referat-ok.com.ua

Для тих хто прагне знань!

Шлункові отруєння — симптоми та перша допомога

Вступ

Викликають захворювання мікроби та їх токсини — отрути білкової природи, що знаходяться в продуктах. Їх збудники потрапляють у харчові продукти при порушенні санітарно-гігієнічних правил приготування та зберігання їжі, при використанні забрудненої води. При зберіганні зараженої їжі при кімнатній температурі відбувається активне розмноження бактерій і токсинів.

Симптоми харчового отруєння

Перша стадія – нудота, почуття тяжкості в ШКТ або «розпирання» шлунка, відрижка, позиви на блювоту, незначне підвищення температури.

Друга стадія – діарея (розлад шлунка), біль у животі, блювота, нудота, висока температура, знижений артеріальний тиск, прискорене серцебиття, непритомність, судоми м’язів.

Часто заражені мікробами продукти нічим не відрізняються від доброякісних ні на вигляд, ні на смак, ні запахом.

З м’ясних продуктів найбільшу небезпеку становлять вироби з фаршу, у яких велика поверхня для розмноження мікробів. Також з обережністю потрібно ставитися до курячих котлет, так як на пташиній шкірі часто живуть сальмонели, які при обробленні можуть потрапити у м’ясо.

Широко поширені і отруєння, викликані токсинами стафілокока, які активно розмножуються при звичайній кімнатній температурі на таких продуктах, як паштети, копченості, тістечка з кремом, вінегрети, молочні продукти та інші. Ці продукти можуть бути заражені від хворих, що страждають на стафілококові гнійничкові захворювання, через недбальство допущеними до приготування або продажу подібної їжі.

Можуть через їжу передаватися дизентерія, сальмонельози, паратиф та черевний тиф, стрептококові і стафілококові харчові інфекції, і навіть холера.

Наслідком харчових отруєнь часто бувають дисбактеріози і хронічні кишкові інфекції.

Зазвичай переймоподібні болі, бурчання і здуття у животі настає через 1-2 години після попадання в шлунок мікробів і їх токсинів. Може настати (але необов’язкові) пронос і блювота. Найчастіше з’являються головний біль, озноб, ломота в м’язах і підвищена температура тіла.

Найсерйознішим з харчових отруєнь є ботулізм. Отруєння при ньому настає через кілька годин або днів після заражених продуктів. Розмножуються спори ботулінічної палички тільки в безкисневому середовищі — у глибоких шарах м’ясопродуктів, в консервах і в кишечнику. Щоб убити ці бактерії кип’ятіння недостатньо, необхідно нагрівання при температурі вище 120 градусів. Яд зазвичай вражає нервову систему.

При отруєнні ботулізмом після звичайного початку (болі в животі і блювота), через кілька годин послаблюється зір, з’являється сітка перед очима, туман. Порушується мова і ковтання. Потім розвиваються паралічі інших м’язів. Все це може привести до смерті вже в перші п’ять діб.

При найменшій підозрі на зараження ботулізмом терміново викликайте швидку допомогу для відправлення хворого в інфекційне відділення.

Перша допомога при харчовому отруєнні

 1. При перших ознаках харчового отруєння слід негайно промити шлунок чистою водою, можна злегка підсоленою. Випити максимум, потім викликати блювоту. Повторювати процедуру слід доти, поки зі шлунка не почне виходити вода без сторонніх домішок.
 2. Після промивання шлунка слід прийняти ентеросорбенти, що допоможуть вивести отруйні речовини з організму. Переважно це активоване вугілля, смекта, ентеросгель тощо. Приймати слід згідно з інструкцією, кожні 4 години.
 3. Якщо очистити ШКТ не вдалося і токсини встигли всмоктатися в кров, слід почати пити мінеральну воду без газу. Це допоможе швидше очистити організм і відновити водний баланс. Зверніть увагу: пити треба часто, плавно, невеликими ковтками, щоб не давати додаткового навантаження на постраждалий організм.

Якщо відбулася дуже велика втрата рідини, слід приймати розчини, що дозволять відновити баланс мінералів і електролітів. Наприклад, регідрон, який можна купити в аптеці.

 1. Після промивання шлунка та прийому ліків, слід зберігати спокій. Перебуваючи на питному режимі, бажано 5-7 годин або більше не вживати їжу, потім перейти на щадний, дієтичний раціон.
 2. При харчовому отруєнні в жодному разі не рекомендується пити закріплюючі засоби. Звісно, вони допоможуть, але це буде тимчасово, потім ризикуєте отримати серйозні проблеми із ШКТ.

Зверніть увагу. Якщо після промивання шлунка та прийому ентеросорбентів тобі не кращає, триває блювота, тримається температура тощо, негайно звернися до лікаря.

Крім того, якщо ти помітила перші симптоми харчового отруєння і не впевнені, що зможете впоратися з ними самостійно, без зволікань зверніться до лікаря або викликайте «Швидку». 

Висновки

Дуже часто харчове отруєння навіть без застосування лікарських засобів проходить за кілька днів.

Але обов’язково потрібно звертатися за медичною допомогою, якщо:

 • болі в шлунку і кишечнику супроводжуються головним болем або запамороченням, рідкісним пульсом або утрудненим диханням;
 • симптоми харчового отруєння тримаються вже тиждень і не проходять;
 • температура тіла буває вище 37,5 градусів;
 • протягом 1-2 днів тримається сильна блювота, пронос, і застосування домашніх засобів, описаних вище, не допомагає;
 • хворим є дитина або старий чоловік.

У всіх вищезгаданих випадках необхідно викликати лікаря, який призначить лікування.

Список використаної літератури

 1. Безпека життєдіяльності: Навчальний посібник для вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акре-дитації/ Юрій Скобло, Тетяна Соколовська, Дмитро Мазоренко,. — К.: Кондор, 2003. — 420 с.
 2. Безпека життєдіяльності: Навчальний посібник/ Юрій Скобло, Валентин Цапко, Дмитро Мазоренко, Леонід Тіщенко,; Ред. В. Г. Цапко. — 4-те вид., перероб. і доп.. — К.: Знання, 2006. — 397 с.
 3. Воронцова Т. Основи безпеки життєдіяльності/ Тетяна Воронцова, Ігор Репік,. — К.: Алатон, 2003. — 128 с.
 4. Гайченко В. Основи безпеки життєдіяльності людини: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів/ Віталій Гайченко, Григорій Коваль, Євген Буравльов,; Міжрегіональна академія управління персоналом. — 3-є вид. переробл. і допов.. — К.: МАУП, 2006. — 425 с.