referat-ok.com.ua

Для тих хто прагне знань!

Порівняльна країнознавчо-туристична характеристика Швеції та Чилі

Вступ

У сучасних умовах функціонування світового ринку характеризується інтенсивним розвитком усіх його складових. Одним із найважливіших, динамічно зростаючих, напрямів, що входять до його структури, є сфера послуг. Її значення у світовому масштабі постійно зростає. Це пов’язано з підвищенням впливу останньої на розвиток міжнародних зв’язків, пожвавленням економічного стану країн та окремих регіонів, можливістю поповнення валютних надходжень країн світу.

Суттєвою складовою системи послуг виступає міжнародний ринок туризму. Враховуючи наявні ресурси, Швеція має значні перспективи для розвитку туристичного бізнесу. Тому розгляд шведської туристичної галузі з погляду конкурентоспроможності, дослідження особливостей формування та функціонування, аналіз пріоритетних тенденцій її розвитку є актуальним.

Проблематика формування міжнародної конкурентоспроможності знайшла відображення в працях багатьох науковців. Проте питання розвитку міжнародних відносин у сфері туризму в умовах глобалізації ще не знайшли достатнього відображення в літературі. До них можна віднести особливості формування конкурентних переваг у сфері міжнародного туристичного бізнесу та аналіз конкурентоспроможності національної туристичної індустрії, окремі аспекти організаційно-економічного забезпечення функціонування галузі, роль вартісних важелів у підвищенні кон’юнктури ринку туристичних послуг, формування раціонального механізму реалізації провідних напрямів розвитку сфери туристичного бізнесу.

Експерти з подорожей, автори популярних путівників та авторитетні туристичні видання (портал он-лайн-бронювання авіаквитків Skyscanner та путівники Lonely Planet і Rough Gides) опублікували свої рейтинги найкращих місць для відпочинку в 2011 році. До 10 перспективних і нових напрямків увійшли країни Південної Америки, адже туристів приваблює щось нове і незвичайне.

Причини, за якими варто відвідати Латинську Америку, є такими. На відміну від значного зростання цін на авіаквитки ряду країн Африки та Азії, вартість трансатлантичних рейсів збільшилася несуттєво. Туристи, які раніше через різницю в цінах не брали до уваги для подорожей країни Карибського басейну та Латинської Америки, змінили свою думку. По — друге, багато європейців побували не лише в Туреччині, Єгипті та Європі, але і в багатьох країнах Азії. Зараз їх цікавлять нові регіони, зокрема, Латинська Америка. Ще однією причиною є те, що багато країн є  безвізовими — Куба, Домінікана, Перу, Еквадор, Венесуела, Гватемала, Колумбія, Нікарагуа, Сальвадор, Гондурас.

Туристичний ринок в Чилі є найуспішнішим у порівнянні з більшістю своїх латиноамериканських сусідів, адже має кращу інфраструктуру. Кількість міжнародних туристичних прибуттів в 2010 році зросла порівняно з 2007 роком на 553,6 тис. чол. (за даними The Wo rld Travel & Tourism Council (WTTC)). Важливо відзначити, що зростання туристичних потоків було зосереджене за трьома напрямками — Вінья- дель-Мар, Ла Серена і Пукон.

Значна меридіональна протяжність і складний гірський рельєф зумовили різноманітність природних умов Чилі.

1. Особливості розвитку та функціонування туристичної галузі в Швеції

Розвиток туризму в країні має надзвичайну актуальність, оскільки він є одним із важливих чинників виходу економіки із кризи, стабільного збільшення надходжень до бюджету, позитивного впливу на стан справ у багатьох галузях, що обслуговують туризм, підвищення зайнятості населення та глобалізації світових господарських процесів. Туризм виконує важливу роль у здійсненні широкомасштабних завдань розбудови державності, входження країни до світового співтовариства, культурного та духовного відродження нації.

Таблиця 1. Рейтинг країн за туристичною привабливістю

Назва країни Місце у рейтингу 2012 року Загальна оцінка Місце у рейтингу 2011 року
Швейцарія 1 5,68 1
Австрія 2 5,46 2
Німеччина 3 5,41 3
Чехія 26 4,86 30
Італія 28 4,78 28
Швеція 38 4,45 33
Болгарія 50 4,30 43
Росія 59 4,14 64
Румунія 66 4,04 69
Грузія 73 3,89 72
Азербайджан 76 3,84 79
Україна 77 3,84 77
Шрі Ланка 78 3,82 73
Казахстан 92 3,65 91

Джерело: http://www.weforum.org/en/media/Latest%20Press%20Releases/PR_TTCR12.

 

До факторів, що викликали бурхливий розвиток туризму в Швеції в останні роки, можна віднести такі:

 • ріст суспільного багатства і доходів населення; скорочення робочого часу і збільшення вільного часу;
 • розширення використання транспорту для туристичних поїздок (авіаційного, автомобільного та ін.);
 • розвиток засобів комунікації та інформаційних технологій; істотні зрушення в структурі духовних цінностей та ін.

Одною з характерних рис сучасного розвитку туризму Швеції являється його масовість. З предмета розкоші він став потребою для більшості людей. Масовий попит на туристичні послуги породив масове туристичне виробництво. Формується міцна туристична індустрія зі своїми, індивідами, своїм продуктом, виробничим циклом, методами організації і управління виробництвом.

Туристичні послуги, запропоновані в ролі товару  різноманітні. До них відносяться послуги:

1) по розміщенню туристів (в готелях, мотелях, пансіонатах, кемпінгах, боатингах);

2) переміщенню туристів до країни призначення і по країні різними видами пасажирського транспорту;

3) забезпеченню туристів харчуванням (в ресторанах, кафе, барах, тавернах, пансіонатах);

4) спрямовані на задоволення культурних потреб туристів (відвідання театрів, музеїв, природних та історичних заповідників, фестивалів та ін.);

5) спрямовані на задоволення ділових інтересів туристів (участь в конгресах, симпозіумах, наукових конференціях, ярмарках і виставках);

6) послуги торгових підприємств (продаж сувенірів, подарків, листівок і т.п.);

7) по оформленню документації (паспорта, візи та ін.).

Розвиток туризму, готельного господарства та курортів передбачає забезпечення комфортних умов перебування гостей в Франції, зростання доходу від надання туристичних та готельних послуг, залучення інвестицій та створення нових робочих місць, зростання національної гідності як результат гостинності та звертання до історико-культурної спадщини, підвищення якості життя місцевого населення та добробуту туристів.

Шведські гірськолижні курорти популярні в європейців завдяки гарним характеристикам трас, відмінним кліматичним умовам і невисоким цінам. Лижний сезон тут триває з кінця листопада до середини травня.

Оре — найвідоміший  з гірськолижних курортів Швеції, тут неодноразово проводилися зимові змагання на кубок Миру. Курорт Оре розкинувся в підніжжя лісистих гір, найвищої  з яких є Орескутан (Еreskutan) — 1429 м над рівнем моря. По вертикалі схили умовно розділені на дві зони — низькими, покритими деревами, частина й високу, розташовану вище лінії лісу. Лижний сезон в Оре триває з 29 листопада по 4 травня, коли працюють більшість підйомників. Схили й підйомники у високій зоні відкриваються тільки з 8 лютого, за винятком канатної дороги Cabіnbanan, що починає роботу 26 грудня.

Характеристики курорту:

Трас — 89 (довжиною 82 км), з них зелених — 10, синіх — 38, червоних — 32, чорних — 9, зі штучним снігом — 20. Максимальна довжина траси — 6 км, кількість підйомників — 44 (втом числі гондола, крісельний, фунікулер). Максимальна висота над рівнем моря — 1274 м Перепад висот — 880 м. Безкоштовний лижний автобус. Ресторанів, пабів, нічних клубів — 19

Сэлен — популярний і жвавий гірськолижний курорт у центральній Швеції, що має також прекрасні можливості для катання на бігових лижах. Весь курорт називається «Село Селен» і ділитися на кілька районів, самі більші з яких Линдвален — Хегфьелет і Тандодален — Хундфьелет. Безкоштовний автобус із діючою карткою на підйомник зв’язує весь курорт.

Характеристики курорту:

Підйомники — 41 ( 29 км), спуски — 56 (42 км), з них зелених — 27, синіх — 8, червоні — 14, чорні — 5. Перепад висот — 240 м. Максимальна довжина траси — 2500 м., траси для бігових лиж — 49 км.

Район Ліндвален — це найбільший  з районів Селен. Тут є продовольчий магазин, кілька ресторанів і барів, спортивні магазини. Весь район Ліндвален розділений на різні села, які відрізняються по комфортності. Всі вони перебувають недалеко від підйомників.

Тандодален — район, де життя кипить ключем і не тільки в катанні, а так само в різних додаткових розвагах. Тут є кілька магазинів, кафе, ресторанів на будь-який смак, готель, що перебуває прямо біля підйомників, а також апартаменти й окреморозташовані котеджі.

На розвиток туристичного господарства Швеції позитивно впливають наступні економіко-географічні фактори:

 1. вигідне економіко-географічне положення (близьке розташування до інших європейських держав, а також приморське положення);
 2. високий рівень економічного розвитку країни;
 3. порівняно високий середній рівень життя населення;
 4. висока щільність населення, особливо міського, і зростаюча урбанізація;
 5. густа мережа шляхів сполучення на території й гарні транспортні зв’язки з іншими регіонами миру;
 6. відносно низька вартість проїзду з однієї країни в іншу;
 7. розвинена туристська інфраструктура, насамперед високий ступінь розвитку фонду розміщення туристів;
 8. великий досвід організації туризму.

Туристи з європейських країн взагалі порівняно мало виїжджають за межі Європи. Це пояснюється, насамперед , порівняно високими транспортними витратами на далекі переїзди (особливо високі ціни квитків на літаки, що випливають за межі Європи, за винятком трансатлантичних ліній) і малими пільгами на авіаційному транспорті. Тому збільшується ріст туристських потоків європейців у сусідні країни-центри туризму. Також туристів, і не тільки європейських, сервіс і дешеві послуги є позитивними аргументами на користь подорожі в дані дивні.

Примітно, що потоки туристів, відрізняючись певною стабільністю, все-таки мають істотні коливання по інтенсивності й напрямкам.

Турпоток у Швецію росте швидше, ніж в інші країни Європи. Про це говориться в доповіді Всесвітньої туристичної організації (UNWTO). Згідно останнім даним, кількість ночей, проведених торік   іноземними туристами у Швеції, збільшилося на 9%. При цьому в’їзний туризм в інші країни Європи виріс у середньому всього лише на 4%, а у світі — на 4,5%.

У Швецію їдуть на канікули й відпустки взимку й навесні на гірськолижні курорти. Для широкого розвитку туризму найважливішими  є соціально-економічні фактори. Зрозуміло, що для здійснення туристської подорожі необхідно мати певну суму грошей, вільне від роботи час. Серед соціально-економічних факторів розвитку туризму велике значення має одержання доходів і вигід від туристичного господарства.

2. Рекреаційні туристичні районування Швеції

Туризм у Швеції досить розвинений. В країні можна виділити основні туристичні райони. Оскільки це країна різноманітних ландшафтів, то і відпочинок може бути різноманітним залежно від пори року та туристичних районів країни. На крайній півночі — сніжні місцевості, тут лютують справжні арктичні зими, де розвинені гірськолижні курорти Відпочиваючи у Швеції, можна побачити тихі північні селища, де дерев’яні будиночки пофарбовані у червоний колір та розписані національним орнаментом, невеличкі містечка, морське узбережжя з чудовими піщаними чи гальковими пляжами, над якими нависають чудернацькі скелі. У Швеції є те, що не завжди знайдеш в інших європейських країнах — це безмежні вільні незаселені простори. Вони характерні для широтних лісів, гір і національних парків. Іноді можна проїхати велику відстань і не зустріти жодної людини.

Відпочинок у Швеції — це ідеальний відпочинок для всієї сім’ї. Діти будуть щасливі відвідати розважальні парки, атракціони та зоопарки. Для тих, хто віддає перевагу активному спортивному відпочинку, слід відвідати курорт Оре. Хороше трасове катання, чудовий фан-парк для катання на сноуборді — все це подарує незабутні враження

Для гурманів кращими розвагами стане відвідування багатьох шведських ресторанів і кафе. Швеція достатньо наділена природними красотами і туристичними об’єктами: зелені поля півдня країни та сувора тундра Шведської Лапландії, зелені пагорби заходу та лісисті скелі Норботтена, мальовничі острови і спокійні береги Боснійської затоки, величезна озерна система і безліч диких тварин — усе це приваблює до країни велику кількість туристів.

Велика кількість Шведських озер і більш ніж 24000 островів — справжній рай для любителів природи. Безліч суден курсують по озерах, тому тут неважко добратися з одного острова на інший. Тут кожен знайде заняття по душі: чудові можливості для рибалок, майже на всіх островах, можна взяти на прокат човни, здійснити прогулянку під парусом, а також покататися на велосипеді чи верхи на конях.

Озеро Венерн — найбільше Швеції, воно розташоване в західній частині центральної Швеції, ближче до Норвегії, недалеко від Ґетеборга.

Озеро Веттерн знаходиться трохи південніше, і є другим за величиною, вода цього озера прославилась своїми цілющими особливостями.

Озеро Меларен, тут є перші поселення, деякі з них мають більш ніж тисячолітню історію, безліч замків, палаців, гарних містечок та мальовничих старих майстерень.

Особливої уваги заслуговує ринок туристичних послуг столиці країни — міста Стокгольм.

Стокгольм — одна з найкрасивіших столиць світу. Місто розташоване на 14 островах. Чудові будинки чергуються з зеленими оазисами, водою і мостами. Купатися і рибалити можна в самому центрі міста. Тут розташовані понад 70 музеїв. Найвідоміший є музей «Васа», де знаходиться найкрасивіший королівський корабель «Васа» 17 століття. «Васа» визнаний ЮНЕСКО кращим музеєм Європи, «Скансен» — найстарший у світі етнографічний музей під відкритим небом. Історичний музей із Золотою Кімнатою, Підземним залом, де зберігаються більш 3000 древніх предметів із золота і срібла. Будинок метеликів, Музей ляльок, Акваріум і Королівський палац. Офіційно як національне свято відзначається з 1983 р. Свято пов’язане з двома історичними датами: 6 червня 1523 р. Густав Еріксон, що очолив у 1521 р. антидатське народне повстання, був обраний королем Швеції під ім.’ям Густав І Ваза; 6 червня 1809 р. були прийняті нова конституція, що діяла до 1 січня 1975 р. У 1809, після того як Росія окупувала Фінляндію відповідно з Тильзитським миром, укладеним Олександром І Наполеоном, Густав IV був скинутий дворянами. Королем був обраний його дядько Карл, що був змушений прийняти нову конституцію, що відновлювала рівновагу сил між Риксдагом і королем.

На острові, відомому під назвою Stadsholmen (місто-острів), знаходиться Старе місто. Його вузенькі бруковані вулички з чавунними ліхтарями і старовинні будинки з черепичними дахами та щільно зачиненими віконницями і досі зберігають середньовічні обриси. Із сучасної архітектури заслуговує на увагу спортивна арена Globen — найбільша у світі сферична будівля.

Основні визначні місця столиці — Королівський палац, Збройна палата, Королівський монетний двір, Казначейство. В національному музеї, художній галереї «Лільєвальс» зібрані вироби майстрів з усього світу. Так само цікаво буде проїхатися у Стогкольмському метрополітені. У передмісті знаходиться знаменитий палац Дротнінгхольм (XVII ст.) з чудовим парком.

Містечко Уппсала розташоване в 75 км. від столиці, є одним з найдавніших. Тут можна оглянути резиденції королів, «королівські кургани^І-VIIст., один з найстаріших в Європі університет, Музей мистецтв, собор у готичному стилі (1289-1435 рр.).

Ґетеборг — друге за величиною місто, розташоване на південно-західному узбережжі Швеції. Тут розміщений автомобільний концерн «Вольво». У місті багато історико-архітектурних памяток, які чудово вписуються у пейзажі. Тут знаходиться парк атракціонів «Лісеберг», морський музей з живими рибами і рептиліями. У місті варто відвідати художню галерею.

Місто Вестерос розташоване на узбережжі озера Меларен. Тут знаходиться готичний собор (1271 р.), палац XII ст., парк зі статуями історичних особистостей

У Північній Європі лікувально-оздоровчий туризм розвинений слабо. Виділяються курорти Швеції такі як Сарна, Селен, Мура, Ретвік, Лександ, проте всі вони мають переважно внутрішнє значення.

Оре — це найбільший та універсальний гірськолижний курорт у Скандинавії. Тут кожен зможе знайти саме те, чого шукає. Різні види трас розраховані як для новачків, так і для більш досвідчених лижників, можливість нічного катання та безліч розваг, які нікого не залишуть байдужим до цього місця. Оре — це загальна назва для трьох великих населених пунктів — Оре Бю, Дювед, Бернен. Усі селища знаходяться на невеликій відстані одне від одного, і пов’язані автобусними рейсами. Тут є понад 100 трас та 50 підйомників, прекрасно організована інфраструктура для катання. В 2007 році в Оре проходив чемпіонат світу з лижних видів спорту. Нові котеджі, готелі, ресторани, центри спорядження завжди готові прийняти багатьох гостей у будь-який час.

Шведська Лапландія — царство снігової королеви, один з найкращих гірськолижних курортів Скандинавії. Яскраве узбережжя Шведської Лапландії — чудове місце для відпочинку. Тут відкриваються чудові краєвиди, сонячний берег, мальовничі рибальські селища. Серед гірських вершин можуть знайти пригоди справжні романтики. Тут відкриваються надзвичайні пейзажі. Це рідна земля для корінних жителів, народу саамі. В лісах, які ростуть на берегах незайманих рік, туристи знаходять пригоди, спокій і задоволення. Саме сюди прийшли перші поселення більше 6000 років назад, і лише тут можна вгамувати спрагу захоплень, ввібрати енергію кришталево чистої природи Лапландії.

Мальме — саме це містечко часто називають морським курортом. Цим воно зобов’язане чудовим піщаним пляжам, протяжністю 30-40 кілометрів. Головна архітектурна особливість Мальме — 16-ти кілометровий двоярусний міст, який веде в мистецький острів Оресунд. Міст разом з підводним тунелем (протяжність 3,5 кілометра) з’єднує Швецію і Данію (Копенгаген, куди туристи та жителі міста Мальме нерідко їздять розважатися).

Селен — популярний гірськолижний курорт в центральній Швеції. Його повна назва — «Селище Селен», воно ділиться на декілька районів, найбільші з яких Ліндвален — Хегфелет і Тандодален — Хундфелет. Відділені райони курорту зв’язує безкоштовний автобус, тому тут завжди можна вибрати собі трасу до вподоби. Тут знаходиться 56 трас загальною протяжністю в 42 км, із яких 27 — зелені, 8 — сині, 14 — червоні, 5 — чорні. Перепад висот складає 240 метрів, а максимальна довжина траси — 2500 метрів. Крім того, на курорті є чудові можливості для бігових лиж, траси для цього виду спорту протягнулись на 49 км. Найбільший з районів курорту Селен — район Ліндвален. Тут є декілька ресторанів і барів, спортивні магазини. Район Ліндвален розділений на кілька різних за комфортності селищ, всі готелі знаходяться неподалік від підйомників.

Швеція відноситься до країн, що мають глибокі традиції, пов’язані із розвитком туризму. Перші туристичні клуби були створені в країні наприкінці XIX ст. Найпопулярнішим серед населення є гірськолижний туризм. Популярними гірськолижними курортами є Оре і Селен.

У теплий період року високоатрактивними вважаються дзеркально чисті озера, має своїх палких прихильників також заполярне літо.

У країні є надійна база для розміщення туристів — 500 тис. ліжко-місць, в тому числі 25% місць — це приміщення готельного типу. Щорічно Швецію відвідує майже 1 млн туристів.

З 1991 року число іноземних туристів у Швеції збільшилося на 100%. Таким чином, приріст потоку туристів виявився більше значним, чим в інші країни Європи: по відомостях World Tourіsm Organіzatіon, у цілому по Європі туризм зріс на 80%.

За даними статистики, наданої провідними мережами готелів і туроператорами королівства, число вже заброньованих поїздок у верхній ціновій категорії на цей осінньо-зимовий сезон виросло на 25% у порівнянні з тим же сезоном минулого року. Кількість поїздок у бюджетній і середньої цінових категоріях збільшилося на 15%.

2008 рік став найбільш успішним роком для Швеції на туристичному ринку за всю її історію. Туристичний бум у Швеції триває багато в чому завдяки слабкій національній валюті — за останні півроку крона впала стосовно   євро майже на 20%. За останні місяці основний потік туристів довівся на гірськолижний курорт Оре й великі шведські міста.

Взагалі в умовах кризи туристи схильні вибирати географічно більше близькі напрямки, при цьому відмовляючись від міжконтинентальних перельотів. Фахівці думають, що слабка крона допоможе Швеції в  році, що наступив, побити рекорд 2008 року й залучити ще більше іноземних туристів.

3. Рекреаційні ресурси та туристична інфраструктура Чилі

Чилі є найвужчою, витягнутою у довжину країною світу. Її територія смугою завширшки 176 км простяглася на 4270 км уздовж Тихоокеанського узбережжя Південної Америки. Від іншої частини материка країну відокремлюють високі хребти Анд. Чилі належить західна частина о. Вогняна Земля, острови Чилійського архіпелагу (Чилое, Уеллінгтон тощо), а також острови у Тихому океані — Пасхи, Хуан-Фернандес, Сан-Фелікс тощо. Площа Чилі становить 756,9 тис. км2.

Країна має контрастну природу. Популярними є океанські пляжі Вінья-дель-Мар (основний курорт). На о. Пасхи водяться гігантські черепахи. До природних визначних пам’яток належать усі 30 національних заповідників. Найбільшими національними парками є Вісенте-Перес-Росалес, Лос-Гласьярес, Пуеуе, Альберто-Агостіні тощо.

У Чилі функціонують дві великі авіакомпанії: державна «Лан-Чилі», що забезпечує перевезення на внутрішніх і міжнародних маршрутах, і приватна «Ладеко», що працює в межах країни і на латиноамериканському напрямку. Країна має 32 великі аеропорти, зокрема міжнародний «Артуро Мерино Бенітас» у Сантьяго.

Сприятливі кліматичні умови, мальовничі пейзажі, екзотичні фрукти і рослини, морські узбережжя приваблюють до Чилі туристів протягом всього року. Популярними є озерний край на півдні країни і лижний курорт у Портильйо. Приваблює рекреантів чудовими пляжами, парками, казино курорт Вінья-дель-Мар. Особливий інтерес викликає о. Пасхи (Рапануї) із залишками зниклої культури полінезійців, де збереглося приблизно 600 величезних статуй, давністю до 1000 років. Місцеве населення вважає, що ці статуї наділені чарівною силою. Архітектура Сантьяго XVI—XVIII ст. (дворики-патіо, портали, металеві ґрати на вікнах і балконах) постраждала під час землетрусів і пожеж, однак нині частково відновлена.

З точки зору розвитку туризму, Чилі наділена різноманітними рекреаційними ресурсами: це і океан, і ріки, і озера, і солончаки, і пустеля, і природні ландшафти, і гори, й історичні міста, і міста-курорти, і велика кількість визначних пам’яток. Кожний із цих ресурсів в деякій мірі вже освоєний людиною і використовується в туристичній сфері. Так, наприклад, Тихий океан дає можливість розвивати пляжний туризм, серфінг, віндсерфінг, парапланеризм, дайвінг та круїзний туризм. Головною проблемою, яка є перешкодою для розвитку цих видів туризму, є потужні холодні течії біля берегів Чилі, через вплив яких температура прибережних вод лише на півночі піднімається вище +23 оС, у центральних регіонах має максимальні позначки +17-18оС, а в південних — +4-6оС. Чудовою альтернативою океану стають озера, ріки та солончаки, що, попри названих видів туризму, дають можливість для розвитку й інших його видів: рафтингу, каякінгу та риболовного туризму.

На півночі Чилі знаходиться пустеля Атакама, місячні пейзажі якої надихають творців фантастичних фільмів і надовго запам’ятовуються туристам. Важливими об’єктами є гейзери в пустелі та міста-привиди — індустріальні сліди виробництва селітри, кинуті зараз напризволяще. Місячна долина, яка розташована в Атакамі, — єдине місце планети, яке дуже нагадує місячний пейзаж. Вона приваблює любителів чогось незвичайного. Зараз в пустелі Атакама здійснюється будівництво радіоастрономічного телескопа ALMA для обсерваторії Llano de Chajnantor. Це найбільший і найдорожчий наземний астрономічний проект на сьогоднішній день, що є продуктом міжнародного партнерства між Європою, Північною Америкою, Східною Азією та Республікою Чилі.

Природні ландшафти, які переважно зосереджені в національних природних парках і заповідниках Чилі, є невід’ємною частиною екотуризму, треккінгу та велосипедного туризму на гірських стежках.

У січні 2011 року в Чилі стартувала перша програма наукового туризму. Цей вид туризму передбачає спостереження за життям морських тварин, зміни їх популяції, проведення археологічних розкопок. Науковий тур розроблено Центром дослідження екосистем Патагонії (CIEP). Перша з програм почалася у січні 2011 року в містечку Пуерто-Сіснес, розташованому у регіоні Айсен. Десятиденна експедиція проходила на шістнадцятиметровій парусній яхті Agartha II по каналах і островах тихоокеанського архіпелагу Чонос. Тур на борту судна Agartha II передбачав спостереження за колоніями тюленів і птахів у протоці Мораледа, а також запис «розмов» китів, які мешкають у цьому районі. Ще одна програма стартує з містечка Койайке. Вона передбачає відвідування високогірної річки Чакабуко на кордоні з Аргентиною. Тут туристи протягом трьох тижнів братимуть участь в археологічних розкопках. Учені сподіваються знайти тут предмети віком у декілька тисяч років.

Взяти участь у чилійській програмі наукового туризму може кожен бажаючий. Спеціальних навиків для цього не потрібно. З 2012 року в країні планується організувати вже до 20 різноманітних маршрутів наукового туризму.

Історичні міста дають можливість для розвитку історико- культурного та пізнавального туризму. В Чилі привертають увагу туристів міста Аріка, Ікіке, Антофагаста, Сан Педро де Атакама, Сантьяго і, звичайно ж, унікальний острів Пасхи зі своїми статуями та храмами.

Чилі розташована на березі Тихого океану. Тут, в численних лагунах, знаходяться курортні міста з пляжами, які і зумовлюють розвиток пляжного та розважального туризму. Г оловними курортами країни є Аріка, Ікіке, Антофагаста, Ла Серена, Вінья-дель-Мар, Вальпараїсо, Пічілему, Консепсьйон тощо.

Найінтенсивніше з усіх рекреаційних ресурсів в Чилі використовується гірська система, адже, 80% території країни займають гори. У рельєфі Чилі добре виражені 3 повздовжніх пояси: Головна Кордильєра Анд на сході, Берегова Кордильєра на заході, і міжгірська западина між ними. Берегова Кордильєра висотою до 3200 м майже на всій протяжності підступає до прямолінійного абразійно-бухтового берегу, на південь вона переходить на о.Чілое та інші острови південної частини Чилі. Повздовжня долина на півночі (Пампа-дель-Тамаругаль і Атакама) знаходиться на висоті 1200 м, поступово знижується до затоки Анкуд і потім занурюється під рівень океану, перетворюючись на систему проток. Головна Кордильєра Анд висотою до 6880 м (р.Охос-дель-Саладо) звернена до Чилі переважно своїми західними схилами (велика частина межі проходить по вододілу).

На північному сході в межах Чилі знаходиться південно -західна частина нагір’я Центральних Анд. Вершини Анд часто перевищують 600 0 м. Більшість з них є конусами згаслих і діючих вулканів (Уальятірі, Сан — Педро, Льюльяйльяко, Тупунгато, Майпо та ін.).

Вся територія Чилі дуже сейсмічна, адже розташована в межах Андського (Кордильєрського) геосинклінального складчастого поясу. Всього в Чилі налічується близько 600 вулканів. В Національному парку Лаука розташований найбільший в світі діючий вулкан Уальятірі (6064 м), останнє виверження якого відбулося в 1985 році. На вулкани, які не представляють небезпеки для туристів, в Чилі влаштовуються екскурсії.

Завдяки своєму рельєфу Чилі є визначним центром гірськолижного відпочинку, альпінізму, скелелазіння, їзди на велосипеді по гірських стежках, треккінгу тощо. Окрім якісних трас, сервісу і засобів розміщення, гірськолижні курорти Чилі мають ще одну перевагу: вони розташовані у південній півкулі, що дозволяє туристам із Північної Америки та Європи відпочивати протягом червня-жовтня — традиційного лижного міжсезоння для їх жителів.

Найбільшою популярністю в Чилі користуються ряд гірськолижних курортів. Курорт Портільо розташований між найвищими вершинами гірського ланцюга Анд, на висоті 2860 м над рівнем моря. Знаходиться він в 145 км на північний-схід від Сантьяго і в 190 км від Вінья-дель- Мар. Центр налічує 11 підйомників, 5 готелів на 600 місць та сучасну інфраструктуру. Тут знаходиться знаменитий спуск «Roca de Jack» (Скеля Джека), на якому були встановлені декілька рекордів швидкості на гірських лижах. Гірськолижний курорт Ла Парва відомий чудовими пейзажами, з панорамного майданчика якого відкривається вид на весь Сантьяго. Він розташований на висоті 2 650 м над рівнем моря. Термас де Чільян — гірськолижний курорт, розташований в Південних Андах, в живописному гірському лісі на висоті 1700 м над рівнем моря, біля підніжжя вулкана. Тут можна купатися в термальних джерелах і пройти курс лікування термальними водами. Курорт Антільянка, розташований в межах національного парку Пуехе, заслужив міжнародне визнання завдяки своїм прекрасним умовам для заняття спортом та пейзажу, що утворюють озера Пуехе і Рупанко та вулкани Осорно і Кальбуко.

Але попри свою першість і популярність гірськолижні курорти Чилі мали проблеми, пов’язані з самим руйнівним землетрусом, що відбувся в лютому 2010 року. Руйнівний землетрус став одним з найсильніших за останні п’ятдесят років. Його епіцентр був розташований в 500 км від столиці країни і поширився на територію популярних чилійських гірськолижних курортів. Не дивлячись на відносну віддаленість від епіцентру землетрусу, ряд курортів зазнали збитків.

Слід зазначити, що з середини 60-х років в Чилі функціонує антисейсмічне законодавство, яке жорстко регламентує будівництво нових об’єктів відповідними сейсмічними нормами. Частина інфраструктури зимових курортів Чилі створювалася в жорсткій відповідності з антисейсмічним законодавством і абсолютно безпечна при землетрусах до 9 балів. Основні пошкодження в результаті останнього землетрусу припали на будівлі та споруди, побудовані в кінці ХІХ на початку ХХ століття.

Не дивлячись на землетрус, гірськолижні курорти Чилі не лише не зупинили туристичний потік, але і значно поліпшили інфраструктуру курортів. Так в Валье Невадо встановлено 2 нових підйомники, відремонтовані головні автошляхи та переобладнаний п’ятизірковий готель і ресторан. На курорті Ель Колорадо введено в дію нові підйомники і пункти прокату обладнання, а також розроблено ряд заходів для нічного катання.

Висновки

Туризм є вагомим джерелом створення робочих місць. Це одна з небагатьох галузей економіки, де залучення нових технологій не приводить до скорочення працюючого персоналу. Це має важливе значення, оскільки поглинаючи більше робочої сили, туризм зменшує соціальну напругу в суспiльствi. Kpiм того, світовий досвід показує, що iндустрiю туризму можна розвивати i в період економічних криз, що має важливе значення для Швеції.

Щорічно країну відвідують 750 тис. туристів, які приносять понад 2,8 млрд. дол. прибутку. Швеція приваблює туристів своєю природою: морськими пляжами, численними озерами (Венерн, Веттерн, Меларен тощо), невеликими порожистими ріками, лісами. Столиця держави — головний її історико-культурний центр. Багато у Швеції престижних курортів, зокрема зимових.

Розвиток туристичної індустрії Швеції базується на використанні природних ресурсів, допоміжну роль виконують суспільні і подієві. Швеція пропонує як літній пляжно-купальний відпочинок на узбережжі морів та озер, так і відома лижними курортами. Серед останніх виділяється Оре. За високу технічну оснащеність і якість обслуговування цей курорт часто називають «Скандинавськими Альпами». В Оре неодноразово проводилися спортивні змагання світового рівня.

У південних районах країни ландшафти більш різноманітні. У береговій смузі чергуються піщані і галькові пляжі із виступами відшліфованих льодовиком скель. Тут знаходиться одне із найбільших в Європі озеро Венерн, ростуть знамениті букові ліси. Південна Швеція пропонує хороші місця для відпочинку в затишних готелях на узбережжі у невеликих шведських містечках, які уособлюють несквапність шведського життя. Центральна Швеція — «мекка» для тих, хто цікавиться народною культурою країни.

Резюмуючи вищевикладене, можна систематизувати найважливіші чинники, що визначають рівень попиту і пропозиції рекреаційно-туристичних послуг в Швеції:

– соціально-економічні чинники: рівень грошових доходів населення, професійна структура потенційного контингенту рекреантів і туристів, рівень цін на рекреаційно-туристичні послуги, доступність послуг (за місцем і часом їх реалізації);

– демографічні чинники: вікова і статева структура населення, місце мешкання, форма зайнятості й місце роботи;

– соціально-психологічні чинники: рівень емоційного стану потенційних рекреантів і туристів, соціальна напруженість у суспільстві, ментальність тих або інших шарів і груп населення відносно інтересів, традицій і звичаїв, у тому числі щодо використання вільного часу;

– ресурсно-екологічні чинники: масштаби і рівень забезпеченості тієї або іншої території рекреаційно-туристичними ресурсами, відсутність конфліктних ситуацій у ресурсовикористанні в регіонах розвитку рекреації і туризму, стан навколишнього природного середовища як у районах постійного мешкання рекреаційно-туристичного контингенту, так і безпосередньо в регіонах надання рекреаційно-туристичних послуг;

– політичні чинники: безпека регіонів розвитку рекреаційно-туристичної індустрії, відсутність конфліктів (міжнаціональних, міжконфесійних, міжетнічних) у регіонах, загальний рівень демократизації суспільства, ступінь дотримання міжнародних норм і правил в охороні громадського порядку, дотримання прав і свобод людини.

Список використаної літератури

 1. Бабарицька В. К., Малиновська О. Ю.Менеджмент туризму. Туроперейтинг. Понятійно- термінологічні основи, сервісне забезпечення турпродукту: Навчальний посібник — К.: Альтерпрес, 2004. — 288 с.
 2. Безуглий В.В. Економічна і соціальна географія зарубіжних країн. — К.: видавничий центр Академія, 2005. — 450 с.
 3. Масляк П.О. Країнознавство: Підручник. — К.: Знання, 2008. — 292 с.
 4. Любіцева О.О. Ринок туристичних послуг (геопросторові аспекти) — 3-є вид., перероб. та доп. — К.: «Альтерпрес», 2005. — 436 с.: іл., картосхеми.
 5. Любіцева О.О. Туристичне країнознавство: країни лідери туризму. Навчальний посібник. — К.: Альтерпрес, 2008. — 436 с.: іл.
 6. http://www.chile.ru/index.shtml