referat-ok.com.ua

Для тих хто прагне знань!

Породи собак, класифікація за напрямками використання

Вступ

У Європі, у тому числі і в Росії, зазвичай розрізняють десять груп порід собак затверджених Міжнародною кінологічною федерацією (МКФ, або FCI).

Собаки виконують багато видів робіт для людей, таких як полювання, охорона, служба в поліції та військах, а також собаки допомагають пасти стада худоби, допомагають інвалідам, та служать компанійськими сімейними собаками. Ця універсальність, більша ніж практично в будь-якої відомої людству тварини, дала собаці прізвисько «кращий друг людини». Зараз, за підрахунками на планеті проживає 400 млн. собак.

Завдяки селекції, було розведено сотні різноманітних порід, та зараз виявляють більше поведінкових та морфологічних відмінностей між собаками різних порід, ніж в будь-яких інших наземних ссавців. Наприклад, висота в холці може варіювати від декількох сантиметрів (чихуахуа) до майже метра (ірландський вовкодав, німецький дог); забарвлення — від білого до чорного, включаючи світло-жовте, сіре, коричневе з великим розмаїттям відтінків.

У наш час існують більше 400 порід собак, які зовсім не схожі одна на одну, але процес створення нових триває й зараз.

Породи живуть своїм життям — з’являються, діляться й зникають через примхи долі й втрату інтересу до них. А зараз ЮНЕСКО оголосила всі існуючі породи домашніх тварин надбанням людства.

1. Групи порід собак

Вважається, що першу наукову класифікацію порід собак зробив відомий французький натураліст Бюффон, який жив у XVIII столітті. На той час вже було відомо близько сотні порід. За основу своєї класифікації Бюффон взяв форму і характер вух. До однієї групи він відніс собак зі стоячими вухами, до іншої — з напівстоячими, далі — з висячими, в особливу групу він об’єднав собак з «в’ялими» вухами тощо. Але вже за більш ніж сім тисячоліть до Бюффона люди не тільки добре розрізняли породи собак, але й по-своєму класифікували їх. Це зараз нову породу собак можна створити протягом 20 — 50 років, а у давні часи на це було потрібно набагато більше часу. І тим не менше ще за кілька тисячоліть до нашої ери існували різні породи собак, які були зовсім не схожі одна на одну. У всьому світі найбільш уніфікована система класифікації собак Міжнародної кінологічної федерації, яка змінюється час від часу за рішенням Генеральної асамблеї FCI. У цій класифікації кінологи намагаються знайти баланс між історією утворення порід, особливостями їх статури і принципами використання. Ухвалена в 1990 році, ця система поділяє всі існуючі породи собак на 10 груп, виходячи з традицій, історії порід, специфіки використання.

Група 1 — вівчарки та собаки-пастухи (крім швейцарських собак-пастухів).

Група 2 — пінчери, шнауцери, молоси та швейцарські собаки-пастухи.

Група 3 — тер’єри.

Група 4 — такси.

Група 5 — шпіци та примітивні.

Група 6 — гончаки та споріднені породи.

Група 7 — лягаві.

Група 8 — ретривери, собаки по птиці та «водяні» собаки.

Група 9 — собаки-компаньйони та тої.

Група 10 — хорти.

Формування різноманіття порід собак базувалося на наступних умовах (ознаках, критеріях): генетичні задатки — походження; умови життя та роботи — екологія; специфіка використання людиною — робота. Відповідно до цих принципів виділено сім основних породних типів і мала група декоративних собак невідомого походження.

 • Лайки, шпіци і парії.
 • Хорти.
 • Мастифи.
 • Гончаки.
 • Собаки по птиці.
 • Вівчарки.
 • Тер’єри, пінчери і шнауцери.
 • Декоративні собаки невідомого походження.

2. Опис основних порід собак

Група 1. Пастуші і скотогонні собаки, окрім швейцарських скотогінних собак

Австралійська вівчарка — міцна собака середніх розмірів. Висота в загривку: пса — 46-58 см, суки — 43-53 см Вага : пси — 14-20 кг, суки — 12-18 кг Голова велика, рельєфна. Вуха висячі. Хвіст напівопущений. Очі майже завжди блакитні. Шерсть досить густа. Забарвлення: чорний, рудий або білий з каштановими відмітинами.

ХАРАКТЕР. Австралійська вівчарка — вірний, відданий, сміливий і грайливий собака. Вона може жити в сім’ї і порозумітися з усіма її членами.

ВИКОРИСТАННЯ. Австралійська вівчарка — відмінний пастух, вона здатна пасти практично будь-яку худобу. Більшою популярністю користуються дрібні особини, оскільки вони можуть моторніше пробиратися крізь стадо і вправно ухилятися з-під копит. У разі небезпеки ці собаки видають характерний звук, що є чимось середнім між гавкотом і виттям.

Голландська вівчарка — типовий представник європейських вівчарок. Впродовж декількох століть вівчарки Голландії, Бельгії і Франції практично не відрізнялися один від одного. Голландські вівчарки завжди були виключно робочими собаками, що виконували різні завдання в сільській місцевості, але найчастіше їх застосовували для пасіння і охорони овець. Фермери не звертали ніякої уваги ні на забарвлення своїх собак, ні на структуру шерсті. Вважається, що голландська вівчарка є проміжною формою між бельгійською і німецькою вівчаркою. На відміну від своїх родичів, зокрема від німецької вівчарки, голландська вівчарка ніколи не була модною або популярною породою.

Основне завдання заводчиків — збереження робочих якостей, характеру і зовнішнього вигляду голландської вівчарки. Це, передусім, пастуший собака, який має бути витривалим, сміливим, але неагресивним, в той же час недовірливої до сторонніх, що властиво вівчаркам взагалі. Собака ні в якому разі не має бути боязким, а тільки настороженою по відношенню до тих, кого бачить уперше. Для голландської вівчарки важливо мати правильний постав кінцівок, міцну спину і добре розвинену мускулатуру. Порода в цілому відрізняється здоров’ям, не несе спадкових захворювань, що, втім, також пов’язано з тим, що цю породу не розводять з комерційними цілями — в Голландії в рік реєструють всього біля 300 цуценят.

Особливості породи. Голландська вівчарка представлена трьома різновидами, які відрізняються один від одного структурою волосяного покриву, : довгошерстим, короткошерстним і грубошерстная.

Цей собака дуже витривалий і невтомний в роботі. Відданий, слухняний, поступливий, дуже рухливий, надійний собака. Голландська вівчарка прекрасно пристосовується до різних умов, де їй доводиться працювати, працює дуже охоче, невибаглива, має хорошу реакцію і відмінно піддається дресируванню. Голландська вівчарка потребує великого простору, оскільки цей активний собака усе час знаходиться в русі і абсолютно не втомлюється від роботи.

Навіть на прогулянці з хазяїном голландська вівчарка увесь час бігає навколо нього, як би пасе, але при цьому не віддаляється від нього. Будь-яку роботу собака сприймає радісно, як гру, і виконує її легко і невимушено. Враховуючи цю рису вдачі, собаку навчають в процесі гри, тоді вона навчиться слухатися і шанувати хазяїна.

Часом цього собаку доводиться все-таки стримувати, тому на заняттях слід проявляти твердість, але ні в якому разі не грубість, інакше контакт з собакою буде порушений. Окрім пасіння худоби, голландській вівчарці під силу усі види служб : вона чудово працює як розшуковий собака і охоронець, може застосовуватися для затримання порушників і в якості провідника сліпого, а також успішно виступає в багатьох спортивних дисциплінах, включаючи флай-бол і аджилити.

Вигляд породи. Зовні цей собака схожий на вовка, справляє враження здорової тварини без яких-небудь ознак перерозвинутості. Завдяки серйозним заводчикам порода голландська вівчарка зберегла усі свої кращі якості і не піддалася сильним змінам, які зазнали багато порід в угоду моді. Голландська вівчарка проста, і в цьому її досконалість.

Енергійна і жвава німецька вівчарка з першого погляду справляє враження сили і спритності. Це міцний, добре складений собака з глибоким тулубом середнього розміру. У ідеалі цей собака повинен поєднувати благородну зовнішність з прекрасними робочими якостями. Голова чистих ліній із співвимірними загостреними вухами, які тримаються прямо. Вага 34 — 43 кг Висота в загривку 56 — 66 см Шерсть середньої довжини. Переважні яскраві насичені забарвлення.

Австралійський пастуший собака (Australien Cattle Dog) названий хилегом (англ. heeler — п’ята) за свою манеру роботи, втім, звичайну для інших скотогінних порід собак. Підганяючи корів, хилег прихоплює їх за нижню частину задніх ніг. Ця порода за походженням і робочим якостям близька до келпи, хоча основне завдання келпи — пасіння, а хилега — загорода худоби.

Енергійний австралійський хилег — невтомний і надійний трудівник, дуже довго зберігає працездатність. Один собака цієї породи прожив 29 років. У Австралії ця порода дуже популярна, в рік народжується в середньому 2500 цуценят. Особливо поширені хілери на фермах Нового Південного Уельсу і Вікторії.

Група 2. Пінчери, шнауцери, молоси і швейцарські пастуші собаки

Австрійський короткошерстий пінчер — порода службових собак. Порода виведена в Австрії в 18 столітті, де дуже популярна як робочий тер’єр. Схожість з німецькими пінчерами і географічна близькість вказує на можливість загального походження цих собак. За межами Австрії практично невідомі.

Австрійський короткошерстий пінчер — собака невисокого зростання (висота в загривку до 51 см). Тулуб середньої довжини, череп широкий. Висячі вуха дещо завеликі. Груди широкі, глибокі. Хвіст згорнутий в кільце і закинений на спину, але частіше його купірують. Забарвлення шерсті буває рудим, чорним, коричневим, палевим, тигровим або чорно-підпалим, допустимі невеликі білі відмітини. Ця різнобічно обдарований собака краще всього почуває себе в сільській місцевості. Їм потрібно регулярне фізичне навантаження. Придатні для караульної служби.

Раніше цих собак можна було зустріти в Австрії всюди, довгий час ніхто не піклувався про спрямоване розведення чистокровної породи, тому зовнішній вигляд тварин відрізнявся великою різноманітністю.

Використовували цих пінчерів як щуроловів, сторожових собак. Лише у 1928-му році порода, нарешті, отримала визнання в Австрії. Сьогодні число любителів цих пінчерів, як на їх батьківщині, так і за її межами, невелике, але усі вони зберігають свою вірність цій породі.

Австрійський короткошерстий пінчер — чисто сімейний собака, темпераментний, грайливий, але одночасно безстрашний і пильний, із задоволенням займається різними видами «собачого спорту».

Оскільки собаки відрізняються хорошим апетитом, необхідно стежити за їх раціональним харчуванням, особливо це стосується собак старшого віку. Коротка шерсть не вимагає особливого відходу.

Група 3. Тер’єри

Слово «тер’єр» походить від латинського «terra», що означає «земля». Робота тер’єра зводиться до того, щоб знищувати шкідливих гризунів, а також виганяє і витягує з нори лисиць і борсуків. Багато хто вважає, що гладкошерстий фокстер’єр краще за усіх тер’єрів справляється з цим завданням.

Нормальна вага для гладкошерстого фокстер’єра у виставкових кондиціях: для пса — 7,3-8,2 кг і для суки — 6,8-7,7 кг

Фокстер’єр, що колись заслужив на прізвисько «маленького атлета собачого світу», заслуговує і на відповідний спосіб життя. Він може примиритися з прогулянкою підтюпцем навколо парку — зрозуміло, на повідку, але не можна віднімати у нього радість як можна частіше бігати на волі, краще всього за містом.

Гладкошерстий фокстер’єр відомий у своєму нинішньому вигляді не менше ста років. До того майже усі тер’єри, що працювали в норах, носили загальну назву фокстер’єрів (лисячих тер’єрів).

Ця порода уперше з’явилася в 1862 році на національній виставці собак в Бірмінгемі, Великобританія. Можливо, його предками були тер’єри графств Чешир і Шропшир і дрібний різновид англійського гончака — бигль. Веселий, живий і темпераментний пес.

Міцний кістяк і сильна мускулатура при малому розмірі обов’язкові, але це не означає, що собака повинен виглядати коренастим або мати ознаки грубого складання її жвавість і витривалість повинні поєднуватися з силою. Моделлю може послужити гармонійне складання гончака фокстер’єр, як і гончак, ні в якому разі не має бути довгоногим або приземкуватим. У напруженій стійці він твердо коштує спираючись на передні ноги, а задні відставивши далеко назад при цьому лінія верху здається особливо короткою. Білий колір повинен переважати строкаті, руді або червоно-коричневі собаки небажані. Взагалі ж забарвлення при оцінці на виставці вирішального значення не має.

Група 4. Такси

Такса ймовірно, одна з найпопулярніших і улюбленіших порід у всьому світі, у тому числі і в Росії.

Порода була виведена в Німеччині для полювання на лисицю і борсука, проте набула поширення не лише як нірний собака, але і як компаньйон. Впізнана оригінальна зовнішність, компактні розміри, контактність і кмітливість робить цю породу привабливим вибором не лише для мисливця, але і для міського жителя.

У рамках одного стандарту такса має 9 різновидів: існує три різновиди по шерстному покриву: гладкошерста, довгошерста і жорсткошерста. Усередині кожного різновиду по шерсті розводять три варіанти за розміром: стандартні (середня вага до 9-10 кг), карликові (4,5-5 кг) і кролячі (3,5 кг).

Такса — собака приземкуватий, розтягнутий, але з компактним тулубом, на коротких ногах, з потужним кістяком і рельєфною сухою мускулатурою. Грудна клітка об’ємна і добре розвинена, з сильно видатною грудиною, що утворює «кіль». Незважаючи на короткі ноги, такса не повинна здаватися незграбною або неповороткою. Собака рухливий, сміливий, активний, але досить урівноважений, такий, що володіє значною для свого розміру силою і глибоким басистим голосом.

Допустимі забарвлення дуже різноманітні: одноколірний — рудий, рудувато-палевий, іноді з рівномірною домішкою чорного волосся двоколірний — чорно- чи коричнево-підпалий трибарвний — «мармуровий» — сірі плями неправильної форми по чорному фону у поєднанні з рудою підпалиною. Для жорсткошерстих такс найпоширенішим є «кабаняче» забарвлення, небажане для інших різновидів.

Група 5. Шпіци і примітивні

Східносибірська лайка — найбільша мисливська лайка. Ареал це поширення — Далекий Схід і різні регіони Східного Сибіру.

Уперше собаки цієї породи були описані в 40-х роках XX століття мисливствознавством К.Г.Абрамовым, а в 1949 році був створений перший стандарт породи. Порода стала результатом злиття евенкійських, ламудських, амурських і інших внутрішньопорідних груп собак. Ці лайки використовувалися місцевим населенням для полювання на хутрового звіра і для перевезення вантажів на факторії.

Група 6. Гончі і споріднені породи

Австрійська гонча (брандл-бракк Austrian Brandlbracke, Austrian Smoothhaired Hound, Austrian Hound, Carinthian Brandlbracke) — порода мисливських гончих собак.

Характерні ознаки австрійської гончої : плоскі висячі вуха, глибокі груди і густа щільна шерсть. Висота в загривку 46 — 59 см, вага до 23 кг Це вражаюче сильний собака з вільними рухами. Забарвлення виключно чорно-підпале, білі відмітини допустимі, але небажані.

У минулому чорно-підпалі гончі були дуже широко поширені в багатьох країнах Європи. Брандл-брак — нащадок цих гончаків, він успадкував від них гостре чуття і здатність працювати по сліду найрізноманітнішої дичини. На полюванні цей гончак працює без голосу і дуже удачлива.

За межами своєї батьківщини, Австрії, ця порода гончих практично невідома, проте австрійські мисливці дуже цінують її за старанність, наполегливість і приголомшливу удачливість. Хоча на полюванні цей собака повний енергії і ентузіазму, удома вона поводиться спокійно і тихо.

Розрізняють великі і малі швейцарські гончі, які представлені різновидами, що відрізняються один від одного забарвленнями: швицька, юрська («бруно»), люцернська і Берн зустрічається також грубошерстна гончак.

По зростанню швейцарські гончі діляться на великих (високоногих) і малих (низконогих). Висота в загривку великих швейцарських гончаків : пси) 49-59 см, суки 47-57 см, бажано 52-55 см малих — 33-41 см, ідеально — 36-38 см. Вага великих гончаків 27-30 кг. Різновиди швейцарських гончих  отримали свої назви по кантонах, звідки вони сталися: Берн, Люцерни, Швиц і Бруно де Юрко відрізняються вони забарвленнями.

Група 7. Лягаві

Бретонський спанієль різного забарвлення — найбільш популярний у Франції лягавий собака.

Відрізняючись чудовою різнобічністю свого застосування, бретонський спанієль відомий і як видатний фахівець з вальдшнепа, ніби спеціально створений для полювання на цього птаха.

Загальне враження від породи — недолік одноманітності в типі собак, які нерідко знаходяться десь у нижніх меж допустимого стандартом розміру. Ще приблизно десяток років назад, на відміну від деяких інших лягавих собак, що представляються на випробування, бретонці рідко проявляли себе блокуванням дичини. Такі собаки, що зазвичай представляються аматорами і не нанесені для роботи у контакті з хазяїном, не могли з цієї причини виявити усю повноту своїх можливостей. У останній сезон, проте, позиція бретонців змінилася до кращого, і декілька собак успішно протистояли кращим лягавим інших порід.

Що стосується екстер’єру породи, то добрі результати досягають тільки розплідники, що надають цьому питанню належне значення і наполегливо в цьому напрямі що працюють. Оскільки екстер’єр тісно пов’язаний з морфологічною досконалістю собаки, то розплідникам залишено в цьому плані ще широке поле діяльності. Але чи може бути інакше, враховуючи величезну поширеність собак, вирощених, головним образом, відповідно до смаків вимогливих аматорів. З тих же міркувань занадто мало доморослі собаківники удаються до допомоги рентгена перед в’язками своїх виробників, особливо — сук. Адже тільки рентгенографічно вдається завчасно виявити у собаки ознаки дисплазії кінцівок. Отже в питанні вдосконалення екстер’єру породи через здорову морфологію тварин в першу чергу доведеться здолати пасивність їх власників.

Група 8. Ретривери, спанієлі, водяні собаки

Англійський кокер спанієль входить до групи мисливських собак. Батьківщиною його вважається Іспанія. Спочатку спеціалізувався він на тому, що полохав, знаходив і приносив пернату дичину. Сьогодні широко поширений по всьому світу.

Середня тривалість життя англійського кокер спанієля — 12 років, стає дорослим він до 1,5-2 років. Ріст сук 38-39 см, псів — 39-40 см. Вага їх коливається від 12,7 кг до 14,5 кг

За природою своїй англійський кокер спанієль сторожовий собака, до незнайомців відноситься доброзичливо.

Звичайно, англійський кокер спанієль краще себе почуває в селі, але і в міській квартирі може процвітати за умови частих прогулянок. При необхідності може жити і в будці від холоду, жари і дощу він не страждає.

Американський водяний спанієль — молода, досить популярна мисливська собака Північної Америки. Сталася вона в результаті схрещування різних порід водяних спанієлів, у тому числі ірландського, і старовинних водяних спанієлів, а також кучерявого ретривера може бути, були використані які-небудь видатні за польовими якостями собаки інших порід.

Група 9. Декоративні собаки і собаки-компаньйони

Пуделі надзвичайно привабливі собаки, розкішно виглядає, має горду осанку, витончений і чарівний. Це — одна з найрозумніших і здатних порід. Він тямущий і уважний, слухняний, і разом з цим відрізняється живим темпераментом і спритністю. Підходить для будь-якої сім’ї.

Пуделі є класичним прикладом собаки-компаньйона. Пуделі прекрасно адаптується в будь-якому людському суспільстві, добре пристосовується до інтересів «і способу життя хазяїна, залишаючись при цьому самим собою. Він з великим ентузіазмом сприймає «хобі» свого хазяїна. Будучи компаньйоном поважного пенсіонера, він знаходить вищу насолоду в чинних прогулянках по бульвару і з задоволенням приносить уранішню газету.

Пуделі хороші «слухачі» і «глядачі», йому можна поскаржитися на невдачі, нерозуміння. У разі ж творчого успіху хто, як не пудель, здатний щиро порадіти за улюбленого хазяїна. Дуже причепливий.

Пекінес (чи китайський спанієль) — давня порода. З усіх порід собак, які були створені людиною, лише деякі мають історію, яка могла б порівнятися з історією пекінесів. Міфи і легенди оточують цих собак. Одна з найбільш поширених легенд свідчить, що левиця, якій набридли грубі прояви уваги свого чоловіка, поступилася ніжним залицянням метелика, так народився пекінес маленький собака — безстрашний, як лев, і витончена, як метелик. Інша легенда стверджує, що лев закохався в мавпу, а пекінес став плодом їх любові. Віками розводилися ці собаки в садах імператорського палацу в Пекіні. Ніхто не смів вивозити їх звідти під страхом страти, нікому не дозволялося утримувати їх. Більше того, одну з цих крихітних собачок жерці оголосили втіленням Будди, і вона шанувалася як божество.

Пекінес не метушливий і не нав’язливий, прекрасно володіє ситуацією. Якщо він відчує, що ви хочете з ним пограти, він буде веселим, грайливим і завзятим. Якщо він зрозуміє, що ви хочете відпочити або зайнятися своїми справами, то ви не помітите його впродовж декількох годин.

Пекінес доброзичливий і поблажливий до людей, при цьому сміливий до безрозсудності по відношенню до інших собак.

Пекінес досить чуйний, але ніколи не гавкає без нужди, на відміну від собак багатьох інших порід, які реагують не лише на те, що відбувається на сходовій клітині, але і на те, що відбувається на вулиці.

Група 10. Хорти

Афган — це дуже давня порода, існуюча декілька тисячоліть. Виведена в Афганістані схрещуванням афганського аборигенного хорта з персидським хортом — салюки. В кінці 19 століття її завезли у Великобританію, де в1907 був затверджений стандарт цієї породи, там же в1926 був створений перший клуб любителів афганських хортів. У Росії афганські хорти з’явилися в 70-і роки, а в 1980 був затверджений стандарт прийнятий Міжнародною кінологічною федерацією. У себе на батьківщині їх використовували для охорони худоби, для полювання, а також розводили заради красивого екстер’єру.

Екзотична зовнішність, велична осанка, граціозні рухи, повні сили і достоїнства, незалежний характер — ось що таке афган. Це досить високий собака (ріст в загривку у псів 65-75 см, сук 60-65 см, вага 23-28 кг). Тип конституції міцний, сухий. Голова подовжена, точених ліній. Вуха довгі, висячі, прилеглі до голови, покриті дуже довгим, шовковистим волоссям. Очі майже трикутної форми, східного розрізу, темні, іноді із золотистим відтінком. Мочка носа чорна, у світлофарбованих собак може бути темно-коричневою. Не занадто короткий хвіст кінчається петлею. Розкішна, шовковиста, пряма шерсть обрамляє струнку фігуру афгана. Лапи приховані густою шерстю, що утворює «тапочки». Забарвлення різноманітне : одно-, дво- і трибарвне. Собака може бути з чорною маскою, напівмаскою, окулярами, без маски.

Афган — добрий і чуйний собака, наділений мудрістю своїх предків, що жили в пустелях. Схильний до незалежності, стриманий афган привітний з дітьми. Вимагає твердого, але ласкавого звернення, підвищених фізичних навантажень, тривалих прогулянок і простору. Шерсть потребує систематичного відходу.

Висновки

На сьогоднішній день існує безліч порід собак, які значно відрізняються один від одного і зовнішністю, і характером. Наприклад, висота в загривку може варіюватися від декількох сантиметрів ( чихуахуа) до майже метра ( ірландський вовкодав, дог), колір — від білого до чорного, включаючи рудий, сірий, коричневий, у великій різноманітності відтінків.

Собаки відомі своїми здібностями до навчання, любов’ю до гри, соціальною поведінкою. Виведено спеціальні породи собак, призначені для різних цілей: полювання, собачих боїв, тяги гужового транспорту та ін., а також просто декоративні породи (наприклад, болонка, пудель).

З плином часу різноманіття собак збільшувалася, так, що навіть одна порода могла мати відмінності.

В даний час в світі налічується близько 500 порід, однак селекційна робота триває. До нових порід належить лабрудель, офіційно визнаний в 2004 році в Австралії, де і була виведений цей селекційний тип з шести різних порід.

У всьому світі найбільш уніфікована система класифікації собак Міжнародної кінологічної федерації (МКФ), яка змінюється час від часу, за рішенням Генеральної асамблеї МКФ. У цій класифікації кінологи намагаються знайти баланс між історією утворення порід, особливостями їхнього додавання і принципами використання.

Список використаної літератури

 1. Букатевич, Ю. Мисливські собаки [Текст] / Юрій Букатевич, Ксенофонт Жарич, 1977. — 208 с.
 2. Ларкин, Питер. Все о собаках [Текст] : практическая энциклопедия: более 800 фотографий / Питер Ларкин, Майк Стокман ; пер. с англ. Е. В. Федорова ; фотографии Джона Даниэльса, 2009. — 255 с.
 3. Найман, Йозеф. Атлас пород собак [Текст] / Йозеф Найман, Йозеф Новотны ; пер. с чешского И. Рафальская, 1976. — 181 с.
 4. Хасанова, Р. Декоративное собаководство [Текст] : Необычное и обычное о собаках / Р. А. Хасанова, 1990. — 253 с.
 5. Хочу собаку! [Текст] : [Метод. пособие для курсов собаководов-любителей / Горьков. обл. о-во любителей собаководства, 1988. — 187 с.
 6. Шнек, М. Собаки / Маркус Шнек, Джил Кэрэвэн ; пер. с англ. С. А. Неверкевича, 1995. — 80 с.