referat-ok.com.ua

Для тих хто прагне знань!

Оцінка україно-американських відносин на сучасному етапі

На сьогодні питання українсько-американських відносин актуальне й має неабияке значення, оскільки України знаходиться в стані війни з Росією. Підтримка американського та європейського урядів політики України має велике значення для економіки України.

США декларують готовність робити Україні всебічну підтримку, але втримуються від надання сучасних видів протитанкових озброєнь. Дж.Байден обвинуватив Кремль у невиконанні взятих на себе зобов’язань і засудив триваючі порушення мінських домовленостей від 5 вересня 2014 р. Звертаючись до російського керівництва він заявив: «Ви повинні забрати збройні формування, зброю й своїх військовослужбовців». Було відзначено, що Росія не зробила достатніх кроків, щоб виконати зобов’язання, узяті на себе за мінською згодою (не вивела війська з території України, не зупинила потік найманців, зброї й техніки через кордон). Крім цього Москва не дозволяє міжнародній місії спостерігачів контролювати кордон між РФ і Україною.

США готові до подальших заходів впливу на Росію шляхом санкцій, якщо вона не буде виконувати свої зобов’язання по врегулюванню ситуації на Донбасі й продовжить ескалацію. «Якщо так буде й далі тривати, то РФ буде платити ще більшу ціну, і вона буде ізольована». … «Якби  Росія виконала свої зобов’язання, поважала б суверенітет України і її територіальну цілісність, то ми б могли почати раціональні дискусії про долю санкцій, але поки це не відбулося».

Замість виконання своїх зобов’язань Росія прибігає до «більше провокаційних дій, до ще більшої неповаги тої угоди, що було підписано Росією».

США мають намір здійснювати Україні підтримку в питаннях безпеки, включаючи енергетику, проведення реформ і боротьби з корупцією. Однієї з головних завдань, які Байден доручив Порошенко, є швидке формування уряду (протягом  декількох днів).

США виділять уряду України $20 млн (на проведення реформи в правоохоронних і судових секторах України, у тому числі прокуратури й антикорупційні заходи), а також $3 млн на допомогу переселенцям з Донбасу. (Пізніше називалася цифра 320 мільйонів, але не цілком ясно, із чого вона складається й  чи входять у неї гроші, виділені раніше). У прес-релізі, що оприлюднений на сайті посольства США в Україні (21.11) повідомляється, що США допомагають Україні, щоб забезпечити безпека, відновити економічну стабільність, зміцнити верховенство закону, сприяти боротьбі з корупцією, і здійснювати демократичні й конституційні реформи.

Адміністрація США буде продовжувати працювати з Конгресом, щоб знайти додаткові можливості для надання допомоги Україні. Адміністрація Б.Обами запросила в Конгресу ще $45 млн на зміцнення оборонного потенціалу України й підвищення оперативної сумісності зі США й збройними силами США й НАТО. 21.11 Пентагон оголосив про передачу Україні перших трьох з 20 протимінометних радарів. Про надання летального озброєння мова поки не йде.

Особлива увага адміністрація США приділяє питанням енергобезпеки України, просуванню інтересів американських корпорацій, проблемі акціонування компанії-оператора української ГТС, у якій до 49% власності передбачається надати інвесторам зі США і ЄС, а забезпеченню поставок американськими компаніями ядерного палива на українські АЕС і енергетичного вугілля для ТЕС.

Напередодні візиту Байдена в Київ Рада директорів Американської торговельної палати в Україні звернувся до прем’єра Яценюку із проханням скасувати Постанова Кабміну «Про порядок закупівель природного газу промисловими, енергогенеруючими й теплогенеруючими підприємствами» № 596 від 7 листопада. Про це говориться в листі на ім’я А.Яценюк від 12 листопада 2014 р. У лібералізації умов поставок газу для промислових і енергетичних підприємств зацікавлена кіпрська компанія Burіsma Holdіngs — один з найбільших незалежних виробників газу в Україні. До складу ради директорів Burіsma входять син віце-президента США Хантер Байден і екс-президент Польщі А.Квасьневский.

У грудні 2014 р. уряд розраховує підписати операційну угоду на видобуток сланцевого газу на заході України з американською енергетичною компанією Chevron. 17 листопада Кабмін офіційно повідомив Chevron, що всі умови для початку проведення робіт на Олесском ділянці з боку держави виконані. Chevron також фігурує в списку претендентів на участь у СП, що буде контролювати українську ГТС.

Байден настійно порадив поспішити зі створенням нового уряду. «Це необхідно зробити протягом  декількох днів, не тижнів». Україні потрібно здійснити ряд необхідних реформ, у тому числі поліпшити економічну ситуацію. … Президент Порошенко й прем’єр-міністр Яценюк дуже багато працювали, щоб створити програму реформ із Міжнародним валютним фондом. Президент (Б.Обама) і я зустрічалися із МВФ відносно України. Я хочу вас завірити, що якщо Україна продовжить рухатися цим курсом, те міжнародні партнери будуть допомагати, починаючи зі США».

Таким чином, Байден не дав певної інформації про те,  чи надасть Україні МВФ черговий транш до кінця 2014 р., але порадив поспішити з формуванням уряду, оскільки без уряду МВФ взагалі нічого не дасть. Зацікавленість у збереженні Яценюка на пості прем’єра цілком очевидна, але ставиться в залежність від підтримки інтересів американських енергетичних компаній і інших сегментів бізнесу.

У ЗМІ з’явився виклад повідомлення про деталі переговорів Байдена з українською владою для журналістів, що супроводжують віце-президента США Байдена, що дав не названий представник адміністрації США (назвемо його для зручності N) на шляху з Києва в Стамбул. У повідомленні відзначено, що для поновлення переговорів по врегулюванню внутрішнього збройного конфлікту на південно-сході України потрібно дочекатися «правильного моменту». Коментуючи хід переговорів, N визнав, що на них обговорювалися насамперед  претензії України до Росії. Українська й американська сторона погодилися в тім, що те, що робить РФ стосовно до ситуації в Україні, є неприйнятним. З боку США були запропоновані різні варіанти, що дозволяють «послати Росії ясний сигнал» на цей рахунок. У ході переговорів визначилося «ясне відчуття, що не слід починати всі по-новому, відмовляючись від мінських домовленостей. У нас уже є угода, що викладає основні параметри (урегулювання), які українська сторона продовжує вважати вірними й з якими погодилися росіяни. Просто вони (ці параметри) не дотримуються. Таким чином, думаю, усі згодні, що в правильний час знову повинен бути діалог».

Він не пояснив критерії настання такого моменту. «Щодо чого в нас немає остаточної визначеності, так це по строках і модальності» переговорів і з їхніх учасників. «Із цього приводу рішень не було».

У той же час, Київ повинен активно діяти в просуванні внутрішніх реформ — цього чекають США, ЄС і Міжнародний валютний фонд. «… Відверто говорячи, важко рухатися вперед» до можливої підготовки «великого пакета фінансової допомоги» Україні або обговоренню «додаткових санкцій» проти Росії без доказу Києвом наміру реалізувати політичні й економічні перетворення. У свою чергу США сигналізували Києву, що «готово зробити все можливе для мобілізації світового співтовариства — як європейців, так і міжнародних фінансових інститутів» для надання економічної допомоги Україні.

Лідери країн G7, ЄС і керівництво ООН заявили про принципову позицію невизнання виборів на контрольованих сепаратистами територіях Донбасу, проведених 2 листопада 2014.

Представник Держдепартаменту США Джен Псакі висловила застереження (03.11), що якщо Росія визнає підсумки виборів у ДНР/ЛНР, це «лише підсилить її ізоляцію». США, як і інші країни Заходу, не мають наміру «працювати з лідерами» самопроголошених республік. США наполягають на виконанні всіх мінських домовленостей, оскільки деякі необхідні кроки дотепер   не були початі. Виходячи із цього, пропонується дочекатися результатів місцевих виборів у Донбасі в грудні 2014 р.

Судячи із заяви Дж.Псакі, за станом на 03.11 Держдепартамент США не був присвячений у плани українського керівництва щодо скасування закону про особливий статус місцевого самоврядування в Донбасі.

Що стосується В.Путіна, російське керівництво могло бути здивоване тим, наскільки ізольованої Росія виявилася у зв’язку з українським питанням на саміті Групи двадцяти в Брісбені. При цьому у Вашингтоні поки утрудняються висловлювати припущення,  чи приведе це «відчуття ізоляції» Росію до «нової відкритості до компромісу» у зв’язку з українською проблемою. «Думаю, поки ми цього не бачимо». Однак Росія тепер «розуміє, що вона виявилася «третім зайвим», і це, можливо, вплине на її розрахунки.

Список використаних джерел

  1. Посольство Сполучених Штатів Америки Київ — http://ukrainian.ukraine.usembassy.gov
  2. Внешняя політика — http://www.analitik.org.ua
  3. Степанов А. Верховная дума Конгресса: Сколько зарабатывают слуги народа в Украине, РФ и США [Текст] / Алексей Степанов // Аргументы и факты в Украине. — 2014. — № 37 (10-16 сентября). — С. 8-9