи. Так само більшою мірою до цієї групи можна віднести обладнання обігріву води (проточні електронагрівники й теплообмінні обладнання), а так само поручні й сходів для басейнів. У переливних басейнах так само будуть необхідні матеріали для облаштованості жолобів, переливні решітка, ємності, що компенсують, обладнання регулювання рівня води.

Це мінімальний набір, без якого повноцінне функціонування басейну неможливо.

Додаткове обладнання для басейну значно підвищує зручність користування басейном, поліпшує якість і чистоту води. Отут список обладнання більш широкий і різноманітний. Для підвищення якості очищення й дезінфекції води, для зменшення витрати хімії для басейну встановлюють хлоргенератори, ультрафіолетові установки, озонатори, автоматичні станції контролю води. Для очищення поверхні басейну використовують ручний або автоматичний робот пилосос для басейну. Для басейнів у приміщенні необхідне створення вентиляційної системи й установка осушувач повітря. Так само в додаткове обладнання можна віднести захисні павільйони для басейнів, жалюзі для басейнів, захисні й солярні покриття.

Допоміжне устаткування дозволяє задовольнити побажання, що купаються будь-яких вікових категорій. Сюди можна віднести підводне освітлення, обладнання гідромасажу й протитечії, гейзери. Для дітей буде приємним доповненням установка водних атракціонів – гірок і трамплінів, що плавають розважальних островів, різних фонтанів і водоспадів.

Бажане ще на етапі проектування басейну визначитися з основним, додатковим і допоміжним устаткуванням басейну, тому що значна частина обладнань вимагає певного монтажу, підведення труб і електричних проводів, наявності відповідних отворів у басейні, наявності місця в технічнім приміщенні.

Заставне обладнання призначене для організації безперервної циркуляції і фільтрації води в басейнах приватного та громадського використання. Крім цього заставне обладнання необхідне для монтажу електрообладнання та функціонування різних водних атракціонів.

Складна система водообігу в басейні передбачає наявність різних елементів, вбудованих безпосередньо в чашу басейну (дно, стінки), а також системи елементів, що пронизують чашу басейну наскрізь.

Основними системами життєзабезпечення плавальних басейнів є системи водопостачання та водопідготовки. Без цих систем функціонування та експлуатація басейнів неможлива. Системи фільтрації та дезинфекції води повинні відповідати найвищим технічним і санітарним вимогам через великий відвідуваності басейну. Тому на першому етапі реконструкції необхідно в першу чергу зробити заміну застарілого обладнання водопідготовки басейну.

Правильний вибір фільтрувальної установки є найбільш важливим, для забезпечення можливості нормальної експлуатації басейну, при цьому витрати на технічне обслуговування та експлуатацію басейну зводяться до мінімуму. Обладнання для басейнів представлено рядом закордонних фірм. Найбільш продуктивними фільтрами, що забезпечують якісне очищення води, є піщані фільтри.

Кількість фільтрів завжди приймається розрахункової і резерву фільтрів приймати не слід. Продуктивність циркуляційних насосів повинна відповідати продуктивності фільтрів. Для надійності системи необхідно передбачити резерв циркуляційних насосів. Крім того, тому що вода в басейні часто агресивна, необхідно підбирати насоси, які мають антикорозійні компоненти гідравлічної частини. Для того, щоб підтримувати воду в басейні в оптимальному стані для тих,що купаються або змагаються в плаванні, необхідна не тільки встановлення систем циркуляції, очищення води, але і її хімічна обробка.

Дезінфекція води в плавальних басейнах до теперішнього часу в переважній більшості випадків здійснюється хлором за допомогою вакуумних хлоратори типу «Лоніі-Сто», значно рідше електролітичним розчином срібла і озонуванням, а часто приготування і внесок хімреагентів здійснюється вручну. Останнім часом все частіше зустрічаються рішення, де для забезпечення точності і надійності дозування встановлюються комплексні системи, включають вимірювальну, регулювальну,дозуюче автоматику. Точне дозування є не тільки необхідною умовою для ефективної дії антиізвесткових і знезаражувальних розчинів, а й забезпечує економію енергії та вартості хімікатів у процесі водопідготовки.

У перші дні після заповнення басейну водою необхідно особливо уважно стежити за рівнем рН, тому що в цей період існує тенденція його збільшення. Унаслідок різного рівня забруднення заливається води потрібно також ретельно контролювати процес початкового дозування дезинфікуючого засобу і при необхідності збільшувати дозу.

2. Заставні елементи плавального басейну

Скімер — пристрій, призначений для забору верхнього шару води в скімерних басейнах. Скімер підключають до гідравлічної схеми обв’язки обладнання басейну. Пристрій всмоктує 2/3 верхніх шарів води басейну, забезпечуючи забір води на фільтроблок. Дзеркало води в скімерному басейні, зазвичай, знаходиться на відстані 15-20 см до верхнього краю борту. Оскільки під час перебування людей в басейні, рівень води піднімається, скімер розміщується в чаші басейну таким чином, щоб дзеркало води знаходилося посередині його віконця.

Верхні шари води, в яких затримуються віруси, бактерії, потові виділення, волосся, пил, листя (якщо розглядати зовнішні басейни), засмоктуються скімером та проходять далі через фільтр, а вже відфільтрована підігріта вода повертається назад у басейн.

Залежно від матеріалу виготовлення скімери бувають:

 • пластикові;
 • з нержавіючої сталі.

Рідко, але все ж зустрічаються бронзові скімери.

Залежно від оздоблення чаші басейну:

 • під бетон;
 • під плівку.

Залежно від способу монтажу бувають:

 • вбудовані;
 • навісні.

Експлуатація приватних басейнів скімерного типу часто супроводжується втратою води в резервуарі. Для відновлення рівня води, в басейн із системи водопостачання повинна періодично надходити свіжа вода.

Пристрій автодоливу води використовується в скімерних басейнах і повністю звільняє від обов’язку постійного контролю рівня води та ручного доливу.

Автодолив води має вигляд невеликого пластикового резервувару, з якого виводяться дві труби. Одна труба приєднується до системи водопроводу, інша – до басейну.

Автодолив працює за принципом сполучених посудин. Унаслідок зменшення рівня води в чаші басейну, зменшується рівень води в баці. Поплавець, який знаходиться всередині резервуару, опускається, відкриваючи клапан для надходження води.

Автодолив води для скімерних басейнів виготовлений із пластику, стійкого до різних видів атмосферних впливів.

Для безперервної циркуляції води в скімерних басейнах бетонного та плівкового типу, її очищення та підігріву необхідні певні елементи, які забезпечать ефективну та безперебійну роботу системи. Вода, що забирається з басейну для чищення, після підігріву повертається назад через форсунки подачі води. У переливних басейнах для подачі води використовуються донні форсунки, які монтуються в дні чаші басейну.

Форсунка донна– це високоякісний продукт від світового лідера з виробництва обладнання для басейнів, що характеризується тривалим терміном експлуатації та має естетично привабливий дизайн.

Залежно від оздоблення чаші басейну форсунки донні бувають:

 • під бетон;
 • під плівку.

Підводне освітлення додає басейну неповторний та оригінальний вигляд, створюючи чудову спокійну атмосферу.

Для безпеки користування освітленим басейном передбачені монтажні коробки, які забезпечують герметичне з’єднання електричних кабелів прожектора і трансформатора.

Забірні форсунки призначені для забору води з резервуару басейну для її подальшого очищення. Форсунки забірні можуть встановлюватися як в бетонних, так і в плівкових басейнах. При цьому, для монтажу в басейнах плівкового типу мають бути в наявності фланці та додаткові ущільнення.

Також форсунки використовуються для очищення басейнів за допомогою донних гідрососів. Так, для гідрососу застосовується спеціальна форсунка із заглушкою, яка встановлюється в стінному проході на відстані 15-20 см від дзеркала води. Форсунка підключається до шлангу для очищення через внутрішню різьбу.

Конструктивною особливістю переливних басейнів є обов’язкова наявність спеціальних жолобів, через які вода з басейну могла б потрапляти в переливний бак (переливну ємність) для подальшої циркуляції. Жолоби, що збирають воду, прикриваються переливними решітками.

Жодна система циркуляції води в басейні не існує без донного зливу – немає значення, скімерний це басейн чи переливний. Донний злив використовується в басейні для зливу води, тому його встановлюють в нижній його частині. У горловині донного зливу міститься решітчаста кришка, завдяки якій до системи циркуляції води басейну не потрапляють великі частки сміття.

У скімерних басейнах громадського та приватного типу використовується форсунка зворотної подачі води. Форсунка стінна, яка вмонтовується в стіну басейну, забезпечує безперервну циркуляцію води, адже через стінні форсунки очищена та підігріта вода повертається до басейну.

Стінні форсунки виготовляють для бетонних і плівкових басейнів. У їхньому виробництві використовується високоякісний пластик або нержавіюча сталь.

Стінна форсунка виготовлена з пластику високої міцності, який розрахований на тривалий термін експлуатації. Стінна форсунка під плівку обладнана спеціальним притискним фланцем та укомплектована гумовими прокладками і гвинтами.

Стінні форсунки з нержавіючої сталі, характеризуються високими функціональними властивостями та естетичною привабливістю.

Кількість стінних форсунок розраховується залежно від обсягу чаші та продуктивності насосу.

Щоб забезпечити нормальну роботу басейну, встановлення закладних елементів проводиться ще на етапі будівництва басейну.

До заставних елементів належить і стінний прохід, призначений для монтажу донних і стінних форсунок у чашу басейну.

Стінні проходи під форсунку виготовлені з пластику та нержавіючої сталі та характеризуються високою міцністю, надійністю, зносостійкістю та зручністю монтажу. Ці вироби зарекомендували себе надійністю протягом усього терміну експлуатації.

Забір води в переливних басейнах здійснюється за допомогою спеціальних жолобів. Задля функціональності та естетичності жолоби перекривають спеціальними переливними решітками, які встановлюються в профілі.

Профіль під переливну решітку вирізняється надійністю, тривалим терміном служби і високою якістю. У виробництві використовується високоякісна пластикова суміш, яка характеризується високою міцністю і стійкістю до деформації.

Профіль під переливну решітку має повністю відповідати висоті решітки.

Список використаної літератури

 1. Банько, В. Будівлі, споруди та обладнання туристських комплексів [Текст] : навч. посібник / Віктор Банько, 2008. — 325 с.
 2. Мостова Л. М. Організація обслуговування на підприємствах ресторанного господарства [Текст] : навч. посібник для студ. вищих навч. закладів / Л. М. Мостова, О. В. Новікова, 2010. — 386 с.
 3. Полікарпов І. С. Ідентифікація товарів [Текст] : Підручник / І. С. Полікарпов, А. П. Закулісов, 2005. — 340 с.
 4. Санітарні норми та правила в Україні [Текст] / укл. О. М. Роїна, 2010. — 527 с.
 5. Санітарні норми та правила в Україні [Текст] / Упор. О. М. Роїна, Відп. за випуск Є. К. Пашутинський, 2006. — 521 с.