referat-ok.com.ua

Для тих хто прагне знань!

Країни близького східного регіону. Іран, Туреччина

Вступ.

1. Загальна характеристика Ірану.

2. Характеристика Туреччини, її історія та звичаї.

Висновки.

Список використаної літератури.

Вступ

До Близького Сходу відносять такі країни: Туреччина, Об'єднані Арабські Емірати, Ірак, Йорданія, Ліван, Ізраїль, Саудівська Аравія, Ємен, Судан, Кувейт, Катар, Оман, Бахрейн. Основне населення: тюрки, араби, перси, євреї. Більшість населення — мусульмани. Близький Схід є одним з шляхів з Європи і Америки до Азії.

Розвиток відносин з Туреччиною є одним з головних пріоритетів України в південному напрямку. Підписаний дуже важливий Договір про дружбу і співробітництво між обома державами строком на 10 років. Після отримання Україною незалежності між Києвом і Анкарою не виникало спірних питань. У вирішенні проблем військової й екологічної безпеки в регіоні Чорного моря, його демілітаризації складається прямий і безпосередній інтерес обох країн. Але і в пошуку балансу сил у новій і складній геополітичній ситуації, що склалася в регіоні за останні роки, інтереси Туреччини й України багато в чому можуть збігатися. В Україні високо оцінюють розуміння Туреччиною проблем, пов'язаних з поверненням з місць депортації до Криму етнічно спорідненого туркам кримськотатарського народу.

Туреччина є ключовою державою для України, оскільки через неї йдуть найбільш зручні транспортні шляхи у Середземноморський та Близькосхідний регіони. Хоча останнім часом Туреччина проробляє шляхи диверсифікації власного зовнішньополітичного курсу, однак він загалом залишається проамериканським. Туреччина має тривалий конфлікт з Грецією, і це робить проблематичним її входження до Європейської спільноти. Її стратегічне значення як південно-східного флангу НАТО втрачається із зниженням порога конфронтації між Заходом та РФ. Мотиви для зближення України з Туреччиною виглядають досить обґрунтованими: необхідність забезпечення транспортування енергоносіїв в і через Україну, компліментарність економік, співпраця в межах ЧЕС тощо.

1. Загальна характеристика Ірану

Ісламська Республіка Іран, держава в Західній Азії. На півночі граничить із Вірменією, Азербайджаном і Туркменістаном і обмивається Каспійським морем, на сході сусідить із Афганістаном і Пакистаном, на заході — з Іраком і Туреччиною. На півдні країна має у своєму розпорядженні широкий вихід до Перської й Оманської затокам.

Державний прапор — складається із зеленої, білої і червоної горизонтальних смуг з гербом посередині. Зеленій колір символізує релігію ісламу, що сповідується в країні. Білий — уособлює собою мир. Червоний — символ мужності й доблесті. На білій смузі прапора — зверху і знизу — 2 лінії з арабських слів. Це 22 копії фрази "Аллах Акбар!" (Allahu Akbar), що означає "Бог понад усе". Як говориться в конституції Ірану, число 22 було обрано, тому що Ісламська революція 1979 року скинула попередній режим 22 числа 11 місяця за ісламським календарем. Прапор затверджений 29 липня 1980 року.

Державний герб — складається з 4 півмісяців і шаблі. Чотири півмісяця символізують слово Аллах (існує певна схожість з арабським написанням цього слова). П'ять частин герба символізують п'ять принципів Ісламу. Над шаблею — "Ташдид" (схожа на букву W). В арабському написанні вона використовується у подвійних буквах, а тут це означає подвійну силу шаблі (меча). Форма герба нагадує тюльпан, у пам'ять про тих молодих людей, які загинули, захищаючи Іран. У древній іранській міфології, якщо молоді солдати гинули за батьківщину, на їхніх могилах виростав червоний тюльпан. До цих пір в Ірані тюльпан вважається символом мученичества.

Офіційна мова Ірану — перський (фарси), що ставиться до іранської групи індоєвропейських мов. Після арабських завоювань став формуватися новоперська мова, у якому значну частину лексики становлять арабські слова, що використають арабську графіку. Будучи рідним для персів, фарси служить засобом міжетнічного спілкування. З мов іранської групи поширені також курдський, белуджський, гилянський, мазендеранський, татський, талишський, лурський (включаючи кухгилуйе) і бахтиярський діалекти, пушту, тюркські мови, на яких говорять перси. Перський алфавіт використається й для інших мов, крім вірменського і єврейського. Більше чверті населення говорять мовами тюркської групи (азербайджанські тюрки, туркмени, кашкайці). Арабська мова, незважаючи на незначну частку арабського населення, будучи мовою Корана й ісламських наук, широко використається в релігійній практиці.

Релігія. 98,8% населення Ірану сповідає іслам. 91% мусульман є шиїтами, близько 90% з них належать до його шиїської галузі. Офіційною релігією країни є шиїзм джафаритського якості, що визнає 12 імамів. Конституція визнає право на вільне проведення релігійних обрядів тільки за іранськими зороастрійцями ( що панувала в Ірані релігія до прийняття ісламу), іудеями й християнами. Відповідно до перепису 1996 78,7 тис. були християнами, в основному стосовними до армяно-григоріанської і ассірійської церквам, близько 30 тисяч — прихильниками найдавнішої релігії Ірану — зороастризму. Єврейська громада після ісламської революції скоротилася до 13 тис. Бехаїзм офіційно заборонений, але таємно зберігається.

Перська мова, література, іранська культура і цивілізація є основними показниками і важливими елементами індивідуальності Ірану протягом усієї історії його існування. Мова народів Ірану — перська. Вона вважається гілкою індоєвропейських мов і продовженням давньоперської і середньоперської мов. Давньоперська мова була поширеною мовою періоду Ахаменідів і зафіксована у клинописних написах. Середньоперська мова яка була продовженням давньоперської, поширилася в період Ашканідів (парти) і Сасанідів. Тоді користувалися пехлевійською писемністю. Фарсі-е дарі (дарбарі) — офіційна чи перська після ісламу також е продовженням середньоперської мови. Нинішня перська писемність створена на основі арабської.

Офіційною релігією Ірану є шиїзм. Дотримання первинних гідностей ісламу щодо одягу, особливо для жінок і дотримання інших громадських традицій вважається необхідним аспектом присутності в громадських місцях в Ірані.

Протягом священного місяця рамазан заборонено їсти, пити, курити у громадських місцях. У зв'язку з тим, що більшість людей мусульмани в цьому місяці в день не працюють більшість ресторанів і їдалень. У першій декаді місяця мохаррам. Особливо в дні трауру "Тасуа" (9 день мохарраму) і "Ашура" (10 день мохарраму), а також у день смерті Пророка і святих імамів, коли н арод дотримується трауру, проведення будь-яких святкувань категорично заборонено громадськістю.

Іранці — люди з хорошими манерами і протягом дня, крім тих випадків коли разом працюють в одному місці, зазвичай, скільки б не бачили один одного здороваються. Під час діалогу намагаються більше використовувати ввічливі слова і коли просять зробити для них якусь роботу, спочатку вибачаються, а після завершення роботи дякують. Входячи у кімнату, під час їжі, коли хочуть сісти і в будь якому місці завжди з повагою ставляться до старших. Поступаються їм місцем. Іранці відомі своєю гостинністю, люб'язно відповідають на запитання іноземців, ставляться до них дуже уважно.

Вся 25-вікова історія іранської цивілізації, що включає в себе 14 століть ісламської цивілізації, свідчить про те, що в Ірані культурна компонента завжди була розвинена більше, аніж в інших країнах, причому і всередині іранського суспільства культурі приділялося більше уваги, ніж іншим сферам життя. Ісламську Республіку Іран можна назвати передусім країною культури і духовності. У третьому п'ятирічному плані соціально-економічного і культурного розвитку Ірану культурі приділено більше уваги, ніж в двох попередніх планах. Особливо підкреслюється значення релігійної культури. Цей план великою мірою направлений на створення передової культури, передбачаючи матеріальне забезпечення для досягнення цієї мети. У 2001 р. в учбових закладах загальної освіти навчалося 17,7 млн. школярів. Порядку 640 тисяч чоловік були охоплені системою курсів Руху із ліквідації неписьменності. Таким чином, частка грамотного населення у віці від 6 років і старше досягла 85%.

2. Характеристика Туреччини, її історія та звичаї

Столиця — Анкара. Форма правління – республіка. Форма територіального пристрою – унітарна держава. Туреччина займає 3 місце в загальному списку найбільш відвідуваних країн. Щорічно на територію цієї країни з'їжджаються 46% від загального числа туристів усього світу, у тому числі з різних регіонів СНД – 12%. Крім покупок, ця країна залучає туристів з усього світу ще і тим, що Туреччина славитися високим комфортом готелів, відмінним сервісом, а саме головне, найдавнішими пам'ятниками історії й архітектури.

Туреччина розташована на частині суші, називаною Малою чи Азією Анатолією, що простирається з Азії до Південно — Східної Європи. Мала Азія (Анатолія) омиваеться з півночі Чорним морем, із заходу — Егейським, з півдня — Середземним морем. Анатолію від Європи відокремлюють протоки Босфор і Дарданелли. Гори з півночі і Тавр із півдня, як стіни оточує Анатолійська височина. На сході знаходяться погаслі вулкани, а також джерела рік Тигр і Євфрат. Довжина берегової лінії Туреччини складає 8500 км.

Велика частина країни зайнята Малоазіатським і Вірменським нагір'ями, на півночі Понтійські гори, на півдні хребти Тавра. Основні ріки: Євфрат, Тигр, Кизил-Ірмак, Сакарья. Великі озера: Ван і Туз (солоні).

У цілому Туреччина, по кількості визначних пам'яток нічим не уступає Греції. Чи Італії Іспанії, але через недолік інформації ще мало відома з цього погляду.

Територія нинішньої Туреччини по черзі входила до складу Римської, Візантійської, Сельджукської і Османської імперій, унаслідок чого багата пам'ятниками всіх згаданих культур. Незважаючи на те, що державною релігією в країні є іслам, мусульмани прекрасно уживаються з християнами й іудеями. Саме тому, приїжджаючи в Туреччину, почуваєш себе як будинку. В Анталії, наприклад, навряд чи з повною впевненістю можна сказати, що це сугубо ісламська територія, якщо не вважати зрідка потрапляються на очі мінарети.

На кемерському узбережжі, на краях якого знаходяться Кемер і Фетхія, знаходиться Демре – місце, освячене Миколою Чудотворцем, багато років єпископом, що тут служив. Тут є церква, згодом відновлена княгинею Голіциної. Саме на території Туреччини, нині країни мусульманської, у минулому сповідалося православне християнство, і пам'ятники близької нам культури становлять великий інтерес схожі на палаци, ніж на поховання. Стіни з жовто-чорного мармуру з колонами і надгробними написами на портиках викликають у пам'яті картинки про період античності з підручника історії. Відчуття підсилюється побачивши амфітеатру, побудованого древніми греками.

На самій вершині надводної частини острова Кекова гордо піднімається замок Калікою. Масивні фортечні стіни нагадують про менш спокійні часи, набіги піратів і кривавих воєн.

У Туреччині знаходяться руїни древнього міста Фазеліса – улюблене місце зимового відпочинку Олександра Македонського.

Неподалік від Анталії , на південно-сході від її, знаходиться древній амфітеатр Аспендос ідеально уцілілий з найдавніших часів: збереглися древні орнаменти і разюча акустика. Саме тут тому проводяться музичні фестивалі. По дорозі від Аспендоса розташований акведук, побудований у часи римського правління. Неподалік розташований мертве місто Перзі — ніколи саме велике місто античної держави Памфілії. — руїни якого дотепер уражають і притягають, подібно єгипетським пірамідам.

Щоб побачити унікальне чудо природи, то в Туреччині треба обов'язково відвідати Каппадокію. Тут збереглися складчасті гірські породи і підземні міста перших християн, що ховалися тут від переслідувань. У горах християни будували підземні церкви разючої краси (зовні вони були добре замасковані, що дозволило їх уберегти від розгарбування).

На горі Немрут, що знаходиться на сході країни біля міста Адьяман є музей під відкритим небом, і вважається восьмим чудом світла. На висоті 2000 метрів із землі виростають величезні барельєфи, 10-метрові статуї богів, людські і пташині голови з каменю. Дотепер залишається загадкою яким образом ці камені були підняті на таку висоту. Схід і захід сонця підсилюють магнетизм і таємничість цього місця.

Початкову освіту учні турецьких шкіл одержують після перших п'яти років навчання. Середня освіта — двоступінчаста. Середню освіту першого щабля одержують після трьох років навчання в середній школі. В 1997 у якості обов'язкової було уведена безкоштовна безперервна восьмирічна освіта. Колись при переході з початкової школи в середню проводилися конкурсні іспити, однак навчання в середній школі для успішно минулі екзаменаційні випробування було безкоштовним і до 1997. Одержання другого щабля здійснюється на базі ліцею, платне навчання в якому триває три-чотири роки. Програма ліцеїв уважається більш поглиблена й об'ємними, особлива увага приділяється вивченню іноземних мов. Одержання вищої освіти забезпечується навчанням в університетах після 12- літньої середньої освіти. Вища освіта платна. В 2004 у Туреччині налічувалося 77 університетів, у тому числі, 24 приватних. У країні існують університети баклаги (Стамбульський, Анкарский, Егейський); спеціалізовані, наприклад, технічні; провінційні (регіональні й місцеві). Наукова діяльність також в основному здійснюється на базі університетів. Крім того, слід зазначити особливу роль у здійсненні наукових досліджень наукових суспільств, що функціонують під егідою держави, наприклад, Суспільство по культурі, лінгвістиці ім. Ататюрка, Турецьке історичне суспільство.

В 2004 у Туреччині налічувалося 3450 постійних видань, половина з них була щотижневими. Найбільш значні тиражі таких щоденних газет як Хюрриет, Поста, Сабах, Стар, Миллиет. Найбільш популярні журнали -Економіст, Актюэль, ПС Ні, Космополитен Тюркие, Еллі. Щорічний оборот друкованих видань, включаючи виторг від продажу й доходи від реклами, становить 600 млн. дол. Найбільш потужні медіа-холдинги, що діють на ринку ЗМІ Туреччини, — Доган і Сабах.

Провідне місце на телерадіомовному ринку Туреччини належить державної телерадіокорпорації Туреччини (ТРТ), створеної ще в 1964. ТРТ має особою статус телерадіомовної структури, що захищає інтереси турецького суспільства. Нині в структуру ТРТ входять 7 радіомовних каналів і 4 національні радіостанції.

У країні також дію 16 приватних телекомпаній, що віщають у загальнонаціональному масштабі. Найбільш популярні телеканали АТВ (належить холдингу Сабах), Д (належить холдингу Доган), Шоу ТВ, Старий ТВ, НТВ. Крім того, у Туреччині діють 17 регіональних і 218 місцеві телекомпанії.

Висновки

Культура і цивілізація Ірану з давніх часів і до наших днів вважаються однією з важливих і блискучих культур світу. Література, створена перською мовою, а також культура і мистецтво, поширення і передавання яких узяла на себе перська мова, мають таку силу і дивовижну витонченість, що протягом історії була не лише мовою і культурою усіх племен-завойовників Ірану, але й розчинила їх у собі таким чином, що вони надавали серйозної уваги мові і літературі і стали поширювачами цієї культури. Потім після ХУІІ відомі поети і письменники Європи опинилися під впливом цієї мови і культури, що стало причиною збільшення їх прихильників у світовому масштабі. Так, сьогодні знайдеться мало мов, на які б не перевели усі чи, принаймні, частину творів Фердоусі, Хайяма, Хафеза, Сааді, Моулаві.

У січні 1992 року було відкрито Посольство Турецької Республіки в Києві, і в січні 1993 Посольство України розпочало свою діяльність в Туреччині.

Зараз Україна і Туреччина переживають період нової інтенсивної співпраці без будь-яких політичних проблем. Важливою умовою, що вносить свій вагомий внесок у подальший розвиток стосунків між Україною і Туреччиною є Чорне море, яке не розділяє, а поєднує обидві держави з практично подібними стратегічними цілями, які в основному зорієнтовані на інтеграцію в Європейські та Євроатлантичні структури.

Список використаної літератури

1. Бєляєва С. Такий невідомий відомий сусід…: Сторінки українсько-турецької історії //День. — 2000. — 21 квітня. — C. 8

2. Близькість не лише географічна: Українсько-турецькі відносини //Урядовий кур'єр. — 2003. — 4 грудня. — C. 3

3. Вольский Д.А. Турция: партнер знакомый и незнакомый: Политика. Бизнес. Культура. Туризм. — М.: Республика, 1994. — 109 с.

4. Голубчик М. М. Иран — уникальная мусульманская республіка // География в школе. — 2000. — № 8. — С. 15-26.

5. Мобараке Б.Т. Ісламська Республіка Іран: діалог між цивілізаціями і боротьба з тероризмом // Персонал. — 2005. — № 7. — С. 8-9

6. Мости дружби. Україна — Туреччина=Dostluk koprulery. Ukraina — Turkiye: Міжнар. проект / Вадим В…. Болгов (ред.кол.), Вадим В. Болгов (авт.-упоряд.). — К. : Український видавничий консорціум, 2006. — 239с.

7. Мусульманские страны у границ СНГ: (Афганистан, Пакистан, Иран и Турция – современное состояние, история и перспективы): / Рос. АН. Ин-т востоковедения, Ин-т изучения Израиля и Ближ. Востока. — М.: ИВРАН-Крафт+, 2002. — 334 с.