referat-ok.com.ua

Для тих хто прагне знань!

Вища освіта в Чехії

Вступ.

1. Процес навчання в чеських вузах.

2. Система вступу в чеські вузи.

3. Структура освіти в чеських вузах.

4. Перспективи випускників чеських вузів.

Висновки.

Список використаної літератури.

Вступ

Існує безліч точок зору на те, коли ж все-таки вища освіта початок свій розвиток у Чехії. Більшість джерел приводить 1348 рік, коли по указі римського імператора Карла ІV у Празі був відкритий Карлов університет (так він був названий пізніше). Хоча вчені чоловіки вели лекції своїм нечисленним групам ще до цієї дати, створення університету з 4 факультетами (юридичний, вільного мистецтва, теологічний, медичний) було вирішальним кроком. Вище утворення багато років було доступно тільки вибраним.

Але один університет не міг забезпечити весь регіон достатньою базою, тому в 1566 році був покладений початок новому університету в м. Оломоуц, що пізніше одержав ім'я Франтішека Палацького.

У більше пізні століття відкривалися нові університети, нові профілі, що відповідають часу. Серед них можна відзначити Чеський технічний університет, відкритий в 1707 році або Академію образотворчих мистецтв.

Уже на початку 20 століття вища освіта стала практично загальнодоступною, виникали нові навчальні заклади, усе більше й більше академічних колективів збиралося в Празі й інших чеських містах.

Під час Другої світової війни німецькі окупанти закрили всі вузи в Чехословаччині, і тільки в 1945 році школи знову відкрили свої двері студентам. Ця перерва стала поштовхом для появи ще декількох важливих вузів сучасної Чехії.

Після 1948 року, коли до влади в Чехословаччині приходять комуністи й країна попадає під контроль радянського порядку, на вище утворення, його програми й професорів, здійснювався постійний ідеологічний тиск. Але традиції класичного утворення не пропали за більш ніж 40 років, вони лише одержали нові стимули розвиватися й затверджуватися у світовому освітнім співтоваристві.

1. Процес навчання в чеських вузах

Незважаючи на загальні правила організації навчального процесу в академічному середовищі, кожний навчальний заклад має різні традиції, утомившись і можливості для організації навчання. Тому навчання в різних вузах (і навіть на факультетах одного вузу) може сильно відрізнятися по багатьом параметрам. Але існує ряд загальних особливостей, прийнятих у більшості вузів.

Всі чеські вузи проводять ознайомлювальні тижні для першокурсників, на яких студентам не тільки дають всю інформацію про систему навчання й правила факультету, але й про всі можливості, які відкриті для студентів поза навчанням (спорт, культура й т.д.).

У чеській освітній системі існує 3 форми навчання:

Очна форма — класичне навчання з 5- денним навчальним тижнем, що, однак, пердбачає чималу частину самостійного навчання поза заняттями.

Комбінована форма звичайно містить у собі заняття 2 дні в тиждень (цілий день, звичайно п'ятниця й субота) і підходить тим, хто сконцентрований на роботу.

Заочна форма — не дуже розповсюджена форма навчання в Чехії, і містить у собі регулярні, але рідкі відвідування вузу й домашні завдання.

Більшість державних вузів приділяють більшу увагу очній формі навчання, тому що вона є найбільш ефективною.

Заняття очної форми навчання в чеському вузі можуть мати форму лекцій, семінарів і проектних робіт. Лекції проходять у більших аудиторіях, семінари в невеликих групах, а проектні роботи розробляються індивідуально з викладачами.

Розклад занять часто може бути частково визначено самим студентом. Відповідно до плану навчальної програми студент може сам розподіляти порядок здачі предметів, вибирати час занять і навіть викладача.

Обов'язкове відвідування — рідка вимога у вузах Чехії. Навчання засноване на особистій зацікавленості студента. Звичайно, при постійних пропусках не можна розраховувати на гарні результати наприкінці семестру.

Навчальний рік у чеському вузі ділиться на 2 семестри (зимовий і літній), після закінчення кожного з яких здається сесія, тобто ряд заліків і іспитів. Після кожної сесії студенти мають можливість відпочити на канікулах.

Кредитна система прийнята в більшості вузів Чехії. Це означає, що кожний досліджуваний предмет має кредитний еквівалент, тобто міру проведеного студентом часу за вивченням даного предмета. Саме в кредитах установлюються мінімальні вимоги здачі предметів на семестр і рік. Якщо студент здав з кількість, то він проходить у наступний семестр (рік). А після одержання встановленого програмою кількості кредитів студент одержує диплом і випускається з вузу.

Гуртожитки є у всіх державних вузів. Умови в різних гуртожитках різні, але всі вони відповідають стандартам, прийнятим у Європі. Звичайно студенти проживають по 2-3 чоловік у кімнаті й ділять зручності із ще одною такою ж кімнатою. Гуртожитку мають розвинену інфраструктуру: Інтернет, їдальні, бібліотеки, ресторани, кафе, спортивні площадки й комплекси. Часто вони перебувають у безпосередній близькості навчальних корпусів вузів. Але, на жаль, не завжди кількість місць досить, щоб оселити всіх бажаючих студентів. Вартість проживання в гуртожитку для студентів вузу варіюється від 30 до 70 євро на місяць.

Квартира або кімната, орендовані в приватному порядку, є кращим виходом, якщо вам не дісталося місце в гуртожитку або ви хочете жити в більшій самоті. Звичайно студенти збираються в невеликі компанії й спільно знімають житло, заощаджуючи тим самим значну частину витрат на проживання. Ринок оренди нерухомості в Чехії (і в Празі зокрема ) достатньо розвинений і може запропонувати вам житло відповідно до ваших можливостей і бажанням.

Отже, система вищої освіти в Чехії нагадує нинішню українську. Нарівні зі ступенем інженера, заради якої має бути вчитися п'ять років, існує західна модель "бакалавр — магістр". Бакалаврат вважається лише базовим, недостатнім для гарного фахівця утворенням, і тому більшість бакалаврів відправляється в магістратуру. Строк з на бакалаврському відділенні й а магістратурі залежить від спеціальності. Майбутні з учаться в цілому 6 років, тоді як філологи, юристи, студенти технічних і природнонаукових спеціальностей обходяться п'ятьма роками.

Вузи в Чехії діляться на університети, інститути й академії. За Законом про вище утворення університетами мають право називатися тільки ті вузи, які підготовляють кандидатів і докторів наук. До академій ставляться вузи, що дають вище утворення в сфері літератури, культури й мистецтв.

Один з найвідоміших європейських університетів, Карлов університет, був першим у Центральній Європі вищим навчальним закладом. Він з в 1348 році імператором Карлом ІV. Завдяки цьому Чехія стала значним центром культури й утворення в Європі.

Майже кожне велике місто в Чехії має свій державний вуз, і всі вони відрізняються високим рівнем класичного європейського утворення.

У цей час у країні діють 37 вищих навчальних закладів (не вважаючи одного поліцейського й декількох військових).

Вищі навчальні заклади в Чехії бувають державні й комерційні. Державні — як правило, старі, солідні й практично безкоштовні навчальні заклади, що володіють міцною матеріальною базою й досвідченими кадрами педагогів. Вони готовлять як бакалаврів, так і магістрів (інженерів). У зв'язку із протіканням науково — технічної революції й прийдешнім вступом Чехії в Європейський Союз вони активно вдосконалюють склад і зміст викладених предметів з урахуванням загальноєвропейських вимог, що значно підвищує якість пропонованого ними утворення. У цьому проявляється їхня разюча відмінність від державних вузів країн СНД, що лише потроху вдосконалюють свою освітню політику.

2. Система вступу в чеські вузи

Інформація, представлена в даному розділі, являє собою загальний опис системи прийому студентів чеськими державними вузами.

Вступ в чеські державні вузи виробляється на базі загального конкурсу. Після проходження всіх щаблів іспитів приймаються абітурієнти, що зайняли провідні місця відповідно до загальної кількості балів. Кількість прийнятих студентів установлюється відповідно до можливостей вузу й освітніх програм Міністерства утворення, молоді й фізичної культури Чехії.

Чеська освітня система не обмежує кількість поданих заяв, тому абітурієнт може одночасно надходити на кілька спеціальностей або в кілька вузів. Визначитися з вузом з необхідно до запису на навчання.

Порядок і строки надходження:

Подача заяви (у більшості вузів до кінця лютого)

Одержання запрошення на іспити (квітень — травень)

Здача іспитів (травень — червень)

Одержання підтвердження про прийом (червень — липень)

Запис на навчання (липень — вересень)

Початок навчання (вересень — жовтень)

Примітка: вузи із творчими напрямками (образотворче мистецтво, архітектура, дизайн, скульптура, кіно, театр, музика й т.д.) проводять вступні програми на півроку раніше інших. Тобто заяви подаються до кінця листопада (попереднього року перед початком навчання), а іспити здаються в січні-лютому. Однак, навчання починається як у всіх вузах, — у вересні-жовтні. Це пов'язане з високим конкурсом на дані спеціальності. Іспити проводяться раніше, щоб усі, хто не пройшов вступними випробуваннями, ще до сезону набору у вузи інших напрямків могли вибрати що-небудь інше.

Залежно від спеціальності й вузу іспити можуть мати наступні форми:

 • Тест (у більшості випадків)
 • Усний іспит (співбесіда)
 • Есе або твору
 • Здача домашніх робіт або списку прочитаної літератури

На одну спеціальність звичайно здається 2-3 іспиту. Більшість із них проходять у вигляді тестів. Співбесіди й есе використовуються при надходженні на гуманітарні й мовні спеціальності. При надходженні на більшість спеціальностей одним з іспитів є іноземна мова з можливістю вибору.

Всі іспити (крім екзаменів з іноземних мов) проходять чеською мовою.

Вибираючи майбутню спеціальність серед пропозицій чеських вузів, варто враховувати деякі специфічні аспекти чеської системи вищої освіти, що впливають на пошук і вибір:

Деякі спеціальності можуть пропонуватися факультетами, на яких ви, по досвіду своєї країни, ту або іншу спеціальність зовсім не очікуєте.

Назви спеціальностей можуть бути переведені не з 100%-ой точністю, та й зміст назви може відрізнятися від того, до якого ви звикли будинку.

Може трапитися, що ви не знайшли спеціальність, що цікавить, тільки тому, що шукаєте точно таку назву, до якого звикли будинку.

Назви спеціальностей програми бакалавриата можуть здатися занадто загальними, але це тільки тому, що поглиблене вивчання конкретних напрямків може починатися на етапі магістратури.

Всі чеські вузи по тим або інших причинах заслуговують на увагу абітурієнтів. Але є ряд вузів, які завдяки своїм традиціям, кадровому складу, керівництву й іншій підтримці заслужили звання кращих у країні. Їхня популярність виходить далеко за рамки Чехії, а популярність серед абітурієнтів постійно росте. Це саме ті вузи, на підготовку до яких і орієнтуються програми Празького Освітнього Центра.

3. Структура освіти в чеських вузах. Приватні вищі заклади

Залежно від ступеню отриманої раніше освіти (середня, вища) абітурієнти можуть вибрати програму в чеському вузі, що дозволить їм продовжити утворення на підходящому рівні.

Бакалаврат

Цей ступінь тривалістю 3 (рідше 4) року є основною базою вищого утворення й дає студентові основні знання по обраній спеціальності.

На даний ступень можуть надходити всі абітурієнти, які мають як мінімум середню освіту. При надходженні звичайно здаються дисципліни програми середньої освіти, що є профільними для обраної спеціальності.

По закінченні програми випускникові присуджується звання "Бакалавр" (Bc, ВА) і видається диплом про вище утворення по програмі бакалаврату. Більшість випускників не зупиняється на отриманому ступеню й продовжують навчання на магістерських програмах.

Магістратура

Магістратура є продовженням програм бакалаврата. На цьому ступеню студент вибирає більше точну спеціалізацію в обраному напрямку. Програма звичайно займає 2 (рідше 3) року.

Надійти на магістратуру може кожний абітурієнт, що має за спиною як мінімум кінчену програму бакалаврату. При надходженні звичайно здаються екзамени із профільних дисциплін бакалаврської програми тієї ж спеціальності.

Також дана програма є гарною можливістю продовжити або доповнити отриману закордоном утворення.

Випускник програми стає "Магістром" (Mgr, MA). Закінчивши магістратуру, більшість випускників починають трудову діяльність. І тільки ті, хто хоче присвятити себе наукової й освітньої діяльності по обраній спеціальності, продовжують навчання на докторських програмах.

Примітка: на розсуд вузів деякі спеціальності не припускають поділ на бакаларват і магістратуру, а пропонуються тільки на магістерському щаблі, тобто тільки після проходження 6- літнього курсу випускник закінчує програму й одержує ступінь "Магістра". Це часто ставиться до юридичним, медичним і художніх спеціальностям.

Докторантура

Цей щабель створений для тих, хто хоче стати фахівцем вищої категорії по своїй спеціальності. Основою докторської програми є наукова діяльність із написанням наукової праці. Також студенти програми можуть почати викладацьку діяльність на базі свого вузу.

На програму докторантури можуть надійти всі, хто вже закінчив мінімально магістрську програму по схожій спеціальності. При надходженні необхідно надати проект майбутньої наукової праці й іноді здати профільні іспити.

По закінченні програми й захисту роботи випускник одержує ступінь доктора (Dr, PhD), що у країнах СНД можна дорівняти до ступеня кандидата наук.

Даний щабель є вищою на базі вищого утворення. подальші просування по науково-освітній діяльності проходить на базі Академії наук ЧР.

Варіант вступу в приватний вуз може здатися досить привабливим для багатьох абітурієнтів. Але варто добре подумати й зрівняти цей варіант із державними вузами.

Державне вища освіта нараховує більше 650 років традицій, а перші приватні вузи з'явилися в 1999 році.

Кращий викладацький склад продовжує працювати в державних вузах, тому що вони можуть забезпечити гідну оплату праці й всебічний ріст, у тому числі науковий.

Звідси різний рівень загальної якості одержуваної освіти.

Навчання в державних вузах є абсолютно безкоштовним, тоді як у приватних вузах — від 1500 до 5000 євро/рік.

Державні вузи мають розвинену інфраструктуру, гуртожитки, їдальні й т.д. Жоден приватний вуз цим похвалитися не може.

У державних вузах пропонується величезна кількість спеціальностей і предметів, приватні вузи дуже обмежені в цій області.

Державні вузи мають більше можливостей відправляти студентів на стажування й обмінні програми закордон.

Вступ в державні вузи здійснюється на базі конкурсу, у приватних вузах вступних іспитів немає.

Незважаючи на загальну ситуацію в приватній освіті в Чехії, існує кілька вузів, що досягли певного рівня якості за роки існування. Це пов'язане з тим, що вони були відкриті на певній базі різних організацій і установ. Крім того, вони під час знайшли необхідні засоби для інвестицій у якість утворення.

4. Перспективи випускників чеських вузів

На сьогоднішній день у Чехії існує серйозна недостача кваліфікованих фахівців. І ця ситуація за словами експертів буде тривати ще багато років. Одна із причин у тім, що після інтеграції Чехії в Європейське співтовариство в країну постійно приходять нові інвестори, не тільки з метою організації своїх виробничих і торговельних баз, але й засоби, що вкладають, у вже існуючу інфраструктуру.

Чехія — не межа можливостей: ви можете застосувати свої утворення й досвід у кожній із країн Європи або будь-якій іншій країні миру. Адже чеський диплом і рівень утворення визнаний у всім Євросоюзі й не тільки.

Уже на останніх етапах навчання у вузі більшість свідомих студентів починають думати про майбутню кар'єру, і тому користуються можливостями підробітку або стажу в різних структурах. Після закінчення вузу багато фірм зацікавлені в прийомі тих, хто вже протягом навчання проходив у ній практику.

Для студентів останніх курсів багато вузів організовують усілякі конференції й зустрічі, з'єднуючи тим самим інтереси великих компаній і випускників. Для багатьох студентів це також є гарним шансом заявити про себе.

Крім того, у країні діє безліч персональних агентств, які співробітничають із провідними роботодавцями й постійно шукають нові кадри.

По статистиці останнього років, тільки мізерно малий відсоток випускників до закінчення вузу не визначені з майбутнім робітником місцем. Адже рівень безробіття в Чехії становить не вище 8%, а в Празі не доходить і до 2%.

Для цього в Чехії також існує ряд позитивних факторів. Дуже широка пропозиція банківського сектора по кредитуванню починаючих бізнесменів. Для відкриття власного підприємства не потрібно проходити безліч бюрократичних перешкод — система досить проста й продовжує поліпшуватися. Крім усього, у Чехії реально існують "ніші", ще не заповнені бізнесом, тому гарні ідеї, що відвідали під час навчання, можна завжди реалізувати після її.

Чеський рівень освіти й багато престижних вузів визнані в усьому світі, тому випускники може застосувати свої знання й в інших країнах.

Існує багато прикладів того, що одержавши вище утворення в Чехії, випускник має реальні шанси суперничати зі своїми колегами з інших країн Європи.

Крім того, для багатьох існує можливість повернутися в рідну країну й привезти із собою безліч нових ідей і знань.

Всі вузи Чехії пропонують можливості й тим, хто бажає поглибити свої знання по отриманій спеціальності або зайнятися науковою діяльністю за фахом. Якщо ви плануєте реалізувати серйозний науковий або освітній проект, вас із задоволенням приймуть в академічні ряди вузів, надавши вам всі можливості для роботи, подальшого навчання й самореалізації у вашій області.

Висновки

Сьогодні вища освіта в Чехії — прогресивно, що розвивається система, вузів, наукових і адміністративних центрів. Після процесу початкової інтеграції в освітню систему Європейського союзу чеські вузи продовжують збагачувати свій досвід, знаходячи нові шляхи співробітництва з освітнім миром.

У Чехії працює близько 30 державних і 40 приватних вузів. Всі вони пропонують акредитовані програми на рівнях бакалаврату, магістратури й докторантури.

Чеські вузи — повноцінні, багаті, досвідчені школи, що пропонують студентам по-справжньому якісний рівень навчання, росту й пізнання на академічній базі. Крім того, всі вузи мають дуже сильний законодавчий статус, завдяки якому одержують самостійність у розвитку й значній фінансовій підтримці держави й частки сектора.

Головними завданнями чеської системи вищої освіти на найближчі роки є:

 • продовження розширення зв'язків з європейськими й світовими університетами й освітніми організаціями
 • збільшення відсотка іноземних студентів у своїх рядах
 • постійне поліпшення якості освіти
 • розширення інфраструктури
 • відкриття нових перспективних напрямків освіти, що відповідають вимогам часу.

Відповідно, всі справжні й майбутні студенти чеських вузом мають можливість пройти цей шлях розвитку разом із провідними університетами Центральної Європи.

Список використаної літератури

 1. Ващенко О.О. Сучасна вища економічна освіта в Чехії та Україні: теоретичні засади і практичний досвід //Наукові записки Києво-Могилянської Академії. — 2005. — Т. 47: Педагогічні, психологічні науки та соціальна робота. — C. 14-17
 2. Єремеєв М. З Подєбрадських зарисів //Хроніка 2000. — 1999. — № 29-30. — C. 211-222
 3. Матеріали сайту — http://study.uz
 4. Матеріали сайту — http://www.educationcenter.cz
 5. Матеріали сайту — http://www.globalstudy.ru
 6. Матеріли сайту — http://www.yastudent.ru
 7. Окунэк З. Пока Чехия учит иностранцев бесплатно //Иностранец. — 2002. — 9 апреля. — C. 17
 8. Український вищий педагогічний інститут імені М.Драгоманова в Празі //Хроніка 2000. — 1999. — № 29-30. — C. 160-191