referat-ok.com.ua

Для тих хто прагне знань!

Аналіз діяльності «Apple»

Вступ

За останні п’ять років компанія Apple (AAPL) повністю й назавжди змінила мир мобільної техніки. Вони представили миру сенсорні екрани й відкрили свою операційну систему для сторонніх розроблювачів. Останнє додало розкіш безкоштовної функціональності. У під час здійснення всього цього воістину революційного подвигу, Apple, як і раніше,  залишається зростаючою компанією з екстремально маленьким щодо їхніх обсягів продажів капіталом. Як мені здається, інвестори занадто сильно фокусуються на росту продажів компанії Apple, уважаючи його основним двигуном росту курсу акції. У моїй недавній статті я показав, що маржа компанії має негативний тренд, що у цей час недооцінюється. Мені також бачиться, що потреби компанії в капітальних інвестиціях зовсім ігноруються.

1. Загальна характеристика підприємства.

— персонал (чисельність, структура, рух);

Мета Apple– не заробляння грошей, а створення насправді гарних продуктів..

Apple зациклена не на оптимізації обсягів продаж, а  на враженнях покупця.

Одержимість дрібницями та суто буддійській принцип зосередженості на доволі не широкому асортименті пропозицій відрізняють Apple від конкурентів.

Ми дійсно чесно віримо, що створюємо продукти для самих себе. «Ми так любимо цю собачу їжу, що й самі її їмо. ВИ не розчаруєтесь».

Продукти Apple тримають в таємниці, щоб не збивати попит на нові продукти. А також неможливість конкурентів швидко зреагувати на новинку.

Найм на роботу. Людям, яких вербував Джобс він влаштовував стрес-тести. Наприклад запрошував ніби щоб обговорити його посаду в Pixar,а сам шукав когось хто міг б курувати його фірмовими крамницями.

Від працівників очікується слідування не власним ідеям,  а наказам. Президент Apple – мікроменеджер (він ухвалював кожну створену рекламу і визначив списки присутніх на таємних зборах(топ100)).

Те як компанія насправді працює мусить бути табу.

Зв’язок між секретністю та продуктивністю  є способом, за допомогою якого Apple кидає виклик віддавна устояним істинам менеджменту.

Багатьох людей наймають так якби «всліпу», коли претенденту не пояснюють подробиць його роботи, допоки він не приєднається до компанії. До новачків ставляться привітно , але не посвячують у все, їм не обов’язково довіряють усю делікатну інформацію пов’язану з їхньою безпосередньою роботою.

В Apple є лише один безкоштовний обід, він буває у ваш перший робочий день.В столові Apple кожен платить за себе.

— характеристика організаційно-управлінської структури;

В Appleне існує штатного розпису чи тарифної сітки.

В компанії є електронний Довідник Apple, де вказано ім’я кожного працівника, група, менеджер, місце розташування, електронна адреса, номер, фото..

Компанією керують виконавчі менеджери, невеличкий гурт радників при президентові, а їм асистує команда з менш як сотні віце-президентів.

Рангу Appleне конче відповідаєстатусу особи. Є неписана кастова система.

Недоторканими є дизайнери-конструктори. (Ключовим фактором філософії Apple є те, що всі продукти починаються з дизайну. Якщо дизайнери скажуть, що якийсь матеріал має бути бездоганним, уся компанія відповідає окей.)

Є невеличка група інженерів ВІНТ- видатні інженери, науковці, технологи. ЦЕ індивідуальні дослідники-винахідники, що мають вплив у компанії але без менеджерської відповідальності.

В інших статус – рухома категорія, залежно від продуктів над якими працює компанія. iPhone і iPad зробив їхніх програмістів і інженерів – найкрутішими. Потім iTunes і iClouds, Макінтош уже 2й сорт. Корпоративні функціонери, спеціалісти з продаж, управління персоналом та підтримки покупців навіть не рейтингуються.

— характеристика основних економічних і фінансових показників;

Продажі комп’ютерів Mac у четвертому квараті 2012 р. знову виявилися рекордними для компанії: усього було реалізовано 3,89 млн. систем — на 400 тис. більше, ніж у попередньому кварталі й на 27% більше, ніж рік назад. Річний ріст продажів комп’ютерів Mac більш ніж удвічі вище середнього зросту індустрії ПК (11% — по даним ІDC).

Основними факторами успішних продажів є популярність нових моделей іMac, представлених у липні, і ноутбуків MacBook і MacBook Pro. Продажі останніх двох разом з MacBook Aіr склали 2,6 млн. одиниць, традиційно перевищивши реалізацію настільних комп’ютерів Mac (1,2 млн.). Для порівняння, в аналогічному періоді минулого року продажу ноутбуків і настільних комп’ютерів склали відповідно 2,26 млн. і 787 тис. пристроїв. За весь 2011 фінансовий рік було продано 13,6 млн. комп’ютерів Mac.

Тим часом музично-розважальний сектор бізнесу Apple продовжує перебудовуватися. Продажу іPod (які після появи іPod touch назвати «плеерами» можна лише умовно) продовжують скорочуватися — у минулому кварталі було реалізовано 9,05 млн. таких пристроїв — на 11 відсотків менше, ніж за рік до цього, і на 4% менше, ніж у попередньому кварталі. Частка іPod на ринку MP 3-плееров у США, тим не менш  продовжує втримуватися вище оцінки 70% (по оцінках NPD).

Кількість планшетних комп’ютерів іPad, проданих протягом  попередніх років, склало 4,19 млн. одиниць, що принесло в дохід компанії 2,7 млрд. дол. (2,8 млрд. разом із супутніми аксесуарами). Середня ціна кожного проданого іPad становить 645 дол. Помітимо, що багато експертів прогнозували трохи більше високий рівень продажів — до 5 млн. Однієї з можливих причин більше низьких, чим очікувалося, показників — недостатня «продуктивність» OEM- Партнерів Apple або постачальників комплектуючих, що не тільки створює дефіцит готових пристроїв, але й не дозволяє компанії більш енергійно виводити іPad на нові ринки. Поставки іPad у канали продажів нормалізуються, однак належного рівня усе ще не досягли.

Дані, озвучені під час звіту, підтверджують слова незалежних експертів про те, що іPad став першим продуктом Apple, що домігся визнання на корпоративному ринку: за словами компанії, більше 65 відсотків компаній з рейтингу Fortune 100 використовують іPad у своїй діяльності. Як  приклади були названі Procter & Gamble, Lowes, NBC Unіversal і Hyatt.

Менший, ніж очікувалося, рівень реалізації іPad з лишком перекрили продажу іPhone: за минулий квартал було продано 14,1 млн. телефонів — на 91% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Відзначимо, що попередній рекорд квартальних продажів іPhone був значно нижче нинішнього показника — він становив 8,75 млн. (другий квартал 2010 фінансового року). Дохід від продажів іPhone приніс Apple 8,82 млрд. доларів — на 92% більше, ніж роком раніше. Середня ціна продажу телефону — 610 доларів.

— аналіз сильних і слабких сторін організації, можливостей і загроз.

Проводячи СВОТ-аналіз діяльності «Apple», ми з’ясували наступне:

Слабкі сторони:

— слабкий зв’язок з Intel та Microsoft;

— ціна;

— життєвий цикл продукту компанії Apple дуже малий;

— слабка присутність на ринках;

— відносно невелика доля ринку у порівнянні з Microsoft;

— витік інформації;

— недостатній досвід в музичній продукції.

Сильні сторони:

— є експертом в розвитку власного програмного забезпечення;

— бренд;

— пізнаванність  марки;

— дизайн;

— Веб-технології можуть бути використані для підвищення обізнаності про продукт;

— ведуча компанія;

— найекологічніша ІТ-компанія.

Загрози:

— сильні конкуренти;

— віруси для Apple;

— товари-замінники;

— виявлення телефону, як дуже шкідливого;

— зниження споживчої спроможності;

— вимоги державних установ.

Можливості:

— розширення діапазону деяких товарів;

— покращення презентацій деяких товарів;

— введення інновацій;

— покращення відносин з постачальниками та покупцями;

— музичні можливості скачування.

2. Характеристика організаційно-розпорядчих методів управління

1. Підбір, розстановка і робота з кадрами

Ставлення Apple до кар’єрного зростання – ще один приклад як компанія діє всупереч нормам. Компанія заохочує працівників сидіти на тих місцях, які вони вже займають, бо саме там вони працюють найкраще.

Кар’єрне зростання тут не є рівнозначним професійній самодіяльності.

Apple зберігає секретність у той час, коли домінуючим трендом у бізнесі є прозорість. Далекі від наділення широкими правами працівники компанії, котрим залишається привілеї діяти у вузьких рамках власних повноважень.

Крім процесів навчання важливу роль у роботі з менеджерами відіграє політика фірми по відношенню до вже працюючих.

Організація службово-професійного просування менеджерів

Набір молодих фахівців та їх адаптація

Набір і адаптація нових працівників має велике значення в діяльності великих зарубіжних компаній, оскільки саме на цьому етапі формується їх кадровий потенціал. При цьому існує проблема оптимального співвідношення кількості нових співробітників (в першу чергу молодих фахівців) і тих, які вже працюють в компанії. Тому процес набору та відбору кадрів є досить складним і трудомістким.

2. Організаційне регламентування (нормування)

В компанії Apple панує жорстка дисципліна, а по кількості понадурочних годин вона міцно лідирує у всій західній півкулі.

В Apple перш за все ціниться рівноправ’я між працівниками. Навіть найкращі працівники можуть отримати догану в компанії за якісь дрібниці.

Співробітникам не дозволено ділитися будь-якою інформацією про нову продукцію. Платять в Apple не менш щедро, ніж в інших компаніях.

Не зважаючи на це все, на кожну вакансію в компанії претендують десятки, а іноді й – сотні бажаючих.

3. Організаційне планування та розпорядництво.

Apple використовує нову форму вертикальної інтеграції. Apple контролює кожну операцією, не володіючи нічим з того, що в ній використовується.

Діє принцип БВО – безпосередньо відповідальна особа. БВО – це потужний засіб управління, виплеканий найкращими моментами корпоративної практики Apple.

Керівники мають обмежену владу, але від них і не очікується якихось надзвичайних знань і вмінь

Працівники Apple типово бачити у постійному русі: вони перебігають із будівлі до будівлі, поспішаючи на наради, що починаються і закінчуються точно за графіком.

4. Делегування повноважень і розподіл відповідальності

Побудову менеджменту треба розглядати згори до низу. Вона починається з усезнаючого президента, котрому асистує потужна команда керуючих голів-КГ.

Мета КГ полягає у координації дій і завданні тону компанії. До цієї групи з 10 людей, включно з президентом, входять старші менеджери з маркетингу продуктів, апаратної та програмної інженерії, операцій, роздрібних крамниць, інтернет-сервісів і дизайну та кожен із них докладається до створення продукту Apple.

Ця команда збирається щопонеділка, щоби розглянути як прогресують головні напрямки виробничого плану Apple. Оскільки продуктів Apple дуже мало КГ може розглянути їх за дві наради. Може, ця компанія побудована згори до низу, проте КГ повсякчас генерує систему наскрізного управління. Різні групи на всіх рівнях компанії перебувають у безперервній підготовці свого боса або боса свого боса до доповіді на зборах КГ. Численні індивідуальні групи проводять ще й власні збори, готуючи КГ до наради вищого рівня.

Вірність цій системі «комунікація знизу вгору/керування згори донизу» пояснює швидкість і ясність у прийнятті рішень Apple.

В Apple дуже маленькі команди працюють над дуже великими проектами. Це одна з переваг, що спонукає компанію залишатися «дебютанткою».

5. Організаційний інструктаж

Працівники розуміють що потрапили до компанії іншого типу. Ззовні Apple шанують. Зсередини перед компанією треба благоговіти і лише цю інформацію довіряють новачкам.

Усі новоприйняті мають пів дня на ознайомлення, завжди у понеділок. Більша частина знайомства з компанією це рутина: набір липучок із написами вітання, облікові формуляри відділу кадрів і майка з написом ВСТУПНИК і відповідною емблемою на грудях.

6. Контроль виконання

Протягом п’яти тижнів діяльність молодого фахівця контролюється керівником підрозділу, і ефективність його праці служить підставою для складання службових рекомендацій. При цьому основна мета — надання управлінцям можливості вивчити механізм вдосконалення організаційної структури і стратегії розвитку компанії, а також усвідомити свої функції посередника між рядовими співробітниками і вищим керівництвом. Оцінка результатів праці менеджера проводиться з урахуванням рівня кваліфікації його підлеглих.

7. Організаційний аналіз

Робота з молодими фахівцями, її форми і методи багато в чому залежать від організаційної структури фірми і специфіки. Сенс цінностей Apple: пряме управління, індивідуальна відповідальність, атмосфера терміновості, безперервний зворотній зв’язок, виразність місії.

Apple і її система діяльності є недосяжними для України, покрайній мірі для її теперішнього стану. Це взагалі суперечить ментальності українців і звучить доволі дике таке поводження з персоналом, компаніями спільниками, інвесторами, радою директорів, тощо. Але для них це діє, чи то пак діяло. Тому що Джобс був підприємцем. Людиною яка створила те все і знайшла свій спосіб управління тим ігноруючи всі відомі постулати менеджменту.

За розголошення таємницьApple чекає не тільки звільнення, а й юридичне переслідування в максимальному розмірі, яке тільки зможуть забезпечити наші правники. (Про це нагадують на нарадах).

Наприклад, людям які займаються підготовкою випускових подій роздаються буклети, так звані «Правила дорожнього руху», в яких деталізовано кожний крок, що веде до дня презентації. І там же міститься офіційне попередження: якщо документ потрапить у чужі руки, відповідального за цей екземпляр буде звільнено.

3. Характеристика адміністративно-розпорядчих методів управління

Корпорація Apple навіть після смерті свого засновника та ідейного лідера залишається найдорожчою у світі. Її успіх – це результат виняткового лідерства, таланту та неординарних підходів до управління.

Майже всі конкуренти визнають, що неймовірні результати компанії Apple пов’язані з методами управління, закладеними Стівом Джобсом. Після двох десятиріч досліджень та аналізу Кен Сігал, засновник рекламної кампанії «Think Different», якому пощастило багато років працювати поруч зі Стівом, написав книгу: «Шалено просто: одеримість, яка привела Apple до успіху» (Insanely Simple: The Obsession That Drives Apple’s Success). В цій книзі наводяться підходи до бізнесу та ключові стратегії Джобса.

Видання Forbes публікує вісім найбільш важливих правил екс-керівника Apple, які стали основною причиною успіху його компанії:

  1. Простіше – завжди краще: Порада Джобса: «Один продукт, одна коробка».
  2. Прямота в спілкуванні: «Прямота не залишає місця недорозумінням».
  3. Хороший лідер повинен вміти наполегливо дотримуватися обраного курсу: Джобс ігнорував критику і це дозволяло йому рухатися до цілей.
  4. Маленькі групи працюють краще: Обмежте коло людей, залучених у вирішення задачі. Так ви уникнете непотрібних суперечок.

Стів Джобс особисто проводив презентації продуктів компанії, тому що знав про них все. На жаль цим можуть похвалитися далеко не всі керівники бізнесів.

Справжні генеральні директори випускають продукт. Не дивлячись на весь свій перфекціонізм, Стів створював готові продукти. Можливо, продукт не кожного разу виявлявся ідеальним, але практично завжди він був дуже якісним. Стів не створював заради створення – у нього була мета: досягнення світового панування. Apple – компанія-виробник, а не дослідницький центр.

Фанатична відданість роботі — для «яблучних» звично засиджуватися в офісі допізна, проводити у ньому ж вихідні, або переривати відпустку, щойно її розпочавши. Трохи не маніякальна зосередженість на дрібницях — аж до того, щоб з лупою в руках вивчати кожен піксель — і вміння тримати язика за зубами. Але більшість все одно не уявляють свого життя без компанії. Хоч зарплатня, яку отримують на Apple, адекватна галузі, однак не найкраща.

Висновки

Отже, як ми з’ясували, сильні сторони Apple – це те, що Apple має гарну лояльність бренду. Низький рівень боргу робить компанію більш маневреною. Продукти Apple займають свою нішу й тому у компанії немає прямої конкуренції в ціні. Також компанія здійснює дослідження і розвиток своїх відділів.

Крім того, збільшення вірусів на персональних комп’ютерах може посприяти до появи антивірусів, які розроблені компанією Apple. Співпраця Apple з іншими компаніями є досить слабким, Apple може розвинути гарні стосунки для створення спільних підприємств.

Також додатковим плюсом є те, що онлайн продажі комп’ютерів та телефонів ростуть зі значною швидкістю. Ринок ноутбуків та телефонів сильно зростає: Apple повинні бути зосереджені на розробці нових моделей, щоб задовольнити попит споживачів.

На цей час офіційні продажі іPhone здійснюються 166 операторами стільникового зв’язка в 89 країнах миру. За словами операційного директора Apple Тіма Кука (Tіm Cook), в 85 із цих 89 країн уже доступна остання модель телефону — іPhone 4. За весь 2011 фінансовий рік Apple реалізувала 40 млн. телефонів — на 93% більше, ніж у попередньому році. Компанія відзначає, що незважаючи на й без того відмінні продажі телефону, їхній рівень міг би бути ще вище, якби  дозволяли виробничі потужності партнерів.

Список використаної літератури

  1. Бондарев, А. Золотые дети прогресса [Текст] / Алексей Бондарев, Елена Трибушная // Корреспондент. — 2012. — № 10 (16 марта). —  С. 55-56
  2. Бондарев, А. Мечта гения [Текст] / Алексей Бондарев // Корреспондент. — 2013. — № 19 (17 мая). — С. 32-35
  3. Бондарев, А. Печать Джобса [Текст] / Алексей Бондарев // Корреспондент. — 2012. — № 4 (3 февраля). — С. 40-41
  4. Джобс, Стив. » Не дозволяйте шуму чужих думок перебити ваш внутрішній голос» [Текст] / Стив Джобс // День. — 2011. — № 180-181. — С. 7
  5. Лашинськи А. Apple зсередини. Як насправді працює Apple: найдивовижніша, найпотаємніша американська компанія. Переклад Олександра Красюка − К. Брайт-букс. 2012. − 176 с.