referat-ok.com.ua

Для тих хто прагне знань!

Косметична промисловість України. Минуле і майбутнє

І. Вступ

Актуальність теми. На сьогодні в Україні виробництвом косметики займаються близько 20 компаній. Це, звичайно, у п’ять разів більше, ніж у радянський час, але якщо порівнювати навіть із найближчими країнами-сусідами, то ця цифра виглядає не дуже привабливо.

Українські підприємства в основному спеціалізуються на виробництві засобів по догляду за волоссям («Магія трав», Salon, «Кримська троянда», VelSіlk, «Злато трав», «Зелена аптека»), обличчям («Биокон», Bіshoff, Demax) і тілом (Fresh Juіce, «Крамниця мильних скарбів», «Біокон» «Наша сім’я», Est Etoіle). Часто в одного виробника є відразу кілька торговельних марок. Так, у групи компаній «Ельфа» їх 14, в » Вельта-Косметик» — 9. У той же час, наприклад, «Биокон» працює під однією ТМ, але при цьому розвиває більше 10 серій різноманітної косметики.

Працюють українські виробники на «ринку краси» переважно в нижньому й середньому ціновому сегменті. Причому, як відзначають експерти, основною конкурентною перевагою української косметики є гарна якість при невисокій ціні.

Косметична сировина, що використовується підприємством для створення рецептур, виготовляється визнаними світовими лідерами з урахуванням останніх тенденцій ринку косметики. У виробництві використовується сировина й упакування тільки високої якості провідних світових виробників Німеччини, Франції, Великобританії, Австрії, таких як Merck, Henkel, Symrіse, Goodrіch, BASF, Сharabot».

Експерти й учасники ринку впевнений — ринок косметики власного виробництва в Україні буде рости й далі. По оцінках аналітиків, грошовий обсяг українського косметичного ринку цього року  складе 40,5 млрд. грн. Виходячи з формули «30/70», продаж вітчизняних виробників складе більше 12 млрд. грн.

ІІ. Косметична промисловість України:

1. Теоретична частина:

          Початок і зародження косметичної промисловості

Історія косметики налічує кілька тисячоліть. Єгипетські, римські, грецькі жінки як рівного тону особи використовували крейду і свинцеві білила. Час же зробило так, що замість білил з’явилася пудра і тональний крем, упаковані в стандартні флакони і коробочки. Настав розквіт промислового виробництва в масовому масштабі.

У Київській Русі косметика розвивалася переважно у гігієнічному  напрямі. Прагнучи досягнути красивої шкіри обличчя й тіла, жінки успішно використовували харчові продукти (молоко, кисляк, житній  хліб, сметану, хлібний квас, мед, рослинну і вершкову олію, огірки, яйця тощо.), цілющі властивості багатьох рослин. У народній косметиці найпоширеніші були ромашка, звіробій, подорожник, чистотіл, листок лопуха, кропива, м’ята та інших. Настої рослин застосовували для вмивання. На Русі щотижневе купання в лазні — звичай. Перед яким в шкіру волосся втирали реп’яхову олію, робили масаж тіла з мазями. Чудовим природним масажором служили березові і дубові віники, якими нещадно били себе у парильні. У традиціях народної гігієни і косметики було умивання холодною водою після лазні, натирання обличчя та тіло снігом. Для ополіскування обличчя та тіло використовували настій м’яти.

Кінець XIX – початок ХХ століття характеризується інтенсивним розвитком косметичного виробництва. Поруч із природними матеріалами починається застосування речовин, отриманих хімічним способом, змінюються вимоги до косметики, розширюється її асортимент.

Нині асортимент косметичні засоби дуже великий і різноманітний. Це різні способи, призначені для очищення, захисту та надання привабливого зовнішнього вигляду. Основне правило під час виробництва косметики — застосування високоякісної сировини, нешкідливої для шкіри організму.

Призначення косметики — надати шкірі обличчя, рукам, тілу, зубам, волоссю та нігтям гарного вигляду, запобігати їхньому захворюванню, зменшити ефект старіння, застосовуючи спеціальні косметичні вироби.

Існує цілий ряд класифікацій косметичних препаратів. Одна з них поділяє їх на такі основні групи:

1)         засоби з догляду за шкірою обличчя, тіла, рук і ніг;

2)         засоби з догляду за порожниною рота (зубні порошки, зубні пасти, еліксири);

3)         декоративна косметика: губні помади, пудра, туш, лаки для нігтів, косметичні олівці;

4)         засоби з догляду за волоссям: шампуні, бальзами, конди-ціонери та ополоскувачі, засоби для укладки, завивки та фарбу-вання волосся;

5)         інші косметичні засоби — дезодоранти, пінні препарати для ванн, для прийняття душу;

6)         туалетні мила.

За призначенням косметичні вироби поділяються на гігієнічні та лікувально-профілактичні.

Гігієнічна та лікувальна косметики найбільше поширені розповсюджені і включають усі групи раніше наведеної класифікації.

Залежно від консистенції вироби поділяються на мазеподібні (креми, зубні пасти), порошкоподібні (пудра, зубні порошки, дитячі присипки), тверді (губні помади, косметичні олівці), рідкі (лосьйони, шампуні та ополоскувачі, рідкі мила, лаки для нігтів). Останнім часом набуло значного поширення виробництво лаків для волосся, дезодорантів та антиперсперантів, які є також рідкими речовинами завдяки використанню летких розчинників і спеціальній упаковці з розпилювальним пристроєм.

          Теперішній стан косметичної промисловості України

Останніми десятиліттями споживання парфумерно-косметичних товарів в усьому світі, зокрема й у нашій країні, зростає. На українському ринку з’явилося багато нових товарів з новими споживчими властивостями, багато не відомих раніше фірм, як зарубіжних, так і українських. Рівень споживання вітчизняних парфумерно-косметичних товарів визначається насиченістю ринку імпортними товарами. Донедавна питому вагу імпортних парфумерно-косметичних товарів за групами (засоби по догляду за шкірою, волоссям) коливалася від 60 до 80 %.

Парфюмерно-косметичну продукцію за кордоном виробляють понад 500 фірм і підприємств, але більше половини обсягу виробництва сконцентровано в руках 10 найбільших компаній: «L’Oreal» (Франція), «Procter & Gamble» (США), Revlon (США), Florena, Londa, Wella, Schwarzkopf (Німеччина), «Oriflame» (Швеція), Lumene (Фінляндія). Найбільшим виробником парфюмерно-косметичних товарів є США (близько 13 загального обсягу). Приблизно стільки ж продукції виробляється в Європі. Для структури асортименту, що виробляється в світі парфюмерно-косметичної промисловістю, характерна значна частка косметичної продукції, причому близько 65% становлять кошти для догляду за шкірою. Це пояснюється демографічною ситуацією і переважанням старших вікових груп у структурі населення, що користується косметикою. Тому в останні роки виробники витрачають багато коштів, що уповільнюють старіння. Велика увага приділяється розробці гіпоалергенних косметичних засобів, тому що збільшилося число людей, що страждають на алергію. Велику групу (друге місце) серед косметичних товарів складають кошти по догляду за волоссям. За останні роки збільшилася частка засобів для укладання волосся і додання їм кольору.

Світовий ринок натуральної косметики демонструє стабільне зростання з 2005 року, в середньому 15 % на рік. Ця тенденція в наступні роки має зберігатись, що збільшує зацікавленість еко-тенденціями в косметиці серед торгово-промислових магнатів та малих високоспеціалізованих та інноваційних фірм [3, с. 13].

Насиченість українського ринку імпортними товарами, високі ціни товарів відомих західних фірм, низька якість дешевих підробок змусили вітчизняних виробників підвищити конкурентоспроможність своєї продукції. Нові науково-дослідницькі заходи, освоєння нових технологій, художнє оформлення, рекламні заходи, сучасний підхід до товарної інформації та ін дослідження сприяли відродженню вітчизняної парфумерно-косметичної промисловості, підвищення попиту на вітчизняний товар.

В даний час в Україні більше 20 компаній займаються виробництвом парфумерно-косметичних товарів.

Серед груп товарів, що становлять власне косметичні товари, на першому місці зі значним відривом від інших косметичних груп — косметичні засоби для жінок. Ця група становить 64% у грошовому вираженні серед усіх косметичних товарів, закуплених в Україні.

Друга за значущістю позиція у грошовому вираженні належить засобам догляду за волоссям, вона становить 21% ринку косметики, потім ідуть косметичні засоби як для  чоловіків, так і для жінок — 10%. І на останньому місці в рейтингу — косметичні засоби для чоловіків, частка ринку котрих становить 5% у доларах США.

Серед ТОП 20 корпорацій (щодо грошового вираження) левову частку становлять зарубіжні виробники косметичної продукції. З них 29,37% ринку косметики у грошовому вираженні належить компанії Віши (Франція) та 10,42% належить корпорації Універинг  і Тримбах. Їх спільна частка ринку косметики (у грошах) за підсумками 2010 року становить третину усього ринку косметики України. Темпи приросту цих компаній вищі за темпи приросту всього ринку косметики України.

Вітчизняний виробник — Ельфа Україна — посів третє місце в рейтингу з часткою ринку (у грошах) 6,54%.

Частка вітчизняних косметичних товарів на споживчому ринку Україні сьогодні досить висока і постійно збільшується. За оцінкою фахівців, кожний третій покупець воліє купувати вітчизняну косметику, тому що ціни на неї значно нижче, ніж на імпортну та довіру до якості залишається високим завдяки суворим вимогам ГОСТів. Багато українських підприємства випускають продукцію, яка за своїми властивостями і зовнішнім оформленням цілком може скласти конкуренцію широко рекламується імпортної косметиці.

Серед вітчизняних косметичних товарів найбільшу частку складають засоби по догляду за шкірою. Це пов’язано не тільки з демографічною ситуацією, але і з різко-континентальним кліматом України. Для таких умов рецептури кремів повинні бути іншими, ніж традиційно використовуються в Європі та Америці легкі, часом на 90% складаються з води. Наступна група за обсягом виробництва в Україні — це засоби для догляду за волоссям і туалетне мило. Майже всі українські підприємства виробляють цю продукцію, а деякі спеціалізуються на її випуску. Традиційно випускають мило «Весна», Нижегородський масложиркомбінат, «Невська косметика». Необхідно зауважити, що український ринок туалетного мила розділився на два цінових сектора: товари вітчизняних фабрик і, що конкурує з вітчизняними виробниками, продукція польського і турецького виробництва.

Парфумерно-косметичні фабрики здійснюють свої продажі через мережі аптек, супермаркети, магазини, ринки, прямі продажі, продажі по каталогу.

Іноземні споживачі, особливо після світової кризи, віддають перевагу недорогій і високоякісній парфумерно-косметичній продукції [8].

У 2007 році на косметику власного виробництва в Україні припадало лише 8%. І в тому, що на сьогодні ця цифра виросла у 3,5 рази, як це не парадоксально, чимала «заслуга» економічної кризи.

По-перше, у кризовий період значно скоротився попит на дорогу косметику, яка майже на 100% в Україні  представлена імпортною продукцією. А ось продаж засобів для догляду середнього та нижнього цінового рівня, де й працюють українські виробники, навпаки, зріс.

Поряд з цим, як зазначають експерти, вітчизняні косметологи змогли виграти також на нестабільності валютного курсу. У зв’язку з різким падінням гривні всі імпортні товари виросли в ціні, як і долар, щонайменше удвічі. І населення дедалі більше стало звертати увагу на ті торговельні марки, які дорожчали не так швидко, як валюта.

За загальним призначенням косметику розподіляють на гігієнічну, лікувально-профілактичну, декоративну, театральну (професійну) і лікувальну (медичну), що дає можливість поставляти продукцію не тільки в супермаркети та магазини, але ще й в аптеки.

Управління збутом на парфумерно-косметичній фабриці – це, в першу чергу, укладання договорів реалізації і поставки продукції. Для того щоб реалізувати продукцію, необхідно привернути увагу потенційних споживачів, викликати їх інтерес до продукту, бажання купити даний продукт, а також стимулювати споживачів до покупки. Так само збутова політика підприємства спрямована на підвищення ефективності фірми, тому що у сфері збуту остаточно виявляються всі зусилля маркетингу з підвищення прибутковості, пристосовуючи збутову мережу під споживача, підприємство має більше шансів вистояти в конкурентній боротьбі, саме в даній сфері підприємець знаходиться ближче до покупця [7].

Останніми роками в Україні з’явилося чимало молодих фірм, виробничих підприємств з випуску парфумерно-косметичних товарів. Але більшість з них спеціалізуються на одній групі або одному виді товарів. Найчастіше це засоби з догляду за волоссям — шампуні і фарби. Випуск товарів, які користуються досить великим попитом споживачів, вже освоїли АТ ВНДІ Хімпроект, СП «Супермаш”, виробничо-торговельна фірма «Екмі”, ЗАТ фабрика «Колбі”, підприємство «Альта-Колор”, виробнича фірма «Перлина”, фірма «Вельта-Косметика”, СП ТОВ «Пірана” (м. Харків ), ТОВ «Авалон” (м. Сімферополь), ТОВ «Парфум-холдинг” (м. Київ), фірми «Злата”, «Росо” та ін. Серед них розгорнулась конкурентна боротьба на українському споживчому ринку. Тому деякі з перелічених фірм розширюють свій асортимент. Так, українсько-болгарське СП «Пірана” випускає не тільки різні фітошампуні декількох розфасовок, але і шампуні-бальзами. Фірма «Екмі”, крім своєї традиційної продукції (фарби для волосся Асmе-соlоr), розробила освітлювач і новий засіб для хімічної завивки волосся, почала випускати нову серію крем фарби. Фабрика «Комбі” (м. Київ), крім фарби «Елітан”, виробляє освітлювач «Блонд-Вікторія” і тонізуючі бальзами. Новинками цього підприємства є тонізуючі бальзами «Нотатон-Си” і «Нотатон-Ре” у ламінантній упаковці-подушці для одноразового використання. У ВНДІ Хімпроект новинкою стали дезодоранти серії Агсов. Адаптована до сучасних вимог, які ставляться до дезодорантів, серія не є озоноруйнувальною, що посилює її позиції в конкурентній боротьбі не тільки на внутрішньому ринку, але і на зовнішньому. Українсько-американське СП «Супермаш” (м. Київ) пропонує лак для волосся, рідке мило, гель для укладання волосся, фарби, шампуні, освітлювач.

Фахівці вітчизняних підприємств працюють над вивченням ринку, споживчого попиту, використовують нові технології, досягнення науки.

У 2010 р. в Україні було вироблено близько 65 млн. одиниць парфумерних виробів на загальну суму 50 млрд. грн. (у оптових цінах), але в 2009 році виробництво скоротилося до 48 млн. одиниць. Більша частка готової продукції йде на експорт у Росію, Молдавію, Білорусь.

Виробництво окремих груп косметичних виробів у 2010 році було таким:

— косметичних засобів для догляду за шкірою — 16,657 млн. од. на понад 23 млн. грн. за роздрібними цінами;

— засобів для фарбування волосся — близько 28 млн. одиниць, а в 2009 році — 31 млн. на загальну суму 52 млн. грн.

          Перспектива на майбутнє

Загалом український ринок косметики динамічно розвивається та демонструє високі темпи приросту як у грошовому, так і натуральному вираженні.

Мода на “натуральність” триває протягом тривалого періоду. “Натуральність”, яка є широким поворотом до чистих без хімії продуктів, завітала до косметичної промисловості у 80–90-х рр. минулого століття, але приставка “еко” стала модною лише кілька років тому. У зв’язку з браком обов’язкових правових врегулювань, які б визначали, хто може використовувати вищезгадані терміни, частина виробників зловживає ними як досконалим маркетинговим прийомом. Водночас така косметика має мало спільного з натуральною, не кажучи вже про випадковість вживання таких термінів [2, с. 11].

Продаж натуральної косметики є прибутковою справою, що підтверджує зростаюча кількість фірм-виробників і дистрибуторів провідних закордонних марок та обсяги продажу натуральної косметики у світі загалом.

Основними складнощами для більшості фірм є часо- та коштозатратне  отримання сертифікатів (як правило, це призводить до кінцевої зміни цілої лінії продукції), а також важливою перешкодою, яку часто не вдається подолати, є ціна сертифікованої сировини, в середньому втричі вища, ніж у відповідників цієї речовини, які не мають відповідних сертифікатів. Фірми, націлені на інновації у косметиці, повинні розвивати можливості експорту, щоб забезпечити собі зростання, саме тому варто подивитись на перспективи розвитку ринків у глобальному контексті [3, с. 14]. Окрім того, враховуючи принципи сталого розвитку, фірмам слід здійснити екологізацію свого логістичного ланцюга, оскільки це сприятиме виробництву справді натуральної косметики та вдалому проходженню сертифікації. Дотримання тренду “еко” забезпечить підприємству довготривалу конкурентну перевагу на насиченому ринку натуральної косметики, що стрімко розвивається.

2. Практична частина (порівняти косметики різних фабрик)

Для порівняння косметичних засобів ми взяли для аналізу київську фабрику «Комбі» та симфіропольский комбінат «Кримська троянда» .

АТ «Фабрика «Комбі» засноване як виробниче підприємство в сфері парфумерії, косметики й побутової хімії в 1992 році. На сьогоднішній день Фабрика являє собою сучасне, ефективне підприємство з потужною виробничою базою, власними технологіями, зручними офісними, складськими й виробничими корпусами, сертифікованою дослідницькою іспитовою лабораторією, оснащене сучасним високоефективним устаткуванням. На Фабриці працюють висококваліфіковані, професійні фахівці. Основний напрямок діяльності Фабрики — виробництво косметики для волосся і засобів особистої гігієни. Збутова мережа Фабрики охоплює всю Україну й країни ближнього зарубіжжя. Система керування якістю виробництва продукції Фабрики сертифікована й відповідає стандарту ІSO 9001- 2009.

Один з видів продуктів, які виробляє Фабрика це стійка крем-фарба для волось «ЭЛИТАН». Нова формула з технологією підвищеної стійкості кольору LongColor. Технологія LongColor заснована на застосуванні силіконових полімерів, природних мінеральних солей і вітамінів. Під впливом технології LongColor молекули кольору глибоко проникають і надійно фіксуються в структурі волосся, утворять міцний і стійкий ланцюг колірних пігментів.

«EVA» — засіб нового покоління для завивки волосся сильної фіксації, до складу якого входить збагачений кондиціонуючим елементом унікальний компонент «Біотин».

Сприяє регенерації шкіри голови, харчує й воложить волосся, стимулює ріст волосся, зберігаючи їхній природний блиск і життєву силу.

Засіб дає можливість творчості на волоссі будь-якого типу, надаючи динамічну завивку, пишні локони або легку натуральну хвилястість.

«БЛОНД ВІКТОРІЯ ЛЮКС» є сучасним, високоефективним, ідеальним для домашнього застосування косметичним засобом для висвітлення волосся або окремих пасок. Містить екстракти ромашки й лопуха. Оптимальний баланс живильних і зволожуючих компонентів дозволяє зберегти живу силу й блиск волосся.

«БЛОНД ВІКТОРІЯ PREMІUM» — чудово підходить для повного висвітлення волосся,  висвітлення волосся із їхнім наступним  фарбуванням у більше світлий відтінок, висвітлення раніше пофарбованого волосся, мелірування. Інноваційна формула дозволяє ефективно освітлювати волосся будь-якого типу від двох до шести відтінків. Premіum Блонд містить екстракт ромашки й кератинові протеїни, які захищають волосся вже в процесі посвітління. Живильна маска-бальзам, що входить до складу впакування, відновлює природну структуру волосся, доглядає за шкірою голови, надає волоссям блиск і обсяг.

Комбінат «Кримська троянда»- одне з перших підприємств Радянського Союзу по виробництву косметики й парфумерії. За плечима підприємства — 80 літній досвід виробництва натуральної косметики. Комбінату вдалося зберегти наступність традицій

За плечима — 80- літній досвід виробництва натуральної косметики. Відмовившись від погоні за більшими обсягами виробництва, «Кримська троянда» продовжує робити косметику за традиційними технологіями. Зараз особливо цінується натуральна косметика ручного виробництва. Дана косметика створюється з досвідом висококласних фахівців і турботливих жіночих рук.

Основа всієї косметики — вирощені й зібрані в Криму трави й злакові, а також ефірні й жирні косметичні масла. При розробці рецептур використовується не тільки майже віковий досвід виробництва, але й глибокі знання впливу трав і ефірних масел на організм людини, древні рецептури народних цілителів. Все це дозволяє створити максимально натуральну косметику, доступну за ціною й у той же час ефективну. У чому полягає основна перевага косметики ТМ «Кримська троянда» на основі натуральних ефірних масел? Як правило, така косметика призначена не тільки для підтримки здорового виду шкіри, але й для її радикального омолодження, відновлення й лікування. Зв’язано це з тим, що будь-який косметичний засіб на основі натурального ефірного масла дуже швидко, буквально протягом  декількох мінут, проникає з поверхні шкіри в її нижні шари. Абсолютно всі ефірні масла мають властивість відновлювати водно-сольовий баланс в організмі й очищати від шлаків не тільки клітки шкіри, але й весь організм у цілому. Тому будь-який засіб на основі ефірного масла не просто впливає на небажаний симптом, як би зовні, а усуває його першопричину шляхом прямого впливу на нього на клітинному рівні (нормалізується обмін речовин, за рахунок чого й відновлюється природний подих, харчування й відтворюваність клітки). От чому натуральна косметика на маслах і екстрактах сприяє тривалому збереженню досягнутих результатів.

В асортименті ТМ «Кримська троянда» знамениті натуральна рожева вода й бальзам «Здоров’я», креми для обличчя, тіла, рук і ніг; скраби, креми для волосся, креми для засмаги, шампуні, гелі для обличчя й тіла, тоніки, бальзами, зубні еліксири, одеколони, ефірні масла і їхні композиції.

Косметична серія «Ніжність»  — створена на основі натуральної рожевої води, екстракту звіробоя, мікроводорості спируліни.

Підходить для будь-якого типу шкіри й віку. Забезпечує харчування й зволоження. Ефірне рожеве масло відновлює тонус шкіри, нормалізує обмін речовин у ній, впливаючи на клітинному рівні, дозволяє надовго зберегти досягнутий результат, за рахунок усунення першопричини. Ця серія може бути використаний і як  курс омолодження й відновлення шкіри.

Склад серії: Шампунь, Гель для душу, Гель для вмивання, Рожева вода, Креми для особи, Крем для зняття макіяжу.

Косметична серія «Бадьорість»

Створена на основі натурального ефірного масла лаванди, екстрактів ромашки, розмарину. Активні фітокомпоненти мають антибактерициду дію, забирають роздратування шкіри, знімають стрес.

Ефірне масло лаванди стимулює ріст нових кліток, робить балансуюча дія на шкірний жир, має прекрасними антисептичними, протизапальними, що загоюють і омолоджують властивостям, підходить для більшості типів і станів шкіри.

Склад серії: Шампунь, Гель для душу, Гель для вмивання, Лавандова вода, Тонік косметичний для всіх типів шкіри, Крем Бишофіт.

Косметична серія «Свіжість»

Створена на основі натурального ефірного масла м’яти, екстрактів плодів кінського каштана, бузку, хвої сосни, розмарину, кропиви. Активні фітокомпоненти тонізують, активізують обмін речовин у клітках шкіри, допомагають відновленню життєвих сил, знімають стрес.

Склад серії: Шампунь, Гель для душу, Крем для ніг, Крем для зняття макіяжу

Косметична серія «Медяна»

Виготовлена на основі натурального бджолиного меду, екстрактів ромашки, деревію, низки й ефірного масла чайного дерева. Знімає запалення, зм’якшує й воложить, сприяє омолодженню.

Склад серії: Шампунь, Гель для вмивання, Гель Інтим, Крем для рук, Крем для зняття макіяжу, Тонік для особи й тіла.

Косметична серія «Трав’яний коктейль»

Містить екстракти звіробоя, кропиви, календули, лаванди, ромашки, кореня лопуха. Активні натуральні компоненти активізують кровообіг і обмін речовин у клітках шкіри, зволожують  і загоюють шкіру.

Склад серії: Шампунь, Гель для душу й ванни, Крем для волосся, Крем від зморшок відбілюючий, Крем масажний.

Косметична серія «Стильна фішка»

Створена для догляду за юною шкірою. Дбайливий вплив і бездоганний результат чистої шкіри.

Містить екстракт зеленого чаю, масла жожоба й мигдальне, ефірне масло чайного дерева. Воложить, насичує шкіру вітамінами й необхідними мікроелементами.

Склад серії: Гель для вмивання, Крем для особи, Крем-Скраб.

Косметична серія «Морський бриз»

Містить масло спіруліни, зародків пшениці, екстракт червоних і бурих морських водоростей.

Активні натуральні компоненти активізують обмін речовин у клітках шкіри, підвищують її захисні властивості, воложать і харчують.

Склад серії: Шампунь, Гель для душу й ванни, Гель антицелюлітний, Крем для волосся, Крем антицелюлітний, Крем для ніг.

Серія косметичних кремів «Золотий вус»

Золотий вус (домашній женьшень) є одним з найсильніших біогенних стимуляторів завдяки рідкому складу біологічно активних речовин, вітамінів і мікроелементів. Крему підвищують еластичність шкіри, забезпечують харчування, підвищують її життєвий тонус, омолоджують.

Склад серії: Крем для ніг, Крем для рук і нігтів, Крем масажний.

Серія косметичних кремів з коензимом Q-10 «Еліксир вічної молодості»

Створена на основі коензима -10, що є активним регенератором обмінних процесів і стимулятором кисневого балансу шкіри. Забезпечує активний ліфтінг-ефект. Зморшки розгладжуються, шкіра стає свіжої, підтягнутої й гладкої.

Склад серії: Крем денний, Крем нічної.

Серія косметична «Для чоловіків»

Для чоловіків, ведучих активний спосіб життя. Містить екстракти ромашки, календули й лаванди. Активні натуральні компоненти забезпечують природний догляд за волоссям й тілом, що дає відчуття впевненості й здоров’я.

Тоніки косметичні

Створені на основі ефірних масел, не містять спирту. Підтримують еластичність і пружність шкіри, забезпечує її харчування, зволоження, ароматизують шкіру, залишаючи почуття комфорту й свіжості протягом  усього дня. В асортименті: «Інтимний десерт» — відбілюючий; «Крапельки розкоші» — для проблемної шкіри; «Егоїст», «Ахілесова п’ята»- для всіх типів шкіри; «Медово-рожевий» — для нормальної й жирної шкіри.

Лосьйони косметичні

Лосьйон для проблемної шкіри косметичний «Чистотіл». Екстракт чистотілу відомий цілющою силою відновлює шкіру, рятує від жирного блиску й прищів. Лосйьон «Для жирної й проблемної шкіри, підлітковий». Натуральна квіткова вода м’яко підсушує прищі. Трава чистотілу й календули робить лікувальний ефект. Вирівнюється колір особи, усувається сухість і роздратування. Лосьйон-Тонік «Огірковий» для особи.

Сік огірковий ніжно очищає й підсушує прищі й ранки. Прекрасно вирівнює тон, надає гарний колір особі.

ІІІ. Висновок

У цілому український ринок парфумерно-косметичних товарів є одним з найбільш містких і перспективних серед інших непродовольчих товарів. На сучасному етапі для вітчизняних виробників головні завдання складаються з покращення якості і розширення асортименту продукції, підвищення її конкурентоспроможності.

В Україну в широкому асортименті імпортується парфумерія і косметика багатьох західних країн: Swarzkopf, Nivеа, Wella, Florena (Німеччина), Oriflame (Швеція), Lumene (Фінляндія), Роllena (Польща), Alen Мак (Болгарія), Неnkel Соsmetiks (Австрія), Lander, Waruer Cosmetiks, Johnsons, Mary Kay, Artmadic Cosmetiks (США), а також продукція країн Близького Сходу.

У складних умовах становлення ринкових відносин українські виробники також намагаються змінити стару тактику продажу. Практично всі виробники перетворилися на виробничо-торговельні підприємства, мають свої торговельні підприємства, здійснюють як оптову, так і роздрібну торгівлю своєї продукції.

У структурі продажу і споживання переважають косметичні товари (близько 65 – 70 % загального обсягу), в основному засоби догляду за волоссям і шкірою. Це стосується і українського ринку, що помітно з реклами на телебаченні та у пресі. Найбільшим попитом серед споживачів косметики користуються шампуні, фарби, лікувальні препарати для волосся, зубні пасти, креми для обличчя і шкіри рук.

У теперішній час український парфумерно-косметичний ринок переживає стадію розвитку, про що свідчать прагнення фірм, що працюють на ньому, завойовувати нові ніші. Дешева продукція, що наситила ринок, повільно витискується більш дорогими товарами.

ІV. Список використаних джерел

 1. Войцеховская А. Косметика сегодня [Текст] / А. Л. Войцеховская, И. И. Вольфензон, 1991. — 174 с.
 2. Гильман, Б. Качество парфюмерно-косметических товаров [Текст] / Б. А. Гильман, В. В. Омельченко, 1980. — 117 с. с.
 3. Інфраструктура товарного ринку: непродовольчі товари: підручник / О. О. Шубін [та ін.]; ред. Олександр Шубін, 2009. — 702 с.
 4. Калюжна О. Косметика [Текст] : Навчально-методичний посібник / Оксана Калюжна, 2004. — 172 с.
 5. Кольгуненко И. Косметика или косметология [Текст] / И.И. Кольгуненко, Т.М.Бутковская, 1990. — 190 с.
 6. Мельник Е.А. Косметическая продукция. Развитие ассортимента натуральных ингредиентов в Украине [Текст] : Анализ натуральной косметики / Е.А. Мельник // Хімічна промисловість України. — 2004. — № 2. — С. 25-29
 7. Николаева, Татьяна. «Косметический рынок на фоне остальных отраслей экономики чувствует себя неплохо», — полагает Магнус Брэннстром, генеральный директор Oriflame Cosmetics AB // Бизнес. — 2009. — 10 августа. — С. 53-55
 8. Перукарське мистецтво: Підручник: У 3 кн. / Ред. В. Ф. Орлов. — (Сер. «Професійно-технічна освіта»). Кн. 3 : Косметологія / Ірина Медвєдєва,, 2005. — 350 с.
 9. Пешук Л. В. Технологія парфумерно-косметичних продуктів: Навчальний посібник / Л. В. Пешук, Л. І. Бавіка, І. М. Демідов, 2007. — 371 с.
 10. Римплер Д. Природные биоактивные добавки в косметических препаратах // Хімічна промисловість України. — 2001. — № 1. — С. 27-30
 11. Товароведение промышленных товаров [Текст] : Общий курс: [Учебник для товаровед. фак. вузов]. Т. 4 : Товары культурно-бытового назначения, галантерейные, парфюмерно-косметические / И. Д. Дмитриев, Б. С. Гуревич, 1970. — 333 с.