referat-ok.com.ua

Для тих хто прагне знань!

Особливості управлінської діяльності. Типи менеджерів та вимоги до них

Незалежно від організації, в якій працюють менеджери, вони мусять оволодіти трьома головними типами навичок: технічними, комунікативними (навички спілкування), аналітичними. Практичне використання цих навичок змінюється залежно від рівня управління. Проте оскільки менеджери досягають своєї мети (виконують поставлені завдання) в основному за допомогою інших людей, то на всіх рівнях управління не можна обійтися без комунікативних навичок. Аналітичні навички більшою мірою необхідні керівникам вищої ланки управління, а технічні навички здебільшого необхідні на нижчих рівнях ієрархії.

Існує чотири основних типи менеджерів.

Перший тип — «майстра». Це люди, що дотримують традиційної системи цінностей, включаючи робочу етику і повагу до інших людей. Навколишні оцінюються ними переважно з погляду того, наскільки вони творчо відносяться до своїх обов’язків. Ці люди, однак, бувають настільки поглинені предметом власних творчих вишукувань, що виявляються не в змозі керувати складними і мінливими організаційними системами.

Другий тип — «борці з джунглями». Це — люди, що жагуче прагнуть до влади. Вони сприймають себе і навколишніх як живучих у «людських джунглях», де кожний прагне з’їсти іншого. Їх інтелектуальні й інші психічні ресурси спрямовані переважно на забезпечення власної безпеки і благополуччя. Колег по роботі вони звичайно розглядають як чи конкурентів ворогів, а підлеглих — як засіб у боротьбі за владу. Серед них, у свою чергу, виділяються два підтипи: «леви» і «лиси».

«Леви» — це переможці, що домоглися успіху і будують «свою імперію». «Лиси», улаштувавши свої гнізда в корпоративній організації, продовжують спритно і розсудливо просуватися далі. За рахунок заповзятливості їм удається швидко піднятися по службовим сходам. Однак їхні плани звичайно зрештою валяться в результаті відповідних дій тих, кого вони у свій час чи обдурили використовували в корисливих цілях.

Третій тип — «люди компанії». Вони ідентифікують себе з організацією, до якої самі належать. Якщо вони психологічно слабкі, то прагнуть підкорити себе іншим і скоріше домогтися безпеки, ніж успіхів. Будучи ж вольовими і досить сильними, вони прагнуть до визнання з боку навколишніх, до підвищення ступеня згуртованості корпорації. Найбільш творчі з них створюють у компанії атмосферу співробітництва і дружелюбності, однак виявляються не в змозі успішно влаштовувати справи в умовах сильної конкуренції.

Четвертий тип — «гравці». Вони розглядають ділове життя взагалі і свою роботу, зокрема, як своєрідну гру, люблять ризикувати, але з розрахунком, і часто захоплюються нововведеннями. На відміну від «борців із джунглями» вони прагнуть не до створення власної «імперії», а до задоволення від перемоги самої по собі. Їхня головна турбота — придбати популярність переможців. Серед сучасних корпоративних менеджерів найбільше широко представлений саме останній тип. Однак у керівників, що займають найбільш високі посади, разом з рисами «гравців» присутні характеристики «людей компанії».