referat-ok.com.ua

Для тих хто прагне знань!

Японські весільні кімоно

Вступ.

Особливості, історія та дизайн японського весільного кімоно.

Висновки.

Список використаної літератури.

Вступ

Як весільне плаття наречена носить кімоно. Відповідно до японських весільних традицій наречена поміняє трохи кімоно протягом усього дня. Її перше вбрання для весільної церемонії, являє собою біле кімоно. Білий колір є символом початку й кінця для нареченої: початок нового сімейного життя й ролі як дружина (і, в остаточному підсумку матері), а кінець — "смерть" свого дитинства. Волосся нареченої прибрані під гребінку й покриті білою тканиною, а її особа пофарбована в білий колір.

Традиційне біле весільне японське кімоно називається широ-маку (shіro-maku). Широ — означає білий і маку — бездоганний (непорочний). Весільне кімоно насправді включає два різних кімоно, біле, що надягається для весільної церемонії й шовкове кольорове, котре називається учикаке (uchіkake), що надягається на весільний прийом.

Особливості, історія та дизайн японського весільного кімоно

Ткацтво, можливо, одна із самих великих вікових традицій японських майстрів. Японці свою техніку ткацтва й фарбування тканин запозичили з Кореї й Китаю, у восьмому столітті Японія одержувало данину із сусідніх країн, включаючи Корею й Китай, рулонами шовку й парчі. Через сторіччя, японці відмінно вивчили текстиль, одержуваний від цих країн, і почали ткати свій власний, японці вдосконалили свою ткацьку техніку до небувалого рівня. У підсумку був досягнутий баланс незрівнянної техніки й чистої естетики.

Яскраве й кольорове кімоно учикаке з'явилося в епоху Едо й споконвічно його використовували дворяни. Кімоно зроблено із шовку, і прикрашено вишивкою на природну тематику, квітами, сосновими гілками й журавлями. Whіle червоний самий популярний колір для кімоно учикаке, але також можливі й інші кольори, від пурпурного до морського зеленого. Іноді весільне кімоно в наслідку використовується родиною як покривало або простигни.

Традиційно кімоно й пояса Обі робилися із шовку, парчі, і інших традиційних тканин, наприклад ринзу(rіnzu). З урахуванням вартості продукції, виробничих можливостей невеликої групи майстрів ткачів, потреби покупців у простому відході й низкою ціні, змусило індустрію виробництва тканин для кімоно перемінити матеріал. Сьогодні, кімоно в основному роблять із віскози, сатину, бавовни, поліестра й інших штучних матеріалів, усе за винятком традиційних весільних кімоно.

Кімоно нагадує собою Т-подібний халат. Його довжина може різнитися. Одяг закріплюється на тілі поясом обі (帯), який розташований на талії. Замість європейських ґудзиків використовують паски і мотузочки. Характерною рисою кімоно є рукави соде (袖), які зазвичай набагато ширші за товщину руки. Вони мають мішкоподібну форму. Рукавний отвір завжди менший від висоти самого рукава. Оскільки японське традиційне вбрання подібне до халату, у ньому немає відкритого коміру на зразок європейських костюмів. Загалом воно зручне і не сковує рухів людини.

Тканини, з яких виготовляється кімоно, як правило, нееластичні. Для поясу використовують сукно. Викрійки для одягу зазвичай прямокутні і відрізняються від європейських аналогів зі складними заокругленими формами. Завдяки цьому досягається економія і практично повна утилізація матерії. Її прямокутні залишки можуть бути повторно використані у господарстві.

Для пошиття кімоно використовуються переважно м'які нитки, які зменшують ризик перетягування тканини. Проте таке бережне ставлення до матерії, яка була дефіцитом у традиційній Японії, негативно відбивається на збереженні конструкції одягу. У випадку її порушення кімоно можна перешити заново з тієї самої тканини.

Найважливіше в японському весіллі — це вінчальне вбрання нареченої. Спеціально запрошені жінки зачісують і наряджають наречену. На це йде кілька годин.

Спочатку особа з натирають спеціальним кремом, масажують, потім покривають товстим шаром пудри. Особа стає схожим на перлово-білу маску, на якій " малюють" риси особи.

Святкове кімоно — багатошаровий одяг, що самостійно надягти неможливо. Треба мати терпіння й велику витримку, щоб витерпіти тривале " закутування".

Весільне кімоно дуже дороге. Тканина для нього виготовляють вручну. У шиття використовують золоті й срібні нитки. При розфарбовуванні тканини — присипку із золотих і срібних порошків. Весільні кімоно шиють майстри тільки вищого класу. Зараз весільні кімоно беруть напрокат.

Високий головний убір нареченої призначений сховати " ріжки ревнощів", які, як уважають японці, є в кожної жінки.

Традиційно в японських весіллях, у нареченої повинна бути особлива зачіска що називається, банкин-такашимада (bunkіn-takashіmada),прикрашена золотим гребенем і спеціальними аксесуарами, канзаши (kanzashі). Білий весільний капелюшок називається тсуно какуши (tsuno kakushі), вона призначена для того, щоб приховувати золоті "тсуно"(ріжки), під час весільної церемонії, що символізує покору.

Традиційними весільними аксесуарами для нареченої так само є невеликий мішечок-кошель і маленький меч у послушниках, і звичайно віяло, що за традицією носиться за поясом Обі й поступово розкривається, розкритий віяло символізує щастя.

Існує багато різних стилів, кожний з яких повинен відповідати віку, сезону або події, на яке надівається кімоно. Однак, для простоти стилі кімоно можна розбити на дві основних категорії, що залежать від віку що носить, і подружнього статусу (є одруженим чи ні). Молоді незаміжні дівчини надягають кімоно з довгими рукавами, що називається фурисоде (furіsode). Довжина рукава може бути збільшена як незначно, так і сильно, і доходити аж до щиколоток. Кімоно молодої дівчини повинне мати дуже багато візерунків і квітів.

Наречена за час церемонії переодягається кілька разів. Після вишуканого білого кімоно наречена з'являється в кольоровому кімоно або плаття. Цей звичай означає, що тепер, після шлюбної обітниці, чоловіка вертається до повсякденного життя й готова почати нове життя зі своїм чоловіком. Майже всі сучасні наречені по ходу банкету надягають європейські весільні плаття. Наречений облачається в чоловіче кімоно або смокінг, залежно від того, який убрання зволіє наречена — європейський або традиційний.

Сьогоднішнє учикаке (ушикаке, утикаке) — розкішна довга накидка, що надягається поверх кімоно, що обшите по низу валиком червоної (рідше — золотою) тканиною, щоб граціозніше сковзати по підлозі. У цей час термін "учикаке" використовується тільки для верхнього кимоно нареченої.

До епохи Эдо учикаке носився як повсякденний і парадний одяг (залежно від декору й матеріалу) знаттю й жінками з родин самураїв. Наприкінці XІ століття учикаке стали називати й верхнє кимоно, що надягається на церемонії одруження.

Учикаке шиється з парчі або шовку, підбито ватою, має довгі рукави (більше 1 метра), не підв'язується поясом, не підвертається, використовуючи всю довжину плаття. У стародавності кимоно могло бути підв'язане поясом, підібрано, а також могло бути надето відразу трохи учикаке. Також існували чоловічі різновиди учикаке, що не уступають жіночим по пишності і яскравості декору. Такі костюми носили придворні або при прийомах в імператорському палаці до 1870 року.

На учикаке часто зображується журавель — символ довголіття.

Під час весільного прийому наречена буде переодягатися в інше вбрання зі срібла, золота й червоного кімоно із зображенням журавлів (символ вірності), черепахи (символ довгого життя) і квіток сливи (символ завзятості). Пізніше вона буде переодягатися в її остаточний дуже багато прикрашене весільне вбрання — яскраве кімоно, як правило, пурпурного кольору. Цей стиль кімоно можуть носити тільки незаймані, тому останній раз наречена може надягти таке вбрання.

На відміну від жіночого, чоловіче кімоно виглядає більш простішим і стриманішим. Його основною відмінністю є будова рукава, який вужчий і менший за аналогічні у жіночому вбранні. Сучасний чоловічий одяг менш барвистий. Переважають чорний і різні відтінки сірого, брунатного, синього та зеленого кольорів. Крім цього, чоловіки частіше за жінок носять шаровароподібні штани хакама.

Як і жіночий костюм, чоловічий також поділяється на святкове і повсякденне, однак різновидів вбрання набагато менше. Так, святковий костюм практично один. Він складається з халату «кімоно», смугастих хакама, куртки хаорі та шкарпеток табі. Ознакою офіційності є наявність 5 або 3 родових емблем мон на халаті і куртці. Колір аксесуарів і сандалій різниться від заходу — на святкових церемоніях вони білі, на траурних — чорні.

Висновки

Весільне кімоно нареченої — це справжній твір японського мистецтва. Такі кімоно шиються з найдорожчих шовкових і парчевих тканин. Їх прикрашає витончена вишивка срібними й золотими нитками, або ручний розпис по шовку. Весільні шовкові кімоно-накидки "учикаке" одягають поверх білого весільного кімоно, вони дуже довгі й мають спеціально утяжелілий поділ, щоб красиво сковзати шлейфом за нареченою.

Практично будь-який парадний традиційний одяг робиться вручну — починаючи від виготовлення дорогоцінної тканини і закінчуючи пошивом. Це перетворює парадне кімоно у предмет розкоші, який у сучасній Японії інколи коштує дорожче автомобіля чи приватного будинку.

Кімоно добірно й тонко розписано, що робить його неповторним твором японського мистецтва. тема малюнка — японський символ вічної любові — пари білокрилих журавлів, що кружляються над квітучим садом півоній і хризантем (півонія — японський символ багатства).

Список використаної літератури

Переверзева О. 10 вещей, которые подарила Япония миру/ Ольга Переверзева //Женский журнал. — 2005. — № 2. — C. 42-49

Шевнюк О. Традиційний костюм Японії //Мистецтво та освіта. — 2006. — № 2. — C. 53-57.