referat-ok.com.ua

Для тих хто прагне знань!

Психологія вагітних жінок

Вступ.

1. Психологія жінки у період вагітності.

2. Фізіологічні зміни в організмі вагітної жінки.

3. Вплив стресу на вагітність.

4. Релаксація для вагітних жінок.

Висновки.

Список використаних джерел.

Вступ

Поява дитини — важлива подія в житті жінки. Вагітність робить жінку по-справжньому прекрасною. Відчуття материнства, світле і трепетне, радісне і одночасно тривожне, наповнює життя новим сенсом. Спілкування дитини і матері відбувається з перших митей її появи в утробі. З цієї миті вони вже знають один одного, і з того часу починається формування людини. Поява життя з двох клітинок, безумовно, диво: тіло змінюється, всередині розвивається майбутня дитина, міняється саме відношення до життя. А як майбутня мама сама сприймає свій стан?

„Жінці при надії не можна ні з ким сваритися”, „якщо пошкодуєш для вагітної, то миші з’їдять” – так регламентує народна мудрість поведінку жінки „з животиком” та ставлення до неї оточення. І не дарма, адже протягом дев’яти місяців, коли мама з дитям ходять разом, вони обоє потребують особливої чуйності та уваги. Вагітність – це час мрій і сподівань, саме тому цей період так назвали – „при надії”. Однак разом зі світлими почуттями жінку охоплюють тривога, невпевненість, надмірна сентиментальність, а подекуди і відчай.

Інколи вагітним видається, що вони втрачають здатність раціонально мислити і навіть запам’ятовувати. Що ж відбувається з розумовими здібностями і психікою майбутньої мами?

1. Психологія жінки у період вагітності

Ще в момент зачаття у корі головного мозку жінки формується так звана домінанта вагітності, котра визначає хід фізіологічних і психологічних процесів. Саме вона „бере на себе” зміни в організмі, необхідні для благополучного виношування плоду та успішних пологів. При цьому перебудовуються на новий лад практично всі органи та системи, зокрема і нервова. Психіка майбутньої мами, мов дзеркало, відображає зміни у нервовій системі. А вона прямо залежить від рівня гормонів, який у цей період аж зашкалює. Гормональні атаки такі великі, що вагітній потрібно багато зусиль, аби дати з ними раду. Тому вона гостріше реагує на дрібниці і стає трохи розсіяною.

Зміни у сприйнятті звичних речей пов’язані не з порушеннями функцій мозку жінки, а з її психікою, котра дуже перевантажена. Більше того, дослідження останніх років довели, що гормони, які виділяє організм під час вагітності і вигодовування дитини, розвивають ділянки головного мозку, що відповідають за навчання і пам’ять. Таким чином, інтенсивність роботи мозку майбутньої мами не знижується, а навпаки – швидкість реакції і об’єм оперативної пам’яті збільшуються майже вдвічі. Інша справа, що спрямованість мислення змінюється у бік очікуваного малятка. І це закономірно: оскільки жінка під час вагітності носить відповідальність не лише за своє життя, але й за життя і благополуччя своєї кровинки, то на будь–які непередбачені ситуації вона мусить реагувати миттєво, уникати стресових ситуацій. Оскільки гормональний сплеск загострює інстинкт самозбереження майбутньої мами, то вона стає більш відповідальною і вимогливою до себе. Те, що раніше вона вважала не вартими уваги дрібницями, тепер для неї стає важливим. Цю особливість „вагітного” світосприйняття слід враховувати людям, з якими спілкується майбутня мама.

Мудра природа, оберігаючи жінок при надії, навмисно знизила їхній вольовий контроль за своїми почуттями – всі емоції вагітної жінки миттєво виплескуються назовні, і мамі з малюком легко і добре. У домашніх умовах, якщо у сім’ї панують злагода і взаєморозуміння, з цим ніяких проблем не виникає. А от на роботі – перед колегами незручно. Намагайтеся заручитися їхньою підтримкою, зробити „співучасниками” своєї вагітності. Їхня турбота і опіка допоможуть вам уникнути небажаних додаткових навантажень та стресів. Проте вагітність – зовсім не привід для повної халяви. Адже у вагітних і реакція чудова, і вимогливість зростає, і відповідальність – за двох. Що там вже казати про мотивацію, бо ж є заради кого старатися. Недарма у багатьох жінок під час вагітності спостерігається сплеск не лише гормонів, а й трудового ентузіазму. Разом зі своїм малятком вони готові гори перевертати – мають надійну точку опори. Зважаючи на це, деякі фірми (щоправда, за кордоном) навіть спеціально вагітних на роботу беруть, і, кажуть, зовсім не погані трудівниці з них виходять. Та й інколи, не переходячи допустимих меж, не гріх нагадати діловому партнерові народну мудрість про мишей, які неодмінно з’їдять те, що пошкодували для вагітної.

Тепер інформація для тих, хто любить наукове підгрунтя. Британські вчені вирішили розвіяти міф про те, що під час вагітності у жінок погіршується пам’ять, їм важко сконцентруватися і взагалі – їхній мозок ослаблений. Вони залучили до експерименту дві групи жінок – вагітних і „звичайних”. Дослідники перевіряли їхню пам’ять двічі під час вагітності, а також через шість і дванадцять місяців після пологів. Жодних відмінностей в розумових здібностях цих груп жінок науковці не виявили. Однак вагітні стверджували, що їхня пам’ять та увага погіршилися. Дослідники вважають, що причиною є міцно вкорінений стереотип. Тож мораль така – не сумнівайтеся у мудрості природи, насолоджуйтеся своїм станом, любіть себе та своє малятко і гордіться, що ви – майбутня мама.

В період вагітності багато жінок помічають, що емоції їх «гуляють»: з одного боку, це радість і хвилювання тому, що з організмом відбувається щось дуже важливе, з іншого боку, безповоротність того, що здійснюється усередині процесу вселяє деяку невпевненість і неспокій. Тому що навіть сама запланована і довгождана вагітність не означає, що жінка абсолютно готова до того, що незабаром відбудеться! Адже вибір на користь дитини спричиняє за собою стільки наслідків, що їх всі неможливо передбачити. Саме собою, мама вірить, що все буде добре, але це ніяк не виключає всіх її сумнівів і тривог, тому вона часто задається питанням: чи на насправді я готова до материнства, чи добре пройдуть роди, як після народження дитини складуться твої відносини з чоловіком — і так далі. Нічого страшного в цьому немає. Від турбот і сумнівів в період «приємного очікування» нікуди не подітися: жінка готується до величезної відповідальності, з якою буде у неї зв'язано народження малюка. До цієї ситуації потрібно відноситися спокійно, думати тільки про хороше, старатися не турбуватися по дрібницях, не звертати увагу на неприємності.

Відношення до страху

Підвищена тривожність — типовий стан вагітних жінок. Звичайно страхи активізуються в перші тижні, коли протікає період адаптації до нового стану, і в останньому триместрі, коли наближається час родів. Негативні переживання виявляються сильніше позитивних — наприклад, те, що на вулиці гуляють десятки мам з чудовою дітворою, не заспокоює вас, приклади «страшних» історій виявляються сильнішими. Спробуйте переконати себе: ви — це ви, і у вас все буде добре. Не ставайте заручниками чужих проблем. Ви маєте повне право сказати кому завгодно, від лікаря до родичів, що відмовляєтеся слухати «страшні» історії народження дитини. Це природно на рівні фізіології. Кращий спосіб справитися зі страхом — заборонити собі думати про погане. Не приміряйте на себе чужі біди — живіть своє життя. Кожну вашу думку, будь вона погана або хороша, відчуває ваш малюк. Якщо ви відкинете всі страхи, сумніви і хвилювання, а відноситиметеся до своєї дитини з любов'ю і ніжністю, то напевно виростите чудового сина або дочку.

Відношення до свого тіла

Те, як майбутня мама сприймає своє тіло, що змінюється, залежить від дуже багатьох речей. Дуже важлива реакція людей, з якими вона спілкується. Деколи реакція жінки, що прагне завагітніти, на своє тіло буває дещо перебільшеною. Вона постійно стоїть у дзеркалі і розглядає живіт, що ще навіть не з'явився.

Інші жінки, навпаки, насилу переносять те, що стають все товщими і товщими. Улюблений одяг на них більше не налізає, і вони відчувають себе ніби в потягу, який ніяк не може зупинитися. Деколи вони навіть зляться на дитину, що цілком оволоділа їх тілом, в якому вони перестали відчувати себе «як вдома». Не потрібно пригнічувати ці емоції. Це все в порядку речей. Кожна вагітна жінка інший раз мріє про час, коли вона була стрункою і належала виключно сама собі.

Відношення до оточуючих

Навіть якщо ви обидва радієте швидкій появі дитини, втома і турботи, супутні вагітності, можуть створити сприятливий грунт для сварок. До того ж, міняється відношення жінки до сексу, і подружні обов'язки вона виконує з меншим запалом, тому від природності інтимних відносин до вагітності майже нічого не залишається. Всякі відносини міняються, якщо в них доводиться звільняти місце і для дитини. Тут терпіння потрібно набратися майбутньому батькові. Саме його правильний підхід до улюбленої жінки стане заставою спокою і любові у відносинах. Хочеться вірити, що чоловіки гідно витримають це «випробування дитиною» довжиною в 9 місяців.

Відносини з батьками теж міняються: народивши дитину, дочка сама стає матір'ю, і, відповідно, зміниться те місце, яке вона займає в сім'ї. Та відстань, на яку вона віддалилася від батьків, вилетівши з рідного гнізда, може знову скоротитися. Ваша мати напевно зможе розповісти багато корисного про те, як вагітність і роди проходили у неї, але завжди потрібно робити поправку на те, що в її час умови були іншими. Можливо, дізнавшись про вашу вагітність, вона лише знизить плечима і не стане вникати у ваші турботи і клопіт. Не варто ображатися: якщо це її перший внук або внучка, вона ще повинна звикнути до ролі бабусі. Іноді майбутня бабуся починає поводитися так, ніби вона сама відповідальна за нове життя, а іноді, навпаки, вона робиться відчуженою, так можна відчути себе "знедоленою", хоча ви чекали, що ця новина обрадує її і примусить вами гордитися.

Так йде справа з вашими відносинами під час вагітності: вони постійно міняються. Часто виникатиме суперечність з тим фактом, що ви знаходитеся в перехідному періоді. Ви готуєте себе до нової ролі, і тому всі ваші відносини з людьми переглядаються і міняються. Але до цього потрібно відноситися рівно, тому що всі ці дрібниці життя не порівнянні з тією прекрасною місією, яку несе кожна жінка. Знайте, що вагітна жінка завжди красива і приваблива!

2. Фізіологічні зміни в організмі вагітної жінки

Вагітність – це чудовий і відповідальний період в житті кожної жінки, період великих емоційних і фізичних змін в організмі.

Тіло жінки змінюється під впливом гормонів (хоріонічний гонадотропін, прогестерон), які виробляються залозами внутрішньої секреції у підвищеній кількості і відіграють найважливішу роль у розвитку і підтриманні вагітності.

Зміни молочних залоз:

До 6-8 тижня вагітності молочні залози помітно збільшуються, посилюється пігментація ареол, розвивається підшкірна венозна сітка, під впливом підвищеного рівня прогестерону молочні залози нагрубають, стають чутливішими, може бути відчуття легкого поколювання. Приблизно з 12-14 тижня можлива поява молозива – молокоподібної речовини, яка посилено буде виділятися в перші дні після пологів.

Зміни шкірних покривів:

Зумовлені підвищеним рівнем гормонів. Можлива гіперпігментація шкіри обличчя у вигляді плям (хлоазма) або потемніння білої лінії живота, які можуть посилюватися після перебуванні на сонці, але повністю зникають після пологів. Збільшення живота і розтягнення шкіри деколи призводять до появи розтягів на животі, стегнах, грудях, після пологів з часом розтяги стають сріблясто-білими, але ніколи не зникнуть повністю.

Збільшення ваги тіла:

Починається вже з перших тижнів вагітності, а в другій частині – темпи зростання ваги значно збільшуються.

Стежте, щоб збільшення ваги було помірним і поступовим, так як надлишок або дефіцит ваги можуть серйозно ускладнити перебіг Вашої вагітності. Нормою вважається збільшення маси тіла на 10-12 кг за всю вагітність.

Задишка:

З'являється в кінці другого і третьому триместрах. По мірі того як плід росте, матка збільшується у розмірах і підтискає легені. Для зменшення задишки рекомендується сидіди і стояти з прямою спиною, а під час сну припіднімати верхню частину тіла.

Підвищена втомлюваність – характерний симптом при вагітності, особливо в першому і третьому триместрах.

Рекомендується не перевтомлюватись, більше відпочивати. З метою виключення анемії зверніться до лікаря.

Часті позиви до сечовипускання – з'являються в першому і третьому (зумовлені тиском збільшеної матки на сечовий міхур) триместрах.

Необхідно обмежити вживання чаю, кави, оскільки вони є сечогінними, якщо з'являються болі при сечовипусканні чи інші неприємні відчуття, необхідно звернутись до лікаря – це може бути симптомом інфекції сечовивідних шляхів.

Прийом лікарських препаратів під час вагітності обов'язково треба узгоджувати з лікарем, оскільки деякі препарати є небезпечними для розвитку плода. Але не можна припиняти прийом ліків, призначених для лікування будь-якого хронічного захворювання, оскільки відмова від лікування в цьому випадку може спричинити набагато більше шкоди, ніж сам препарат. Тому під час вагітності прийом знеболювальних, антацидів, залізовмістних, протигрипозних, протигрибкових препаратів, дози вітамінів і препарати з трав обов'язково треба узгоджувати з лікарем.

У період вагітності можливі незначні нездужання. Більшість з них викликані об'єктивними причинами і легко усуваються.

Нудота і блювання, особливо вранці, в перші 3-4 місяці вагітності є проявами раннього токсикозу. Причиною вважається високий рівень хоріонічного гонадотропіну (гормон вагітності), який швидко росте в перші місяці вагітності. З розвитком вагітності рівень цього гормону стабілізується і токсикоз припиняється.

Допомога: їжте часто і малими порціями, надавайте перевагу продуктам, які багаті вуглеводами (хліб, печиво, картопля, фрукти), уникайте продуктів з високим вмістом жирів. Перед тим, як встати вранці, випийте невелику кількість рідини і перекусіть їжею, багатою вуглеводами, після чого залишайтесь в ліжку ще 20 хвилин. Пам'ятайте, що важкий токсикоз (часті блювання) зневоднює і виснажує організм вагітної, в цьому випадку потрібне лікарське спостереження.

Запаморочення: можливі при різкій зміні положення тіла, в результаті перепаду артеріального тиску; в кінці вагітності – можливі в положенні лежачи на спині.

Допомога: старайтесь лягати і вставати повільно, носіть тільки вільний одяг. Можете використовувати холодні вологі компреси на ділянку чола. Уникайте тривалих перерв у прийомі їжі – це може призвести до падіння рівня глюкози в крові і втрати свідомості.

Носові кровотечі – зумовлені підвищеною проникністю судин під час вагітності.

Допомога: як мінімум на 10-15 хвилин м'яко стисніть пальцями ділянку нижче перенісся. Якщо носові кровотечі повторюються часто, зверніться до лікаря.

Відчуття закладеності носа – носові пазухи при вагітності стають більш чутливими і можуть набрякати.

Допомога: спробуйте зробити кілька інгаляцій з евкаліптовою чи м'ятною олією.

Відчуття важкості в шлунку і печія – в основному є наслідком розслаблення мускулатури шлунка під впливом гормонів; найбільш виражені вночі і в лежачому положенні.

Допомога: їжте частіше і меншими порціями; уникайте гострих приправ, холодних страв, газованих напоїв. Під час їжі сидіть прямо, спіть припіднявши верхню частину тіла. Постарайтесь визначити, які продукти викликають таку реакцію, і виключіть їх з раціону. Порадьтеся з лікарем з приводу призначення антацитів (препаратів, що знижують кислотність).

Головні болі – можуть спостерігатись під час вагітності дещо частіше, ніж завжди, через гормональні фактори.

Допомога: старайтесь більше часу проводити на свіжому повітрі, робіть релаксуючі вправи. При сильних головних болях зверніться до лікаря.

Судоми і спазми в м'язах — зумовлені теж гормональними перебудовами.

Допомога: старайтесь не випрямляти різко пальці ніг, оскільки це провокує початок судоми. М'який масаж м'язів гомілки перед сном допоможе уникнути нічних судом. Якщо зводить м'язи гомілки, випряміть ногу і потягніть пальці на себе.

Закрепи – дуже поширене явище при вагітності, розвивається під дією прогестерону, а в останні місяці – внаслідок тиску вагітної матки на пряму кишку.

Допомога: вживайте достатньо продуктів, багатих клітковиною (хліб житній, злаки, фрукти, овочі, бобові), пийте достатньо рідини (фруктові соки), щодня здійснюйте пішохідні прогулянки. Якщо це не допомагає, зверніться до лікаря з метою призначення послаблювальних.

Геморой – варикозне розширення вен прямої кишки – досить часте ускладнення при вагітності, закрепи сприяють розвитку геморою.

Допомога: уникайте закрепів, використовуйте спеціальні креми і суппозиторії, при появі кров'янистих виділень – зверніться до лікаря.

3. Вплив стресу на вагітність

Вагітність — особливий час для жінки і її родини, це чудесний і таємничий період у її житті. Це час глобальних змін в організмі вагітної жінки, у її емоціях і в житті її родини. Радість і захват змінюються сумнівами, тривогами та втомою. Ці зміни часто вносять додаткові стресові ситуації в життя працюючих вагітних жінок, у яких вже і так є маса проблем на роботі і вдома.

Стрес, однак, не завжди має негативний вплив. При правильному поводженні, стрес може стати стимулом для подолання нових проблем. Вагітна жінка (чи будь-яка інша людина), яка відчуває, що здатна впоратися зі стресом, — отримує радше, приплив енергії, ніж почуття спустошеності, і, ймовірно, стрес шкідливо не впливає на її здоров'я.

Однак, шкідливим для вагітної жінки може виявитися наростання нервового напруження. Постійне та сильне нервове навантаження може спровокувати появу втоми, безсоння, занепокоєння, поганий апетит чи переїдання, болі голови та попереку. Високий рівень напруги, що впливає тривалий час, може призвести до потенційно серйозних проблем зі здоров'ям, таких як зниження опірності інфекційним захворюванням, високий артеріальний тиск і захворювання серця. Проведені дослідження дозволяють також припускати, що тривалий вплив сильного стресу може служити фактором ризику під час вагітності.

Які "особливі" стани можуть супроводжувати вагітність?

Дискомфорти, пов'язані з вагітністю (такі як нудота, швидка втомлюваність, часте сечовипускання, набряки та болі в спині) можуть сприяти наростанню нервового напруження, особливо якщо вагітна жінка намагається виконувати все те, що вона робила до вагітності. Вагітна жінка цілком здатна зменшити вплив стресу на свій організм, якщо буде пам'ятати, що ці симптоми — справа тимчасова і що є безліч способів їхньої корекції.

Гормональні зміни також, до деякої міри, сприяють коливанням настрою, які відчуває жінка під час вагітності. Ці зміни настрою явище цілком звичайне і нормальне, так що не слід особливо турбуватися про них. Однак, жінка повинна пам'ятати, що іноді ці стани можуть перешкодити їй справитися з нервовим напруженням.

Крім того, багатьох вагітних жінок і їхніх чоловіків хвилює здоров'я майбутньої дитини, як пройдуть пологи і чи зможуть вони стати гарними батьками. Додаткові фінансові зобов'язання — інше типове джерело стресу, особливо якщо народження дитини пов'язане зі скороченням доходу. Усі ці проблеми стають ще більш гострими, якщо жінка покинула роботу в ранніх термінах вагітності і змушена істотно обмежити свою діяльність, дотримуватися постільного режиму тривалий період часу.

Як стрес впливає на вагітність?

Нещодавні дослідження дозволяють припустити, що сильний стрес може підвищити ризик передчасних пологів, бути причиною народження низьковагової дитини, та, ймовірно, мимовільного аборту. За даними дослідників з Каліфорнійського університету жінки, які перенесли психологічний стрес протягом перших трьох місяців вагітності, з більшою імовірністю передчасно народжують. Фактори ризику включають вік (старше 32 років), першу вагітність і паління.

Вважається, що при стресі підвищується рівень певних гормонів, що обмежують приплив крові в плаценту і плід не може отримувати поживні речовини і кисень, необхідні для його оптимального росту та розвитку. Ці ж самі гормони можуть стати "сигналом" початку пологів а, отже, підвищення рівня цих гормонів може посилити ризик передчасних пологів.

Непрямий негативний вплив стресу проявляється в порушенні поведінки вагітної жінки. Наприклад, знаходячись у стані сильного нервового напруження, жінка може не дотримуватися здорового способу життя: порушує харчовий режим, вживає алкоголь і недозволені препарати, палить — усе це підвищує ризик виникнення вроджених вад у дитини.

За повідомленням групи датських дослідників, у жінок, які перенесли серйозний емоційний стрес під час першого триместру вагітності, частіше народжуються діти з вадами розвитку: "заячою" губою і незарощеним піднебінням. Проте, взагалі, ризик виникнення подібних вроджених дефектів досить низький. Тому навіть вагітні жінки, які пережили події, що докорінно змінили їхнє життя, все-таки мають досить низький ризик народити дитину з такими вадами розвитку.

Оскільки стрес впливає не тільки на нервову систему, а також і на серцево-судинну, ендокринну та імунну системи, є всі підстави думати, що сильний емоційний стрес, особливо в першому триместрі, коли відбувається формування органів дитини, — може призвести до різних дефектів.

Хенсон та колеги спостерігали за жінками, які перенесли сильний психоемоційний стрес (втрату старшої дитини) в першому триместрі вагітності і виявили, що у цих жінок майже в 5 разів частіше народжувалися діти з розщелинами губи, піднебіння та вадами серця. Імовірність виникнення цих дефектів була б значно нижчою, якби подібна подія відбулася не в першому, а в другому, третьому триместрах чи до вагітності. Ці ж автори повідомили, що не було виявлено ніякого зв'язку між сильним психоемоційним стресом та виникненням інших вроджених вад розвитку.

Як вагітна жінка може справитися зі стресом?

Кожній вагітній жінці необхідно визначити джерела виникнення стресу і знайти ефективний спосіб їхнього усунення. Будь-яка жінка, вагітна вона чи ні, здатна впоратися зі стресом, якщо вона здорова.

4. Релаксація для вагітних жінок

Вагітна жінка повинна дотримуватися повноцінної дієти, достатньо відпочивати, уникати вживання алкоголю, тютюну і препаратів, регулювати фізичне навантаження. Усе це допоможе попередити деякі з дискомфортних станів, властивих вагітності (таких, як біль у спині, втома та закрепи) і зменшити нервове напруження. Наявність підтримки в цей період з боку чоловіка, членів родини, друзів та інших близьких людей також допомагає справитися зі стресом. Це оточення може забезпечувати інформаційну, емоційну підтримку, врешті решт, просто допомагати по господарству. Деякі дослідження дозволяють припустити, що наявність гарної підтримки в цей період може фактично зменшити ризик передчасних пологів і народження низьковагової дитини, особливо у жінок із групи ризику.

Існує безліч методів зниження впливу стресу, що успішно застосовуються під час вагітності. Сюди входять клінічний моніторинг, медитація і керування психічним станом за допомогою уявних образів. Якщо вагітна жінка раніше не практикувалася в таких методиках, то їй може знадобитися допомога фахівця. Проводяться спеціальні заняття, де вагітних жінок навчають методикам релаксації та правильному поводженню протягом вагітності та пологів.

Доктор Джеймс Маккуббин з університету штату Кентуккі (США), розробив просту програму релаксації, яку може використовувати будь-яка вагітна жінка.

Зніміть нервове напруження задля здоров'я вашої дитини і вашого власного. Ваше напруження може вплинути на розвиток вашої дитини.

Щодня приділяйте релаксації досить часу. Це дуже важливо для вас і вашої дитини.

Влаштуйтеся зручніше. Тиха кімната без телефону — цілком комфортне місце. Найкраще положення — лежачи на боці, спираючись на подушку.

Подумки підготуйтесь. Очистіть ваш розум від тривожних думок і зосередьтесь на розслабленні та спокої.

Контролюйте себе. Розслаблення, яке ви посилаєте своєму тілу та організму дитини, контролюється вами.

Зосередьтесь на своєму диханні. Дихайте повільно, рівно, глибоко, животом, а не грудною кліткою.

Керуйте своїми м'язами. Вчіться розпізнавати напругу основних груп м'язів у вашому тілі.

Розслабте кожну групу м'язів. Відчуйте, як напруження проходить.

Уявіть себе у вашому улюбленому місці, де ви почуваєте себе спокійно. Ви можете виявитися на пляжі, на березі річки чи на вершині гори.

Вправляйтесь і насолоджуйтесь приємними думками і почуттями, які ви даруєте собі і своїй дитині. Виконуйте цю вправу раз в день протягом 20-30 хвилин під час всього періоду вагітності.

На щастя, більшість жінок легко пристосовуються до фізичних і психологічних змін, пов'язаних з вагітністю. Однак, якщо вагітна жінка зазнає потрясіння чи відчує пригніченість, вона обов'язково повинна проконсультуватися у свого лікаря, який зможе дати їй необхідні рекомендації.

Висновки

Вагітність — особливий час для жінки і її родини, це чудесний і таємничий період у її житті. Це час глобальних змін в організмі вагітної жінки, у її емоціях і в житті її родини. Радість і захват змінюються сумнівами, тривогами та втомою. Ці зміни часто вносять додаткові стресові ситуації в життя працюючих вагітних жінок, у яких вже і так є маса проблем на роботі і вдома.

Мудра природа, оберігаючи жінок при надії, навмисно знизила їхній вольовий контроль за своїми почуттями – всі емоції вагітної жінки миттєво виплескуються назовні, і мамі з малюком легко і добре. У домашніх умовах, якщо у сім’ї панують злагода і взаєморозуміння, з цим ніяких проблем не виникає. А от на роботі – перед колегами незручно. Намагайтеся заручитися їхньою підтримкою, зробити „співучасниками” своєї вагітності. Їхня турбота і опіка допоможуть вам уникнути небажаних додаткових навантажень та стресів. Проте вагітність – зовсім не привід для повної халяви. Адже у вагітних і реакція чудова, і вимогливість зростає, і відповідальність – за двох. Що там вже казати про мотивацію, бо ж є заради кого старатися. Недарма у багатьох жінок під час вагітності спостерігається сплеск не лише гормонів, а й трудового ентузіазму. Разом зі своїм малятком вони готові гори перевертати – мають надійну точку опори. Зважаючи на це, деякі фірми (щоправда, за кордоном) навіть спеціально вагітних на роботу беруть, і, кажуть, зовсім не погані трудівниці з них виходять. Та й інколи, не переходячи допустимих меж, не гріх нагадати діловому партнерові народну мудрість про мишей, які неодмінно з’їдять те, що пошкодували для вагітної.

Список використаних джерел

  1. 9 месяцев в ожидании чуда: науково-популярна література / Редкол.: Б.М.Венцковский, И.Б.Вовк, В.И.Грищенко и др. — К.: Фарм-арт, 2001. — 64 с.
  2. Батуев А. Психика женщины в дородовой период: краткий обзор современных исследований // Психологический журнал. — 2000. — № 6: Т.21. — С. 51-56
  3. Владимиров О. Дослідження рівня психологічної готовності до материнства та його впливу на перебіг вагітності // Репродуктивное здоровье женщины. — 2005. — № 1. — С. 22-24
  4. Заглада Л.Часы, заведенные на 40 недель //Мир семьи. — 2006. — № 10. — С. 64-68
  5. Пэрну, Лоранс. Я жду ребенка: науково-популярна література / Лоранс Пэрну,; Пер. с фр. Б.А.Любимцевой; Под ред. В.И.Кулакова. — 286 с.
  6. Шапаренко В. 9 месяцев капризов: Ждем ребенка //Мир семьи. — 2007. — № 1. — С. 30-32