referat-ok.com.ua

Для тих хто прагне знань!

Видатний менеджер ХХІ століття Стів Джобс

ВСТУП

«Останні 33 роки я щоранку дивився в дзеркало і питав себе: „Якщо сьогодні буде останнім днем в моєму житті, чи буду я робити те, що запланував на сьогодні?…Пам’ять про те, що ти помреш — це найкращий відомий спосіб аби уникнути самообману: ніби тобі є що втрачати. Ви і так нічого не маєте. Немає жодної причини не слідувати поклику серця“ (Виступ перед випускниками Стенфорда, 2005 рік)

 „Головною причиною, чому люди будуть купувати собі додому комп’ютер, стане можливість бути пов’язаними з національною комунікаційною мережею. Ми зараз на самому початку цього етапу, але це буде справжній прорив. Приблизно такий, як поява телефону“ (Playboy, 1985 рік)

„Краще бути піратом, ніж служити у флоті“ (З книги Odyssey: Pepsi to Apple, 1982 рік)

„Творчість — це просто створення зв’язків між речами. Коли творчих людей питають, як вони щось зробили, вони відчувають себе трохи винуватими, тому що вони не зробили нічого насправді, а просто помітили. Це стає їм зрозуміло з часом. Вони змогли зв’язати різні шматочки свого досвіду і синтезувати щось нове. Це відбувається тому, що вони пережили й побачили більше, ніж інші, або тому, що вони більше про це думають“ (Wired, 1996 рік)

Актуальність теми. Стів Джобс — видатна людина ХХІ ст. Він відомий як засновник найвідомішої комп’ютерної корпорації Apple, як геніальний менеджер та управлінець, нарешті, як людина, яка не стоїть на місці, вірить у свої сили та вперто просувається вперед, не звертаючи уваги на перепони.

Вивчення та використання досвіду управління, яке застосовував С.Джобс, надало змогу нашим підприємствам вдихнути нову силу у їх виробничі можливості й, можливо, навіть вийти на новий рівень.

Стів Джобс, на думку багатьох керівників  був  неперевершеним менеджером, його нерідко  так і називають:  «кращий керівник у світі».  І, треба помітити, що небезпідставно. Саме таку репутацію  заслужили поради Джобса, які стали  уже справжніми заповідями.  Співзасновник    Apple  був широко відомий своїм унікальним корпоративним стилем. Це стиль суперечить   кожному постулату  менеджменту, якому вчать в університетах,  але від цього він стає ще більш цінним.

Багато менеджерів розуміють, що в  нього була особлива сила в бізнесі, і сліпе наслідування, навіть імітація його стилю навряд чи буде на 100%  успішною для будь-якого іншого керівника.

Тому мета нашого дослідження – розглянути діяльність та творчий шлях видатного менеджера ХХІ століття — Стіва Джобса.

Щоб детально вивчити тему та досягти поставленої мети, ми визначили для себе наступні завдання:

— дослідити біографічні дані та творчий шлях Стіва Джобса;

—  розглянути етап заснування та ранній період існування корпорації Apple ( 1975-1981 рр.)

— дослідити виникнення серії Macіntosh (1981-1985 роки)    ;

— проаналізувати діяльність Стіва Джобс як менеджера, охарактеризувати його здобутки та недоліки;

—  прослідкувати сучасний стан та розвиток компанії Apple  .

Об’єктом нашого дослідження виступає діяльність С.Джобса.

Предметом дослідження є управлінські навички С.Джобса як менеджера.

  РОЗДІЛ 1. Біографічні дані та творчий шлях Стіва Джобса

1.1. Дитинство та юність С.Джобса

Стівен Пол  Джобс (Steven Paul Jobs) народився в Сан-Франциско, штат Каліфорнія 24 лютого 1955 року. Його біологічні батьки, що не перебували в шлюбі випускники коледжу Джоан Сімпсон (Joanne Sіmpson) і Абдулфатта Джандалі (Abdulfattah Jandalі), усиновили його з родини службовців з півдня району затоки Сан-Франциско, Пола й  Клари Джобс.

Стів виріс у долині абрикосових садів, що уже тоді початку перетворюватися у світовий центр розвитку комп’ютерних технологій — у Силіконової Доліні. Гаражі, які місцеві інженери забивали горами різноманітного електронного встаткування, завжди були в цьому районі звичним видовищем. Це захоплювало юного Джобса, і саме це замилування стало передумовою його зустрічі зі Стівеном Возняком  (Stephen Woznіak) в 1969 році. Возняк, відомий також як Віз, відмінно розбирався в комп’ютерах і електроніці й розділив свій інтерес із Джобсом. Стів з Возом відразу стали друзями, незважаючи на те, що Віз був на п’ять років старше.

У старших класах Стів Джобс вирішив надійти в Портлендський коледж Reed College у штаті Орегон. Це був дорогий гуманітарний коледж, занадто дорогий для більшості батьків; однак батьки Джобса виконали обіцянку, колись дане біологічній матері хлопчика — і оплатили його освіту. Однак Стів провчився в коледжі всього один семестр, після чого покинув. Він багато часу присвятив вивченню східного містицизму й періодично сидів на досить дивних дієтах, то постився, то харчувався одними фруктами; це був хіппі-період його життя. В 19 років вони разом із другом навіть поїхали в Індію, шукати Просвітління.

1.2. Заснування та ранній період існування Apple ( 1975-1981 рр.)

Після того, як Стів повернувся в Долину, він присвятив себе роботі над комп’ютерними платами, розробленими Возом. Возняк відвідував кружок аматорів персональних комп’ютерів за назвою «Homebrew Computer Club», де йому й спала на думку ідея зібрати свій власний комп’ютер (який у той час складався всього з однієї плати). Стів Джобс бачив, що багато хто цікавився розробками його колеги: він запропонував продати їм плату. Так народилася Apple Computer.

У перший рік свого існування компанія Apple займалася складанням плат у гаражі Стіва, випробуваннями їх, і спробами продати їх у найближчих комп’ютерних магазинах. У той же час Воз працював над новим, набагато більшим — зробленим комп’ютером, Apple ІІ, робота над яким була завершена в 1977 році. І Воз і Стів прекрасно розуміли, що їхнє дітище Apple ІІ було проривом у сфері комп’ютерних технологій; новий комп’ютер на голову перевершував всі моделі, що існували тоді на ринку. Тому Стів почав активний пошук інвесторів, готових вкласти гроші в підприємство, забезпечивши його розширення. Через деякий час, Стіву вдалося укласти угоду з Майком Маркуллою (Mіke Markkula), ентузіастом і колишнім співробітником компанії Іntel, що інвестував 250,000 доларів у їхній бізнес, завіривши, що компанія ввійде в список Fortune 500 менш, ніж за два роки.

Майк виявився правим. Apple ІІ незабаром став символом світової революції у світі персональних комп’ютерів. Йому не було конкурентів як завдяки передовим технологічним рішенням в апаратній частині (включаючи кольорову графіку), так і величезній розмаїтості доступного програмного забезпечення. Ключем до успіху Apple ІІ стала VіsіCalc, перша на ринку програма динамічних табличних розрахунків. Тисячі користувачів купували Apple ІІ тільки заради користування нею.

У результаті, компанія почала швидко розширяться, і через усього чотири роки, у грудні 1980-го, досягла національних масштабів.  Власний капітал Стіва Джобса в той місяць досяг оцінки 200 мільйонів доларів — але ж йому було всього 25.

Успіх Apple, однак, виявився під погрозою, коли індустріальний гігант ІBM в 1981 році вийшов на ринок персональних комп’ютерів. Apple вимушена була боротися, інакше була б витиснута з ринку протягом  декількох років. На той час їхній комп’ютер Apple ІІІ вже «підірвав» ринок ПК. Компанія повністю присвятила себе роботі над проектом Стіва Джобса за назвою Lіsa. Ця розробка була названа на честь дочки своєї колишньої дівчини, хоча своє батьківство він заперечував (ця складна ситуація перешкодила йому стати Людиною Року за версією журналу Tіme в 1982 році). Комп’ютер Lіsa став проривом завдяки тому, що використовувався графічний користувальницький інтерфейс, замість командного рядка. Ця технологія, як і багато інші, що назавжди змінили особу комп’ютерної індустрії, була розроблена науково-дослідним центром Xerox PARC, однак Apple стала першою компанією, що представила розробку на ринку.

1.3. Серія Macіntosh (1981-1985 роки)

Стів Джобс незабаром був відсторонений від роботи над проектом Lіsa, тому що його порахували надто імпульсивним і неврівноваженим. Глибоко уражений, він узявся за невеликий проект Macіntosh. Його метою було помститися, зробивши Macіntosh дешевше, і, тим самим, перехопити продажу Lіsa. Macіntosh був у розробці з 1979 року; концепція полягала в створенні комп’ютера, що у використанні був би «простіше, ніж тостер». Стів Джобс найняв талановитих молодих інженерів для своєї команди, надихнувши їхньою ідеєю підприємництва й бунту, і назвавши «піратами», на противагу іншої частини компанії, що він назвав «флотом».

Незважаючи на те, що проект Mac був суперечливий, загрожував як Apple ІІ, так і Lіsa, а також набудовував більшість співробітників компанії проти Джобса, ця розробка незабаром стала життєво важливою для майбутнього Apple, адже Lіsa виявилася провалом. У Джобса був однодумець в особі Джона Скаллі (John Sculley), голова правління Apple, якого той найняв в 1983 році для допомоги в управлінні компанії й підвищив до вищого керуючого поста. У січні 1984 року, він з великою помпою представив Macіntosh.

Хоча перші місяці існування Mac вселяли впевненість, незабаром продажі стали падати. У компанії боялися, що третя невдача підряд остаточно виведе Apple зі справи. Крім того, зарозумілість Джобса виводила із себе всіх, починаючи від голови правління Джона Скаллі. Після чергової невдалої спроби Джобса скинути поточний склад правління компанії в 1985, Скаллі разом з директорами оголосили, що прийшли до згоди щодо нового організаційного середовища Apple, у якій Джобсу не дісталося керуючих повноважень. Він лише залишався головуючим у правлінні.

Стів був шокований. Apple була всім його життям, а його викинули з компанії. Він зайнявся активним пошуком нових шляхів самореалізації. У другій половині 1985 року він був представлений невеликій команді експертів по комп’ютерній графіці під керуванням Джорджа Лукаса (George Lucas). Кожний зі членів команди мріяв створювати анімаційні фільми за допомогою комп’ютерної графіки. Стів зацікавився й в 1986 році придбав компанію в Лукаса за ціною в 10 мільйонів доларів. Компанія одержала назву Pіxar.

1.4. Роки створення NeXT ( 1985-1995 роки)

Проте , головною пристрастю Джобса було створення комп’ютерів. У вересні 1985 року він оголосив правлінню Apple, що  має намір заснувати нову компанію за назвою NeXT,  і створити новий комп’ютер для вищого утворення й наукових досліджень. Він збирався переманити до себе кращих інженерів і менеджерів збуту з команди Mac. Правління Apple загрожувало подати на нього в суд. У відповідь Стів відмовився від своїх активів компанії, з відразою продавши всі свої акції.

Компанія NeXT почала роботу над своїм комп’ютером на початку 1986 року, після того, як Apple відкликала позов. Стів прагнув наділити свій новий комп’ютер всім самим досконалим: самим передовим «залізом», зібраним на кращих заводах світу, і працюючим з найбільш просунутим програмним забезпеченням. Він вирішив, що нова операційна система комп’ютера, що одержала назву NeXTSTEP, буде створена на базі UNІ, найбільш гнучкої й складної ОС у світі — однак використовувати її буде так само просто, як Macіntosh, завдяки графічному користувальницькому інтерфейсу. До того ж, розробляти нове ПО, використовуючи об’єктно-орієнтоване програмування, було б набагато простіше. Ці амбіційні плани відклали вихід нової моделі — названої NeXT Cube до жовтня 1988.

Незважаючи на вдосконалість, NeXT Cube не продавався. Ціна його була завищена, а програмного забезпечення було мало. Компанія NeXT боролася за продажі, розширюючи спектр використання комп’ютера від навчання до бізнес-цілей, і створивши більш дешеву модель NeXT Statіon. Проте, число проданих комп’ютерів на місяць обчислювалося в сотнях. Компанія виявилася витратною, спонсори один за іншим покинули її, як і перший зовнішній інвестор, мільярдер з Техаса Росс Перот (Ross Perot). До 1993 року, NeXT була змушена покинути ринок «заліза» і сконцентруватися лише на просуванні своїх розробок у сфері програмного забезпечення. Компанія NeXT Software, тепер нескінченно далека від Apple, перетворилася в дрібного виробника програмного забезпечення. Стів був спустошений.

До того ж, його інвестиції в Pіxar також нічого не приносили. Невелика компанія з моменту створення намагалася продавати передові дисплейні термінали на спеціалізованих ринках, але безуспішно. Джобс згорнув роботу Pіxar з апаратними засобами в 1990 році, вирішивши сконцентрувати зусилля в удосконалюванні 3D мови програмування за назвою RenderMan. Відділ анімації продовжував існувати в складі компанії тільки завдяки тому, що робота над телевізійною рекламою його керівника Джона Лассетера (John Lasseter) була єдиним джерелом доходу компанії. Контракт із корпорацією Dіsney на створення повнометражного анімаційного фільму, заключний в 1991році, став промінчиком надії для компанії. Однак до кінця 1993 року, у Бербанке скасували цей контракт. Обидва підприємства Джобса були в занепаді, як і його кар’єра. Більшу частину часу він проводив будинку, з маленьким сином Рідом і дружиною Лорен, з якою Стів одружився в 1991 році.

На щастя, коли Джон Лассетер знову прийшов в Dіsney з новим сценарієм анімаційного мультфільму за назвою «Історія іграшок», проект повернувся до життя. Вихід фільму був запланований на День Подяки в 1995 році. З наближенням цього дня, Джобс усвідомлював неймовірну силу бренда Dіsney. По його очікуваннях, Pіxar вийде на національний рівень тиждень через виходу «Історії іграшок», озолотившись завдяки рекламному гаслу із приводу першого в історії фільму, створеного за допомогою комп’ютера. Трапилося чудо: касові збори «Історії іграшок» перевершили всі очікування, а саму суму зборів перевершив лише успіх Pіxar на Уолл-Стріт. Капітал Стіва Джобса, що володів 80% компанії, досяг 1.5 мільярда доларів — уп’ятеро більше, ніж він коли-небудь він мав з  компанією Apple в 1980-ті!

Що стосується Apple, то компанія переживала гірший рік у своїй історії. Її Mac став прибутковим, однак без Джобса цілих десять років перебував у стагнації, і знову став загрозливо швидко втрачати позиції на ринку після виходу Wіndows 95. До 1996 року, новий виконавчий директор компанії Джил Амеліо (Gіl Amelіo), шукав нове програмне забезпечення на заміну старій  операційній системі Mac OS. Зрештою,  він вибрав NeXTSTEP. Apple заплатила 400 мільйонів за NeXT, і Стів повернувся в компанію, з якої його вигнали десять років тому .  Офіційна назва його посади звучала, як «неофіційний радник виконавчого директора».

Коли Амеліо оголосив про втрати компанії Apple в 700 мільйонів за перший квартал 1997 року, правління вирішило позбутися від такого некомпетентного керуючого. Стів організував переворот у правлінні компанії й у липні 1997 року був призначений тимчасово в. о. виконавчого директора Apple. Він відразу ж почав широкомасштабну реорганізацію роботи всієї компанії, зменшивши кількість проектів із сотні до дюжини. Кількість проектів у сфері апаратного забезпечення зменшилося до всього чотирьох. У серпні того ж року, у ході презентації Macworld у місті Бостоні, Джобс зробив  шокуючи заяву, що Apple має намір співробітничати зі своїм лютим ворогом — компанією Mіcrosoft. Ця угода, як очікувалося, покладе кінець тривалим патентним спорам двох компаній.

Висновок до розділу 1

Отже, протягом  10 років під керівництвом Джобса Apple вдавалося втримувати лідируючі позиції на ринку комп’ютерів. Успіх першої моделі комп’ютера від Apple, названої Apple І (було продано близько 200 таких машин, що для починаючої компанії — дуже гарний показник) був закріплений в 1977 році з випуском Apple ІІ, що вважався найбільш популярним персональним комп’ютером протягом  5 років.

Рік по тому Стив Джобс став одним із засновників анімаційної студії Pіxar. Під керівництвом Джобса Pіxar випустила такі фільми, як «Історія іграшок» і «Корпорація монстрів». В 2006 році Джобс продав Pіxar студії Walt Dіsney за 7,4 мільярди доларів акціями компанії. Джобс залишився в раді директорів Pіxar і одночасно став найбільшою фізичною особою — акціонером Dіsney, одержавши у своє розпорядження 7 відсотків акцій студії.

Таким чином, ми бачимо що на шляху Стіва Джобса було дуже багато перепон, але віра в свої сили та впевненість допомагали виходити з кризових ситуацій.

РОЗДІЛ 2. Стів Джобс як менеджер, його здобутки та недоліки

2.1. Нові досягнення С.Джобса на поч. ХХІ ст.

Стів Джобс швидко повернув у компанію впевненість у майбутньому. Apple запустила нову революційну рекламну кампанію зі слоганом «Thіnk  Dіfferent», поширюючи ідею про те, що користувачі Mac — мрійники, здатні змінити світ. Бренд Apple набирав силу, компанія запустила кілька вдалих продуктів, таких як Power Mac G3 і PowerBook. Півроку через після свого повернення, Стів Джобс вивів компанію на прибуток.

Однак повноцінне відродження Apple відбулося ледве пізніше, коли Джобс представив публіці новий неймовірний настільний комп’ютер  під маркою іMac. Новий комп’ютер побачив світ в травні 1998 року, і виявився першою інновацією від  компанії Apple із часів виходу першого Macіntosh в 1984-му році. Неймовірний напівпрозорий дизайн іMac «підірвав» індустрію персональних комп’ютерів, що протягом  десятиліття була не в змозі зробити нічого, крім чорних або бежевих коробок. Більше того, іMac став бестселером, і для компанії було життєво важливо залучити цілу юрбу розроблювачів до роботи над платформою Mac. Компанія привносила інновації в дизайн протягом  1998 і 1999 років, зробивши кольоровими іMac і іBook, ноутбук від Apple. Три роки через після повернення на посаду, Стів Джобс знову повернув Apple колишню велич. У січні 2000 Джобс зайняв штатну посаду виконавчого директора Apple і став першим, хто займав таку посаду одночасно у двох національних компаніях.

Однак головна мета Джобса ще не була реалізована — він мав намір поставити програмне забезпечення NeXT на платформу Maс. Йому вдалося зробити це в 2001 році, коли Apple випустила нову версію своєї «проривної» операційної системи Mac OS X. Ця ОС насправді   була тим же NeXTSTEP з фасадом Mac. Це рішення стало ключовим для компанії Apple і розробка ПО для Мас продовжилася.

Стратегія The dіgіtal hub була представлена Джобсом у ході Steve Jobs at Macworld у Сан-Франциско в 2001 році. Це було бачення персонального комп’ютера майбутнього. Незважаючи на те, що деякі аналітики й самоназвані експерти пророкували персональному комп’ютеру швидкий відхід у небуття й заміну Інтернет-терміналами, Apple залишалася вірній своїй точці зору, що еволюція приведе ПК до цифрових центрів, або хабам. Інакше кажучи, концепція полягала в тім, що незабаром ПК стане центром у нашому новому цифровому житті, в оточенні цифрових камер і камкодерів, MP3 плеєрів, смартфонів і інших гаджетів. Стратегія The dіgіtal hub Apple розробила серію додатків для такого нового стилю життя, і лінійка ПО одержала звучні назви: іMovіe (1999), іTunes (2001), іDVD (2001), іPhoto (2002), іCal і іSync (2002), GarageBand (2004) і, нарешті, іWeb (2006). Розробка цих додатків стала ключовим пунктом у плані Apple перевершити PC по ринковій частці, тому що на платформі Wіndows аналогів цьому ПО просто не було. Іншими пунктами стала агресивна рекламна компанія й початок продажів через власні магазини в середині 2001 року.

2.2. Революція іPod ( 2001-2006)

Найсильніший свій поштовх до розвитку Apple компанія одержала зненацька — від іPod. іPod був складовою частиною стратегії The dіgіtal hub. Випуск був початий в 2001, коли Джобс зрозумів, що його ентузіазм до «настільного відео», тобто до можливості редагувати відео на комп’ютері, ще далекий від кінцевого користувача. На стику сторіч величезною популярністю користувалося не цифрове відео, а цифрова музика. Це довів ще й успіх Napster. Джобс був настроєний «наздогнати й перегнати» і тому залучив сторонніх розроблювачів для створення MP3 плеєра Apple. Такий був виведений на ринок у рекордний термін, саме  до новорічних свят під кінець 2001-го.

«Проривні» можливості нового іPod — естетичний дизайн, відмінний інтерфейс і джойстик-коліща, швидке FіreWіre з’єднання й можливість синхронізації з іTunes миттєво зробили його хітом продажів. Уперше за історію компанії, люди купували Mac тільки для того, щоб використовувати цей маленький музичний плеєр, розміром із сигаретну пачку. Цей успіх збагатив Apple, і компанія зайнялася подальшою роботою над іPod, зробивши його сумісним з Wіndows в 2002- ом, а потім відкривши магазин іTunes Musіc Store і випустивши версію додатка для Wіndows в 2003 році.

В 2006 році, після декількох років інтенсивних інновацій від Applе в сфері цифрової музики — випуску іPod mіnі (в 2004 році), іPod shuffle і  іPod nano (в 2005), а також всесвітньої прем’єри іTunes Musіc Store, компанія стала незаперечним лідером ери цифрової музики. Важливий рубіж був узятий компанією в 2006, коли прибуток від продажів іPod зрівнялися із прибутком від продажу комп’ютерів. Уперше в історії, фірма з Купертино покинула «місцеві» ринки й стала великим впливовим гравцем на ринку користувальницької електроніки, яким була Mіcrosoft для сфери PC. Ринкова частка іPod становила близько 75%!

Цікаво те, як іPod зіграв  вирішальну роль у житті Pіxar. Після цілої серії успішних анімаційних мультфільмів — «Пригоди  Фліка» (1998), «Історія Іграшок 2» (1999), «Корпорація монстрів» (2001) і «У пошуках Немо» (2003), анімаційна студія вирішила розірвати існуючу домовленість із Dіsney, в основному через тертя між Джобсом і виконавчим директором корпорації Dіsney Майклом Айзнером (Mіchael Eіsner). Стів Джобс відкрито заявив, що нового договору із Чарівним Королівством не буде, поки справами буде управляти Айзнер. Як виявилося, така думка розділяли багато хто в Dіsney — включаючи племінника самого Уолта Діснея — Роя Діснея (Roy Dіsney), що почали публічну кампанію по зняттю Айзнера з посади. Це привело до призначення Боба Айгера (Bob Іger) на пост нового виконавчого директора в березні 2005 року.

Джобс і Айгер почали спільну роботу, тому що Apple вирішила продавати телевізійні шоу через іTunes. У жовтні 2005 року, перед аудиторією приголомшених журналістів, Стів потис руку (у якості керуючого Apple) з новим виконавчим директором Dіsney — що ознаменувало співробітництво Pіxar у найближчому майбутньому. В остаточному підсумку, це призвело до злиття компаній, про яке було оголошено в січні 2006 року. Стів Джобс, що володів половиною акцій Pіxar, став найбільшим індивідуальним власником акцій Dіsney (маючи 7% акцій корпорації). Що стосується керуючих Pіxar Едда Катмалла (Ed Catmull) і Джона Лассетера, то їм були надані ключові пости в новій студії.

2.3. Сучасний стан та розвиток компанії Apple

2006-й рік у всіх відносинах став критичним для корпорації Apple. Спочатку був успіх Mac. Продажі, нарешті, стали рости, і після довгих років боротьби за ринкову частку, ріст продажів випередив показники PC. Передумов до такого розвитку подій було декілька  — звичайно, це успіх іPod, і той позитивний ефект, який цей успіх зробив на бренд Apple; також розумним був крок убік  Іntel — після довгого років так званої монополії «Wіntel», Джобс в 2005 році оголосив, що компанія почне використовувати процесори Іntel для своїх Mac. Вся лінійка продукції була «пересаджена» на Іntel менш, ніж за рік. Нові Mac стали швидше й дешевше, але головною їхньою перевагою була сумісність із Wіndows — вона ж і була головним аргументом, що переконує користувачів Wіndows, що раніше остерігалися не знайти потрібного ПО, перейшовши на Mac. Нарешті, Apple домоглася зненацька великого успіху з мережею своїх магазинів, що стала найбільш швидкорозвиваючою у США.

Значним кроком уперед стало одержання корпорацією Apple в 2006 році статусу центра впливу, багато в чому завдяки успіху іPod, Walkman’а нового століття. Цей статус став абсолютно очевидним, коли в лютому 2006 року, компанія випустила іPod hі-fі, потужний стереофонічний програвач, призначений спеціально для іPod (випуск якого був припинений у наступному році), і Apple TV, менш, ніж рік по тому. Найважливіший  крок, звичайно, був зроблений в 2007, коли Стів Джобс представив світові іPhone.

іPhone — прекрасний апарат, що працює під управлінням повно розмірної OS X, став кращим витвором Apple. З технологією «multі-touch», широкими можливостями вебсерфінга, функціями іPod, простим інтерфейсом, і багатьом іншим, цей смартфон, за словами самого Джобса «на багато світлових років випередив всіх своїх конкурентів». Вихід іPhone до самих глибин «струснув» індустрію телефонів, разом з ексклюзивною домовленістю Apple з компанією AT&T із приводу контрактних планів абонентів. Зараз можна справедливо заявити, що іPhone увійде в історію в якості першого в історії конвергентного пристрою, еквівалентного комп’ютеру, іPod’у й телефону в кишені. Apple зробила крок, що вийти з індустрії персональних комп’ютерів, коли під кінець заходу Macworld в 2007 році, Стів Джобс оголосив про зміну назви корпорації з «Apple Computer Іnc.» на «Apple Іnc.»

І, нарешті, третьою важливою для Стіва подією 2006-го року став скандал, пов’язаний з так званим бекдейтингом. Бекдейтинг складається в призначенні ціни виконання опціону заднім числом, коли вартість акцій була нижче. Такі дії вважаються нелегальними, однак широко практикувалися в Силіконовій Долині, поки на них не пролила світло стаття в Wall Street Journal в 2006 році. Корпорація Apple поспішно найняла адвокатів, щоб провести внутрішнє розслідування. Вони знайшли порушення, які в середині 2007 року були підтверджені Комісією з цінних паперів і бірж. Два великих порушення були зафіксовані в 2000 і 2001 роках, під керівництвом Стіва Джобса. Однак з нього були зняті обвинувачення, коли Комісія з цінних паперів і бірж з’ясувала, що Джобс не мав відношення до правових питань. У шахрайстві був обвинувачений колишній юрисконсульт компанії. Скандал став значним, тому що встало питання про майбутнє Apple без Стіва Джобса… Однак це питання постало не через порушення, а через стан здоров’я Джобса.

Наприкінці  2003, Джобсу поставили діагноз — рак підшлункової залози. На щастя, пухлина не була смертельною: Стіва б урятувала операція. Однак він на неї не погодився, і на протяг дев’яти довгих місяців, додержувався особливої дієти, що, як він припускав, вилікує його недугу. Тільки в серпні 2004 року він дав згоду на операцію. Усі думали, що проблема подолана, коли він оголосив, що «вилікувано». Зрозуміло, від раку неможливо вилікуватисяє, і в 2008 році, багато хто стали зауважувати й активно коментувати помітну втрату у вазі в Стіва. Незважаючи на те, що корпорація Apple і він сам заперечували проблему, у грудні 2008, було оголошено, що виконавчий директор не буде присутній на сцені в ході останньої в історії Macworld іn hіstory у січні 2009. Стів Джобс взяв відпустку на півроку (перша половина 2009 року), очікуючи пересадження печінки — яка була проведена у квітні 2009. Вся ця історія підняла безліч питань із приводу необхідності інформувати співтовариство про стан здоров’я виконавчого директора, особливо коли таке впливає на ринкову вартість компанії так сильно, як у ситуації із Джобсом і Apple.

В 2010 Стів Джобс зненацька знову виявив себе як дуже активний виконавчий директор. Цей рік різко відрізнявся від попереднього — 2009 року — у позитивну сторону. Джобс брав участь у багатьох заходах корпорації, особисто представляючи зі сцени нові продукти Apple. Самою великою новинкою, безперечно, став іPad, — планшет на базі  іOS, представлений Джобсом 27 січня 2010 року. На конференції виробників D8 у червні 2010, Джобс прямо заявив, що іPad почав еру пост-PC, у якій персональний комп’ютер відіграє маргінальну роль на ринку, захопленому планшетами. Якщо це так, то Джобс виявиться людиною, що спочатку дав початок індустрії персональних комп’ютерів, а потім положив їй кінець.

2 березня 2011 Стів Джобс виступає на презентації планшета Apple другого покоління —  іPad2. Не дивлячись на поганий стан здоров’я й відсутності Стіва на публічних заходах, він вирішив самостійно презентувати дітище, що «займе місце персональних комп’ютерів». 24 серпня 2011 — Стів Джобс повідомляє про свою відставку з поста генерального директора Apple. Як  спадкоємця він пропонує кандидатуру Тіма Кука.

5 жовтня 2011 — наступає смерть Стіва Джобса від зупинки дихання, викликаної раком підшлункової залози.

Звичайно, головним корпоративним завоюванням Джобса є те, що він підніс Apple на вершину технологічного ринку. Сьогодні ця компанія є лідером галузі, і її капіталізація становить 285 мільярдів доларів. Наприклад, її давнішній конкурент Mіcrosoft сьогодні коштує орієнтовно 220 мільярдів доларів. Якщо наприкінці  2000 року інвестори втратили на акціях Apple 1000 доларів, то з тих пір вони встигли заробити на них майже 43 000 доларів.

Завдяки мантрам Джобса про те, що на перше місце потрібно ставити покупця й прагнути тільки робити кращі продукти, споживачі почувають себе не менш щасливими, чим акціонери.  Якщо оглянутися на минуле десятиліття, то для Apple воно з’явилося цілим парадом інновацій, коли одне технологічне чудо змінювало інше.  За цей час компанія також істотно розрослася: якщо на початку десятиліття в ній працювало близько 8500 співробітників, те тепер їхнє число зросло до 46 000.

Висновок до розділу 2

Якість корпоративного управління дотепер залишається однієї з таємниць Apple, хоча органи, що спостерігають, відзначають, що останнім часом вона стала більш раціональною і продуманою.

Незважаючи ні на що, на думку багатьох, за останнє десятиліття Стів Джобс максимально наблизився до тої негласної мети, що він поставив перед собою більше 30 років тому, коли вони разом зі Стівом Возняком розбирались із залізками в нього в гаражі: залишити свій слід в історії технологій і в історії нашої планети.

Під час усього першого десятиліття нового тисячоріччя Джобс і Apple умудрялися розвиватися навіть тоді, коли інші компанії боролися за виживання. Акції Apple неухильно росли, зробивши паузу лише з появою новин про проблеми Джобса зі здоров’ям. За останні десять років акції компанії виросли майже в 43 рази, незважаючи на те, що індекс S&P 500 за цей період втратив 7%.

Про Стіва Джобса було знято художній фільм на основі його біографії та історії фірм Apple та Microsoft, що носить назву «Пірати cиліконової долини».

Стів Джобс не був винахідником й конструктором першого персонального комп’ютера Apple, його створив Стів Возняк. Але Стів Джобс привів ідею ПК в життя. Якби Стів не доклав усієї своєї енергії задля комерціалізації проекту Apple I, він мав великі шанси провалитися.

ВИСНОВКИ

Стів Джобс — американський бізнесмен, піонер в області виробництва й реалізації персональних комп’ютерів. Співзасновник і перший керівник компанії Apple і засновник компанії NeXT.

Стів Джобс безперечно є по всіх вимірах видатною людиною. Він зробив значний внесок у розвиток п’яти індустрій: у персональних комп’ютерах з Apple ІІ й Macіntosh, у музиці з іPod і іTunes, у телефонах іPhone, і в анімації з Pіxar. Хлопець-хіппі із середнього класу без  вищої освіти побудував комп’ютерну імперію, ставши мультимільйонером за кілька років, був звільнений зі своєї компанії й повернувся в неї через десятиліття, і перетворивши її в одну із найбільш впливових корпорацій світу. Він також вніс свій внесок у створення компанії, що стала лідером індустрії анімованих фільмів на найближчі десятиліття. Роками його називали вискочкою, однак зараз він заслужено визнаний одним із самих видних бізнес-управлінців  і неперевершеним фантазером. Він змінив мільйони життів, зробивши технології простими у використанні, захоплюючими й естетичними.

Цей менеджер-рок-зірка, геніальний продавець, допитливий інженер і лідер, здатний вести за собою людей, безперечно, є однієї з найважливіших  особистостей в американській індустрії останніх п’ятдесятьох років. Перебування Джобса на посту виконавчого директора Apple протягом  останніх 10 років напевно ввійде в підручники менеджменту. Після того, як йому вдалося буквально врятувати свою компанію від банкрутства, ця ж сама компанія умудрилася врятувати й звукозаписну індустрію, створивши іPod і іTunes. Джобс здійснив революцію в сфері мобільних пристроїв і сенсорних дисплеїв, представивши іPhone. А з появою новітнього гаджета іPad багато хто заговорив про наближення нової ери мобільних обчислювальних пристроїв.

Продажі з кінця 2000 року збільшилися у дванадцять разів: з 5,4 мільярди доларів в 2001 фінансовому році до 65,2 мільярди у фінансовому 2010 році, що закінчився у вересні. У цілому  Apple за ці десять років змогла заробити на продажах більше 229 мільярдів доларів.

Не варто також забувати, що протягом  певного періоду Джобс управляв ще однією досить успішною компанією — анімаційною студією Pіxar. З моменту прем’єри в 1995 році першого тривимірного мультфільму «Історія іграшок» ця компанія видала на-гора цілу плеяду успішних анімаційних фільмів: «Корпорація монстрів», «У пошуках Немо» і «Нагору». В 2006 році Джобс продав студію Walt Dіsney Co., після чого ввійшов у раду директорів останньої й став її найбільшим акціонером.

Джобс і неформальний, і формальний лідер компанії з авторитарним підходом і легендарно деспотичним характером. Колишній співробітник Apple, один із численних спостерігачів стилю керування Джобса, пише: зовнішні консультанти були шоковані відсутністю волі прийняття рішень в Apple. Стів може скасувати будь-які рішення. Це нормально в компанії з декількома продуктами, але це не може працювати в компанії, де продуктів багато, заявили консультанти. Інший колишній інженер компанії зізнається, що ніде не боявся звільнення так, як в Apple.

Джобс — унікальний випадок: він авторитарний лідер з домінантною маркетинговою компетенцією, йому її просто немає з ким розділити. Його харизма компенсує авторитаризм. Джобс може «розмазати по стінці» будь-кого, але й змусити інженера сприймати рутинне завдання по проектуванню блока живлення як Місію, послану згори, говорять його колеги. Це скоріше стиль промислових магнатів минулого, ніж гнучких і навіть м’яких керівників сучасних технологічних компаній.  Apple не зникне й, швидше за все, залишиться динамічною компанією, що регулярно викидає на ринок інноваційні продукти й активно розвиває старі, культові розробки. Але зберегти особливу аудиторію й граничне відбудування від конкурентів без Джобса буде набагато складніше. Сильний і своєрідний лідер тут не тільки перевага, але й проблема. Тому ми доходимо  висновку, що управлінські методи Джобса копіювати не варто нікому.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

  1. Бондарев, Алексей. Печать Джобса // Корреспондент. — 2012. — № 4 (3 февраля). — С. 40-41
  2. Варламова, Дарья. «Стів Джобс был жестоким, но просветленным существом» // Комсомольская правда. — 2011. — 4 ноября. — С. 12-13
  3. Голышко А. Памяти Стіва Джобса // Радио. — 2011. — № 12. — С. 7-10
  4. Стів Джобс [Текст] // Женский журнал. — 2011. — № 10. — С. 34
  5. Терех, Н. Стів Джобс [Текст] / Наталия Терех // Факты. — 2011. — 15 октября. — С. 6
  6. Три истории Стіва Джобса [Текст] // Физкультура и спорт. — 2006. — № 3 . — С. 26-27